Haber Detayı
2022-12-29 06:02
Ve bir yıl daha geride kaldı…

Sevgili voleybol ve spor dostları iyisiyle-kötüsüyle, başarısıyla- başarısızlığıyla bir yılı daha geride bıraktık. Öncelikle tüm ülkemiz ve dünya insanlarına sağlık, huzur ve mutlu güzel bir yaşam ...

Ve bir yıl daha geride kaldı…

Sevgili voleybol ve spor dostları iyisiyle-kötüsüyle, başarısıyla- başarısızlığıyla bir yılı daha geride bıraktık. Öncelikle tüm ülkemiz ve dünya insanlarına sağlık, huzur ve mutlu güzel bir yaşam diliyorum.

Bizlerde ülke olarak başarılı bir sezon mu, yoksa başarısız bir sezon mu geçirdik, bunun takdiri size kalmış. Ben bu yazımda son günlerdeki voleybolumuzdan söz edeceğim.

 

Sultanlar’da Eczacıbaşı devreyi yenilgisiz lider bitirdi

Sevgili dostlar misli-com Sultanlar ligi ertelenen 2 maç dışında 28.12.2022 Çarşamba günü oynanan 13. Hafta karşılaşmalarıyla sona erdi. Eczacıbaşı Dynavit ertelenen maçı dışında yaptığı 12 maçı da kazanıp devreyi 36 puanla namağlup lider olarak tamamladı. Tek mağlubiyeti Eczacıbaşı Dynavit’ten alan Vakıfbank da 32 puanla bir maç eksiği ile ligi 2. Sırada tamamladı. Bugün oynanan ligin son maçında Fenerbahçe Opet, THY’nı 2-0 geriye düşmesine rağmen maçı 3-2 kazandı. Ligi 30 puanla dördüncü sıradan üçüncülüğea terfi etti. Maçı kaybeden THY da 3. Sıradan 4. Sıraya indi. 

 

Haftanın galipleri ev sahipleri oldu

Sultanların 13. Haftasında gülen taraf ev sahibi takımlar oldu. Galatasaray HDI Sigorta, Aydın BŞB’ni 3-1 mağlup etti 5. Sırada, Nilüfer Belediyesi, Sigorta Shop’u 3-1 yendi 6. Sırada, Vakıfbank’a 3-0 yenilen Çukurova 17 puanla 7. Sırada, Sarıyer Belediyesi, Bolu Belediyesi’ni 3-0 yendi 15 puanla 8. Sırada, PTT, Kuzeyboru’yu 3-1 mağlup etti 12 puanla 11. Sırada, Kuzeyboru 16 puanla 9.sırada, bir maçı eksik olan Aydın BŞB 14 puanla 10. Sırada, Sigorta Shop 10 puanla 12.sırada, Bolu Belediyesi 7 puanla 13. Ve galibiyetle tanışamayan İlbank ta 14. Sırada yer alıyorlar. Sultanlar Ligi’nde 2. Devre maçları 7 Ocak- 1 Nisan 2023 tarihleri arasında oynanacak.

 

Efelerin lideri Halkbank, sonuncusu Tokat

AXA Sigorta Efeler Ligi’nin de ilk devresi 17-18 Aralık 2022 tarihlerinde yapılan karşılaşmalarla sona erdi.  Tek mağlubiyeti Ziraat Bankkart’tan alan Halkbank devreyi 12 galibiyet ve 34 puanla lider tamamladı. 11 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 31 puanlı Ziraat Bankkart ikinci Arkas ta 10 galibiyet 3 mağlubiyet 29 puanla 3. Sırada yer aldılar. 9 galibiyet, 25 puanla Fenerbahçe HDI Sigorta 4. Türşad ta 9 galibiyet ve 24 puanla 5. Sırada yer aldı. 8 galibiyetli Bursa BŞB altıncı, 8 galibiyetli Galatasaray HDI Sigorta yedinci. 6 galibiyetli Spor Toto da 8. Sırada bulunuyor. 5 puanlı Cizre Belediyesi 9. Hatay BŞB de 10., Hekimoğlu 3 galibiyetle 11. Develi Belediyesi 2 galibiyetle 12. Altekma 13 ve tek galibiyeti bulunan Tokat Belediye Plevne de 14. Son sırada yer alıyor. Efeler liginde 2. devre maçları 8 Ocak- 2 Nisan 2023 tarihleri arasında oynanacak.   

 

AXA Sigorta erkekler Kupa Voley’de dörtlü final belirlendi

 

AXA Sigorta Kupa Voley Erkekler Çeyrek Final maçları 21-22 Aralık 2022 tarihlerinde oynandı. Sonuçlar şöyle: Ziraat Bankkart- Galatasaray HDI Sigorta: 3-2, Hekimoğlu Global- Fenerbahçe HDI Sig.: 1-3, Bursa BŞB- Arkas: 1-3, Halkbank- Türşad: 3-1

Galip gelen takımlar 4’lü finale kaldı.

Eşleşmeler şöyle: Ziraat Bankkart- Fenerbahçe HDI Sig. / Arkas- Halkbank

 

CEV Avrupa şampiyonalarında dört takım dışında yola devam

CEV Kupalarında 4 takımımız şampiyonalara veda ederken, 8 takım ile yola devam ediyoruz.

 

CEV Bayanlar Şampiyonlar Ligi:

C Grubu’nda Vakıfbank 2 maçını kazandı.

E Grubu’nda Eczacıbaşı Dynavit 2 maçını kazandı.

G Grubu’nda Fenerbahçe Opet bir maçını kazandı. 1 maçını kaybetti.

 

CEV Bayanlar Kupası’nda:

Galatasaray HDI Sigorta 32 Tur’da 2 maçı da kaybetti şampiyonaya veda etti.

THY: CEV  Kupa 32. Tur’da 2 maçını da kazandı. Tur atladı.

 

CEV Challenge Kupası’nda

PTT 32. Tur’da ilk maçı 3-2 kazandı. Rövanşı 3-1 kaybetti. Şampiyonaya veda etti.

Aydın BŞB 16’lı Tur’da 2 maçını da kazandı. Tur atladı.

 

CEV Erkekler Şampiyonlar Ligi:

B Grubu’nda Halkbank: 3 maçını kazandı 1 maçını kaybetti. 8 puanla lider durumda.

E Grubunda Ziraat Bankkart: 3 maçını kaybetti. Bir maçını kazandı. 2 puanla 4. Sırada.

 

CEV Erkekler Kupası:

Fenerbahçe HDI Sigorta: 32. Turda yaptığı 2 maç kazandı tur atladı. 16’lı Tur’da yaptığı 2 maçı kaybetti. Şampiyonaya veda etti.

Arkas Spor:  32. Turda yaptığı 2 maç kazandı tur atladı. 16’lı Tur’da yaptığı iki maçı kaybetti. Şampiyonaya veda etti.

Galatasaray HDI Sigorta: 32’li Tur ve 16’lı Tur’da yaptığı 4 maçı da kazanıp tur atladı. 8’li Finalde mücadele etme hakkını elde etti.

 

Dünya Kadınlar Kulüpler Şampiyonasında hüsran

Türkiye’nin ev sahipliğinde 14-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya Spor Salonu’nda düzenlenen FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk yerine Vakıfbank ile ikinci ve Eczacıbaşı Dynavit le de üçüncü olarak hüsran yaşadık. Hedef ise her iki takımımızın final oynaması bekleniyordu.  

 

İkinci kez ev sahipliği yaptık

FIVB tarafından 1991 yılından bu yana organize edilen Kulüpler Dünya Şampiyonası’na ikinci kez ev sahipliği yaptığımız kadınlar kategorisinde Türkiye yedi şampiyonluk, iki ikincilik ve beş de üçüncülük elde etmişti. Vakıfbank’ın aldığı bu ikincilik ile ikincilik derecemiz üçe, Eczacıbaşı Dynavit’in kazandığı üçüncülük ile de üçüncülük derecemiz altıya çıktı.

 

Kulüpler Dünya Şampiyonasına altı takım katıldı

 

Şampiyonaya temsilcilerimizden, Eczacıbaşı Dynavit, A Grubu’nda İtalya’dan Doc İmoco ve Brezilya’dan Dentil Praia Clube ile Vakıfbank ise B Grubu’nda Kazakistan’dan Kuanysh ve Brezilya’dan Gerdau Minas ile mücadele etti. Eczacıbaşı Dynavit ilk maçında Dentil Praia Clube’yi (BRE) 3-0 yendi. Doc İmoco’ya (İTA) 3-1 mağlup oldu. Grubu 2. Sırada tamamladı. Yarı finale yükseldi. Vakıfbank ta ilk maçında Kuanysh Club (KAZAK) ve Gerdau Minas’u (BRE) 3-0’lık skorlarla yenip yarı finale yükseldi. Yarı finalde Eczacıbaşı Dynavit’in rakibi oldu.

 

Vakıfbank ve Eczacıbaşı Dynavit yarı finalde karşılaştı

İki Türk takımı A Grubu ikinci sırada tamamlayan Eczacıbaşı Dynavit ile B grubu lider tamamlayan Vakıfbank yarı finalde karşı karşıya geldiler. Erken final oldu. Biz bu iki takımımızı yarı finalde değil finalde karşılaşmalarını bekliyorduk. Yarı final maçında Vakıfbank ligde 3-0 mağlup olduğu Eczacıbaşı Dynavit’i 3-0 yenip finalist oldu. Eczacıbaşı ise üçüncülük oynamak zorunda kaldı. Yarı finalin diğer maçında ise Doc İmoco (İTA), Gerdau Minas’ı (BRE) 3-0 yendi. Finalde Vakıfbank’ın rakibi oldu. Gerdau Minas da üçüncülük için Eczacıbaşı Dynavit’in rakbi oldu.

 

Vakıfbank ikinci, Eczacıbaşı da üçüncü oldu

Final maçında İtalyan Doc İmoco Vakıfbank’ı 3-0 yenip şampiyon oldu. Üçüncülük maçında ise Eczacıbaşı Dynavit, Gerdau Minas’ı (BRE) aynı skorla 3-0 mağlup etti. Şampiyonayı üçüncü sırada tamamladı. Böylece şampiyona sonrası Türkiye Vakıfbank ile 4, Eczacıbaşı ile iki ve Fenerbahçe ile de bir olmak üzere 7 şampiyonluk, üç ikincilik ve altı da üçüncülükle kapadı. Kendimizin düzenlediği bu şampiyonada bu sonucu beklemiyorduk. Bazı kişiler alınan bu dereceyi abartıyorlar. Her iki takım da Dünya ve Avrupa’nın en iyi oyuncularıyla oynuyor. Takımda tek Türk sporcu var. Beş yabancı sporcu yerine beş Türk bir yabancı sporcuyla oynamalıydık. Yazık, hem de çok yazık!

Etiketler: Tayyar Sümen, spor, voleybol, Sultanlar Ligi, Efeler Ligi, CEV Kupası