Haber Detayı
2021-06-30 20:37
Sorun değil çözüm üretmek gerek...

Ülkemizde hayata geçirildiği günden günümüze ‘VAR’ sistemi bir sorunlar yumağı olarak büyüyerek bugünlere gelindi. Süper Lig’de mücadele eden t&u...

Sorun değil çözüm üretmek gerek...

Ülkemizde hayata geçirildiği günden günümüze ‘VAR’ sistemi bir sorunlar yumağı olarak büyüyerek bugünlere gelindi. Süper Lig’de mücadele eden tüm kulüplerimizin hepsi ‘VAR’ sisteminden şikayet etmekte, hiçbirisi de bu konuda bir çözüm önermemektedir.

Kulüplerin sorunlarını çözmek için kurulan Kulüpler Birliği sorunları çözecekleri yerde, birbirleriyle kavga etmekten başka hiçbir şey yapmıyorlar.

Bugün kulüplerin büyük maddi kayba uğramasına yol açan yayın gelirleri, Spor Toto’dan ve başka bahis kanallarından aldıkları sadaka gibi gelirlerin arttırılması, daha önemlisi, kulüplerimizi maddi felaketlere sürükleyen yabancı futbolcu hayranlığıyla mücadele etmeleri, ‘VAR’ sisteminin her kesimi memnun edecek bir çözüme kavuşturulmasını sağlamak için Kulüpler Birliği olarak radikal kararlar alarak bunları Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Komitesi ve  Spor Bakanlığı’yla birlikte bir çözüme kavuşturması için herkesin kabul edebileceği projeler üretip onları - kısır çekişmeleri bir tarafa bırakarak - hayata geçirmeleri gerekmektedir.

Bunun için de önerilerimiz:

1 – Yayın gelirleri için Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte yayıncı kuruluşla masaya oturup, makul bir ortamda kulüplerin mağduriyetlerini ortadan kaldıracak bir çözüm bulmaları,

2 – Yabancı futbolcular sorunu, son senelerde yabancı futbolcu hayranlığı tüm kulüplerimizi maddi yönden iflasa doğru götürmektedir. Bazı büyük kulüplerimiz 18 kişilik maç kadrosuna 14 yabancı koymakta, ilk 11 ise yabancılardan oluşmaktadır. Yerli futbolcular bu durumda şans bulamıyor. Bu da milli takıma oyuncu bulunamamasının nedenlerinden sadece biri.

Hiçbir özelliği olmayan vasatın altındaki futbolcu diye geçinen ve bunları pazarlayan menajer müsveddesi madrabazlara avuç dolusu EURO ya da Dolar ödenmekte, ayrıca yaptıkları sözleşmelerle kendilerine birçok maddi menfaatler sağlayıp, kulüplerimizi maddi olarak soyuyorlar.

Bu yabancı çöplüğünden kurtulmak için Kulüpler Birliği olarak radikal kararlar alarak bunu 4-5 yabancı futbolcuyla sınırlandırıp, kulüplerin daha kaliteli futbolculara yönelmesini sağlamalıdır. Böylece alınacak kaliteli futbolcu aldığı paranın karşılığını kulübüne tam olarak verecek, talip çıkıp başka kulüplere transferlerinden de kulübü maddi kazanç sağlayacaktır.

Yabancı futbolcu kısıtlanması Türk futbolcuları arasında büyük bir rekabet yaratacak, en iyi olmak için büyük mücadele sergileyeceklerdir. Kalitesini ortaya koyan yerli futbolcularımız takımlarımızın omurgasını teşkil  edecektir. Bu takıma monte edilecek kaliteli yabancı futbolcular da kulüplerini başarıya taşımak için büyük gayret gösterecektir. Bunun sonucu olarak çok yakın zamanda Türk Milli Takımını oluşturacak futbolcuları Avrupa’dan yalvar yakar değil de, kendi takımlarımızın bünyesindeki kaliteli kendi çocuklarımızdan oluşturacağız. Bu sayede bizim çocuklarımız da dünya futbol pazarlarında yerlerini alacaklardır. Son Avrupa Şampiyonası’nda yaşadığımız hüsranı bir daha yaşatmayacaklardır.

3 – Tüm kulüplerimizin mağdur edebiyatı yaptığı ‘VAR’ sistemine yeni bir kimlik kazandırılmalıdır, bunun da en radikal çözümü ‘VAR’ hakemleriyle maçları yönetecek hakemlerin ayrılmalarıdır. Maçları yöneten hakemler ‘VAR’ hakemliği, ‘VAR’ hakemleri de maç hakemliği yapmamalıdır.

Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Komitesi biraraya gelerek ‘VAR’ hakemleriyle maçları yönetecek hakemler  ayrı ayrı sisteme kazandırılırsa ortaya çıkan hataların da en aza ineceği kanısındayım. Bu konunun üzerinde iyi çalışılırsa, kulüplerimizin zarar görmeleri nispeten büyük oranda önlenmiş olacaktır.

Hoşça ve sağlıklı kalın…

 

*** *** ***

 

Önemli not: Daha önce ‘Kadınlarımız müjde bekliyor. Onların da bir ligi olmalı’ yazıma birçok büyük kulübümüz sahip çıkıp, önümüzdeki günlerde kadın futbol takımları kurmak için çalışmalara başladıklarını büyük bir mutlulukla takip  etmekteyim.

Bunun  en büyük müjdesini Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç’un ağzından duymak beni ve temsil ettiğim sporvitrini.com’u ciddi anlamda mutlu etti. Fenerbahçe kongresinde Başkan Ali Koç’un kongre üyelerinden Kadın Futbol takımı kurulması için istediği yetki, genel kurul tarafından büyük bir coşkuyla verildi. Bu da gösteriyor ki, gelecekte Türk futbolu çok şeyler kazanacaktır.

Önümüzdeki yıllarda kurulacak Kadınlar Ligi hem seyirci tarafından, hem de bu konuya yatırım yapmak isteyen sponsorların daha şimdiden büyük ilgisini çekmektedir.

Kadınlar Ligi’nin kurulmasında şahsım ve  temsil ettiğim sporvitrini.com’un da katkısı olursa büyük mutluluk duyarız.

Etiketler: