Bizi takip edin
Abone olun
Bizi takip edin

Futbolda değişen kurallar!

  • 0 Yorum
  • 61 Görüntüleme

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) 2019-2020 Sezonu Doğan Babacan Yaz Semineri devam ediyor. İstanbul’da bir otelde gerçekleştirilen organizasyonda basın mensuplarına gelecek sezon oyun kurallarındaki değişiklikler ve Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) ile ilgili bilgilendirme yapıldı.Gelecek sezon uygulanacak değişen oyun kuralları hakkında bilgiler veren MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg, “Kurallardaki değişiklikleri size aktaracağız. Önümüzdeki sezon VAR’ın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler de vereceğiz. Tüm kulüplere gönderilmek üzere bir eğitim paketi hazırladık. Hakemlere gösterilen eğitimlerin aynısı. Kural değişikliklerinin oyunculara aktarılması bizim değil kulüplerin sorumluluğunda. 1 Temmuz’dan itibaren değişen kuralları sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

“OYUNCULAR DEĞİŞİKLİKTE EN YAKIN NOKTADAN OYUNU TERK EDECEK”

Oyuncu değişikliğinde getirilen yeni kural ile ilgili de konuşan Uilenberg, “Oyundan çıkan oyuncular kendisine en yakın yerden oyundan çıkacak. Ancak oyuncuların güvenliği her şeyden önemli. Bununla ilgili bir sıkıntı varsa oyuncu orta çizgiden oyunu terk edebilir. Hakemin en yakın noktadan çıkmasını istediği oyuncu, buna itiraz edip yerine getirmezse sarı kart ile cezalandırılacak. Artık yedek kulübesindeki takım görevlileri de kart ile cezalandırılabiliyorlar. Oyun kuralları kitabında hepsi açık şekilde belirtiliyor. Takım listesine ismi yazılmış herhangi bir kişi olabilir. Oyunculardaki gibi geçerli. Hoca ısrarla rakibinin sarı kart almasını isterse o da oyuncularda olduğu gibi sarı kartla cezalandırılabilecek. Kulübedeki ihlali kimin yaptığı belirlenemezse, bundan en yetkili kişi teknik direktör sorumlu olacak. Bunun sonucunda oradaki en yetkili kişi yani teknik adam sarı ya da kırmızı kart görecek” ifadelerini kullandı.

“HAKEME ÇARPAN TOPLARDA HAKEM ATIŞI YAPILACAK”

Hakeme çarpan topla birlikte olan gollerin iptal edileceğini söyleyen Uilenberg, “Hakem atışı, eğer hakem oyuncu ceza sahasında durdurduysa hangi takımı olduğu önemli değil, top kaleciye bırakılacak. Eğer ceza sahası dışındaysa, top hangi takımın kontrolündeyse o takıma bırakılacak. En son oyuncunun temas ettiği noktadan yapılacak bu atış. Bütün diğer oyuncular hakem atışının yapıldığı noktadan 4 metre uzak olmak zorundalar. Şu ana kadar top hakeme dokunduğu zaman oyun devam ediyordu. Top hakeme çarparak gol olursa gol kararı verilmiyor. Hakem atışıyla oyunu başlatmak gerekiyor. Aynı durumda topun hakeme çarpıp umut vaadeden bir atağa dönüşürse yine öyle oluyor. Hakem atışıyla başlıyor. En son topla kim oynadıysa top o takıma bırakılıyor. Top A takımından B takımına geçerse yine hakem atışı yapılması gerekiyor. Topun hakeme çarptığı yerde hakem atışı yapılması gerekiyor” dedi.

“ELLE OYNANAN POZİSYONLARDA GOLLER İPTAL EDİLECEK”

Bilerek ya da bilmeyerek elle oynamayla atılacak gollerin iptal edileceğine dikkat çeken Uilenberg, “Elle oynama kurallarında da değişiklikler oldu. Oyun kurallarında artık bu çok net. Burada en önemlisi hücum oyuncusunun elle oynaması. Elle, kolla atılan goller artık kabul edilmiyor. Futbol dünyasında bu kabul görmüyor. Bu değişikliğin ana nedeni bu. Kazara ya bilerek diye artık bir ayrım yok. Hücum oyuncusunun eline, koluna çarparak, bilerek ya da kazara gol olması bir şey değiştirmiyor. Bu sadece elle, kolla gol atma değil. Fırsat yaratmayı da içeriyor. Elle oynamanın bilerek olması sadece sarı kart gerektiriyor. Elle oynama bilerek değilse serbest vuruş veriyoruz ancak sarı kart yok” dedi.

