Haber Detayı
2021-03-01 20:43
Karda vurulan smaç!

Son yıllarda giderek artan bir ilgiyle takip edilen kar voleybolu kış sporlarının gözdesi haline gelmeye başladı. Üç kez üst üste ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Kar Voleybolu Kupası ile artan merak ve ilgi, k...

Karda vurulan smaç!

Son yıllarda giderek artan bir ilgiyle takip edilen kar voleybolu kış sporlarının gözdesi haline gelmeye başladı. Üç kez üst üste ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Kar Voleybolu Kupası ile artan merak ve ilgi, kış turizmi ve kar sporlarının Türkiye’deki en önemli merkezlerinde kurulan kar voleybolu sahaları ve düzenlenen halk turnuvalarıyla çok ileri bir boyuta taşındı. Kar voleybolu dünyada yeni olmasına rağmen hızla gelişen bir spor dalı. Türkiye, ilk kez kar voleybolu organizasyonuna 2017'de ev sahipliği yaptı.

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından organize edilen 2017 Kar Voleybolu Avrupa Turu turnuvasının iki ayağı Türkiye de; Erciyes ve Uludağ’da oynandı. Erkeklerde Erciyes etabını Murat Giginoğlu/Sefa Urlu, Uludağ etabını Rusya'dan Yury Bogatov/Ruslan Daianov kazanırken, bayanlarda her iki etabı da Romanya’dan Adriana-Maria Matei/Beata Vaida ikilisi ilk sırada tamamladı. Kar voleybolunun ülkemizde voleybola olan ilginin artmasına ve kış turizmine önemli bir katkı sağlamaya başlaması, federasyonun ‘Voleybol her yerde’ sloganı çerçevesinde uluslararası organizasyonların ülkemize alınmasını sağladı.

Bu sporun ülkemizde voleybola olan ilginin artmasına ve kış turizmine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Kar voleybolunun kuralları, plaj voleybolu kurallarına çok yakın, sadece bazı küçük değişiklikler mevcut. Setler 11 sayı üzerinden oynanıyor. Final maçları ise beş set üzerinden oynanıyor. Tek hakem tarafından yönetilen karşılaşmalarda sporcular kar şartlarına uygun ekipman ve kıyafetlerle mücadele ediyor. 

Türkiye’de voleybolu salonlardan ve plajlardan sonra kar üzerine de izlemek gerçekten çok değişik bir duygu. Kar Voleyboluna olan ilginin artması uluslar arası alanda gelen başarılarla taçlandı. 2021 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu’nun ilk ayağı olan Wagrain Etabı’nda mücadele eden Türkiye Kar Voleybolu Milli Takımımız, namağlup şampiyon oldu.

Avusturya’nın ev sahipliğinde düzenlenen Wagrain Etabı’nda final mücadelesinde Çekya ile karşılaşan Kar Voleybolu Milli Takımımız, mücadeleden 15-5 ve 15-10’luk setlerle 2-0 galip ayrıldı. Organizasyonda oynadığı dört karşılaşmanın tamamından galip ayrılan Millilerimiz, rakiplerine sadece iki set verdi. 2021 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu’nun ikinci ayağı, yine Wagrain’de düzenlendi. Bahanur Şahin, Merve Çelebi ve Simge Yalçın üçlüsünden oluşan Türkiye Kar Voleybolu Milli Takımımız, organizasyona 1 no’lu seribaşı olarak katıldı. 2021 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Wagrain Etabı’nın ikinci haftasında mücadele eden Türkiye Kar Voleybolu Milli Takımımız, üçüncülük maçında Litvanya’yı 29 dakika süren mücadelenin sonunda 2-1 (12-15, 15-9, 15-13) mağlup etti ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Türkiye Voleybol Federasyonu ilkini geçen yıl düzenlediği bir de Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası bulunuyor. Mersin Toroslar Belediyesi işbirliğiyle Arslanköy Yaylası’nda gerçekleştirilen şampiyonanın erkekler kategorisinde;  Yasin Baysal/Ali Cebeci/Mehmet Çıvgın takımı şampiyon olarak tamamladılar.

Kadınlar kategorisinde ise Bahanur Gökalp/Simge Yalçın/Merve Çelebi takımı kupanın sahibi oldu. Kar voleybolu, ağ ile bölünmüş bir kar sahasında üç oyunculu iki takım tarafından oynanan bir kış takım sporu. Her takımın amacı, rakibin sahasına topraklamak için file üzerinden bir top göndererek puan kazanmak ve rakibin aynı çabasını engellemek. Bir takımın topu ağ üzerinden geri döndürmesi için en fazla üç dokunuşa izin verilir ve bireysel oyuncular arka arkaya iki kez topa dokunamaz.

Kar voleybolu Türkiye'de yeni bir spor branşı olması nedeniyle şimdilik genellikle plaj voleybolu sporcuları tarafından tercih ediliyor. Bir doğa sporu olan kar voleybolu plaj voleyboluna çok benziyor. Zor bir spor…

Rakibin dışında doğayla da savaşmanız gerekiyor.  Bununla birlikte ülkemizin değişik yerlerinde kar voleybol sahalarının kurulması ve turnuvalar organize edilmesi bu sporun gelişimi açısından çok önemli. Bingöl merkeze 35 kilometre mesafede olan ve 178 bin metrekare alan üzerine kurulu bulunan Hesarek Kayak Merkezi, Bitlis El-Aman Hanı Kayak Merkezi'nde düzenlenen turnuvalar ve Toroslar’ın zirvesinde 1453 rakımdaki Arslanköy Yaylası’nda kurulan sahalar Kar Voleybolunun çok daha popüler olmasına yardımcı olacak.

Hoşçakalın…

Etiketler: spor, sporvitrini.com, Murat İlter