“RAKİP OYUNCU SERBEST VURUŞTA EN AZ 1 METRE UZAKTA DURMAK ZORUNDA”

Serbest vuruşu kullanan takımlardaki oyuncuların rakip oyuncunun yer aldığı baraja dahil olamayacağına ifade eden Uilenberg, “Artık baraja rakip oyuncuların 1 metreden fazla yanaşmasına izin verilmiyor. En az 1 metre uzakta bulunmak zorundalar. Bu kurala uymazlarsa kendileri aleyhine endirekt vuruşla oyun başlayacak. Hücum oyuncularının kalecinin önüne geçmek için daha uzun bir baraj kurmak istiyorlar. 1 hazirandan beri bu kuralın işe yaradığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“PENALTILARDA KALECİLERİN BİR AYAĞI ÇİZGİYE BASMAK ZORUNDA”

Penaltı atışlarında kalecilerin önde olmasıyla ilgili kuraldaki değişikliğini de aktaran Uilenberg, “Penaltı atışlarında kalecinin bir ayağı mutlaka çizgiye basmak zorunda. Kalecilerin file ve direklerle oynamasına izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

“TOPUN OYUNA GİRMESİ İÇİN CEZA SAHASI DIŞINA ÇIKMASI GEREKMİYOR”

Kale vuruşlarında artık oyuncuların ceza sahası içinde topla buluşabileceğini söyleyen Jaap Uilenberg, “Topun oyuna girmesi için ceza sahası dışına çıkması gerekmiyor. Hücum oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahası dışında olması gerekiyor. Kalecilerin topu oyuna sokmaları için bu kuralla ilgili taktikler geliştiriliyor olmaları önemli. Türkiye’de en ufak bir kararda bile oyuncular hakemin etrafını sararak taciz ediyorlar. Türkiye’de futbol daha çok duygularla oynanıyor. Böyle durumlarda etrafını saran futbolculardan en az birisi sarı kart görecek” diye konuştu.

FIFA HAKEMİ DANNY MAKKELİE: VAR’IN AMACI SKANDALLARI ENGELLEMEK

Son dünya kupası ve Şampiyonlar Ligi finalinde hakemlik yapan Danny Makkelie, Video Yardımcı Hakem Sistemiyle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Gelecek sezonda UEFA ile aynı çizgide bir VAR sistemi belirleyeceklerini ifade eden Makkelie “Şampiyonlar Ligi’nde nasıl uygulanıyorsa öyle uygulayacağız. Hakemlerimiz, yardımcı hakemlerimiz kendilerine verilen talimatlara ve oyun kuralı değişiklerine göre ilerliyor. Video hakemin amacı manşetleri durdurmak. Büyük tartışmaları, skandalları engellemek. Video hakemin görevi maçı yönetmek değil. Odak noktamız sadece açık ve bariz hatalarda müdahale etmek. Gollerde, penaltılarda ve direkt kırmızı kartlarda VAR müdahale edebiliyor. Temel felsefemiz minimum müdahale ve maksimum fayda. Yani maça çok fazla müdahale etmek istemiyoruz. Video hakem, en iyi kararı bulmak için orada değil. Açık ve net hataları bulmak için orada. Video hakem olarak sahada hakemin kararını destekleyecek argümanların varsa hakemi desteklemeleri gerekiyor. Hangi karar daha iyi değil; hangi karar açık ve net olarak yanlış karar. Açık ve bariz. Açık demek hakemler için açık demek. Bariz demek sizler için bariz demek. Sadece hakemler için, oyuncular, taraftarlar, medya yani herkes için bariz olmalı. Herkes bu kararın hatalı olduğunu düşünüyorsa, bu açık ve bariz bir hata demektir. Eğer bölünüyorsak, farklı düşünüyorsak, sahadaki kararın desteklenmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

“EN İYİ KARAR HANGİSİ DEĞİL, KARAR DOĞRU MUYDU, EN TEMEL CÜMLE BU”

VAR’da görev alan hakemin belli pozisyonlarda orta hakemi monitör başına çağırabileceğine dikkat çeken Makkelie, “Hakem bir faulü kaçırdı, ihlali görmedi. Video hakem, net bir kırmızı kart ya da penaltıysa hakemi monitöre çağıracak. Ancak pozisyon sarı kartı gerektiriyorsa, monitöre göndermesine gerek yok. Hakemler açık ve bari hatalarda gidip pozisyonu izleyecekler. Yüzde 100 barizse, müdahale edeceğiz. VAR, burada açık kanıt arayacak. Bunu bulamıyorsa, hakemin kararını destekleyecek. Kişisel görüşlerin çok önemi yok. Bu konuda standardı görmek istiyoruz. Bir pozisyon için tartışılabilir demek, gri alana girer. Eğer karar hakkında bir şüphe varsa, Video hakem olaya müdahale etmeyecek. Video hakemin futbolu değiştirme gibi bir amacı yok. Pozisyonda hakemin yorumu önemliyse, VAR buna müdahale etmez. Ancak siyah ya da beyaz kadar net durumlarda müdahale ediyor. UEFA ve Türkiye’de, VAR açık olmayan pozisyonlara da müdahale etmeye başladı. Video hakemin müdahale etmesi çok daha tartışma çıkartıyor. Bir pozisyon tartışmalıysa, VAR’ın kararı da tartışabilir. Böylece iki adet tartışma konusu olur. Sonuç olarak en iyi karar hangisi değil, karar doğru muydu? En temel cümle bu” şeklinde konuştu

“TÜRKİYE’DE GEÇEN SEZON KÖTÜ DEĞİLDİ. ANCAK ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRİZ”

Geçen sezon Türkiye’deki pozisyonlarla çalıştıklarını ifade eden Makkelie, “Çok güzel müdahale örnekleri gördüm. Ancak birkaç gereksiz müdahaleye de rastladım. Geçen sezon kötü değildi. Ancak çok daha iyisini yapabiliriz. Hakemler her şey göremeyebilir. Onun için dışardan yardıma ihtiyaçları var. Bu sistem futbolu daha adil bir hale getirdi. Bir hakemin kariyerinin sonlandırabilecek hataların önüne geçiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler : Danny Makkelie Futbol kuralları Jaap Uilenberg VAR

Kategoriler : Futbol Genel Manşet

Yorumlar

İlginizi Çekebilir
Filede start kupa maçlarıyla…
Sevgili voleybol dostları Corona Virüs nedeniyle diğer branşlarda olduğu gibi voleybol maçları da uzun bir süre iptal edilmişti.. Yetkililerin aldıkları kararla bazı dallarda olduğu gibi voleybol maçlarının da yapılmasına izin verildi. Voleybol Sezonu AXA Sigorta Kupa Voley Efeler ve Sultanlar maçlarıyla start alıyor. 2020-2021 Sezonu AXA Sigorta Kupa Voley erkekler kategorisindeki, maçlar 31 Ağustos-02 Eylül tarihleri arasında oynanacak. Sultanlar Kupa Voley maçları ise 4 -6 Eylül tarihleri arasında oynanacak. Gruplarında ilk iki dereceyi alan takımlar çeyrek finale yükselecek. Şubat ve Mart aylarında oynanacak çeyrek ve final karşılaşmaları sonrası şampiyon belli olacak. Sultanlar ve Efeler ligleri de başlıyor Kupa maçlarıyla başlayan voleybol 2020-2021 Sezonu Efeler ve Sultanlar Ligi ile 1.ve 2. Bayan- Erkekler Ligiyle devam edecek. Sultanlar ve Efeler Ligi bu sezon 16’şar takımla oynanacak. Sultanlar Ligi 12 Eylül 2020 Cumartesi, Efeler Ligi 13 Eylül 2020 Pazar günü start alacak. Çift devreli lig usulü oynanacak karşılaşmalar sonucunda son 4 sırada yer alan takımlar 1. Lige düşecek. Sıralamada ilk dört sırayı alan takımlar Play-Off maçlarını oynayarak sıralama belirlenecek. 5-8 sırada yer alan takımlar 2. Etap maçları sonrası sıralar belli olacak. Liglerin yeni takımları Voleybolun bütün kategorilerinde maçlar kaldığı yerden dereceleri onayladı. Sultanlar ve Efeler Ligi’nde düşme kaldırıldı. 1. Ligde de gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Efeler ve Sultanlar Ligine yükseldiler. Erkeklerde gruplarında ilk 2 sırayı alan Bingöl Solan Spor, Şanlıurfa Haliliye Belediyesi, Afyonkarahisar Afyon Belediye Yüntaş ve İzmir Altekma takımları Efeler Ligi’ne yükseldi. Bayanlar 1. Ligi’nde de gruplarında ilk üç sırayı alan Çanakkale Çan Gençlik Kale Spor, İstanbul Sarıyer Belediyesi, Aksaray Kuzey Boru ve Ankara İlbank da Sultanla Ligi’nin yeni takımları oldular. 48 takım mücadele edecek Yeni Sezonda Bayanlar 1. Liginde A ve B gruplarında 12’şer takım olmak üzere 24 takım mücadele edecek. Erkekler 1. Ligi de Bayanlarda olduğu gibi A ve B Gruplarında 12’şer takımdan 24 takım yer alıyor. Bayan ve Erkeklerde bu 48 takım çift devreli lig usulü maçlarını yapacaklar. Gruplarında ilk 4 sırayı alan 8 takım yarı finale yükselecek. Yarı final sonrası gruplarında ilk 2 sırayı alan 4 takım finale yükselir. Final sonrası ilk iki sırayı alan takımlar Sultanlar ve Efeler Ligine yükselecek. Gruplarında son üç sırayı alan 10-11 ve 12 olan takımlar 2. Lige düşecekler. 2. bayanlar Ligi’nde 84, erkeklerde 59 takım ter dökecek Voleybol 2. Ligi Bayanlarda sekiz Grupta 84 takım yer alırken, Erkekler 2. Liginde de altı Grupta 59 takım 1. Lige yükselmek için kıyasıya mücadele edecek. Bayanlar ve Erkeklerde Grup maçları 11 Ekim 2020 Pazar günü başlayacak. Maçlar çift devreli Lig Usulü oynanacak. Erkeklerde ve bayanlarda16 takım yarı finale yükselecek. Gruplarında Son sırada yer alan takımlar mahalli lige düşecek. Finalde maçlarında ilk iki sırayı alan takımlar 1. Lige yükselirler. Çok değerli voleybol ve sporseverler Voleybol 2020-2021 Sezonu başlarken kısa da olsa liglerimizden bahsetmek istedim. Yeniden görüşmek üzere sağlıkla hoşça kalın.

Süper Lig Puan Durumu


TakımPuan
1.galatasaray a.ş. 6
2.aytemi̇z alanyaspor 6
3.göztepe a.ş. 4
4.fati̇h karagümrük a.ş. 4
5.beşi̇ktaş a.ş. 4
6.fraport-tav antalyaspor 4
7.atakaş hatayspor 4
8.fenerbahçe a.ş. 4
9.kasimpaşa a.ş. 3
10.büyükşehi̇r beledi̇ye erzurumspor 3
11.demi̇r grup si̇vasspor 3
12.hes kablo kayseri̇spor 3
13.i̇tti̇fak holdi̇ng konyaspor 1
14.gazi̇antep futbol kulübü a.ş. 1
15.trabzonspor a.ş. 1
16.gençlerbi̇rli̇ği̇ 1
17.yeni̇ malatyaspor 1
18.yukatel deni̇zli̇spor 1
19.mke ankaragücü 0
20.çaykur ri̇zespor a.ş. 0
21.medi̇pol başakşehi̇r fk 0

Title

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

www.sporvitrini.com © 2010 - Tüm Hakları Saklıdır.

"www.sporvitrini.com" Basın Ahlak İlkelerine uymaya söz vermiştir ve bütün hakları saklıdır. Spor haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. ‘www.sporvitrini.com’da yayınlanan tüm haberler ve makaleler, kaynak gösterilmek ve ‘www.sporvitrini.com’un ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. ‘www.sporvitrini.com’ da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.sporvitrini.com sayfalarında yer alan ve ayrı bir sayfada açılan harici linklerin sorumluluğunu almaz.sporvitrini.com web sitesinde yer alan tüm sayısal veriler, istatistikler ve tahminler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri olup; ilgili konu hakkında sporvitrini.com'un genel görüşünü yansıtmaz. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan,eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı sporvitrini.com sorumlu tutulamaz.

Tasarım ve Programlama: Erdem FIRAT & Hicabi ERDEM