Haber Detayı
2021-02-21 10:21
Devler Ligi için çarpıcı öneri!

Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısının 32’den 36’ya çıkarılacağının ilan edilmesi ortalığı tam anlamıyla karıştırdı. Futbol gündemi yeni gelecek d&ou...

Devler Ligi için çarpıcı öneri!

Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısının 32’den 36’ya çıkarılacağının ilan edilmesi ortalığı tam anlamıyla karıştırdı. Futbol gündemi yeni gelecek dört ekibin hangi kriterlerle tespit edileceği sorgusuna yanıt arıyor.

Bu konuda Avrupa Ligler Birliği Başkanı Lars-Christer Olsson, UEFA’ya ek kontenjanı büyük ligler yerine 11, 12, 13 ve 14. sırada yer alan ülkelere verin önerisinde bulundu.

UEFA’nın 2024 yılından itibaren Şampiyonlar Ligi’nde yeni formata geçiş hazırlıkları sürerken 'European Leagues' (Avrupa Ligler Birliği) Başkanı Lars-Christer Olsson’dan çok önemli bir öneri geldi.

 

 UEFA’nın dikkatini çekti 

Financial Times’ın düzenlediği Futbol Sektörü Zirvesi’ne katılan Olsson, Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısını 32’den 36 çıkarmayı ve eklenecek dört takımlık kontenjanı kulüplerin başarı puanına göre belirlemeyi düşünen UEFA’ya bir uyarı yaparak, büyük liglerin altıncıları yerine ülke sıralamasında 11-12-13 ve 14. basamaklarda yer alan ülkelerin şampiyonlarının alınması gerektiğini söyledi.

 

 İspanya ve İngiltere'ye verilmemeli 

UEFA’nın eski Genel Direktörü de olan Olsson “Bize göre öncelik İspanya veya İngiltere’nin lig altıncısında değil. Örneğin İskoçya, Danimarka veya İsviçre şampiyonunda olmalı, çünkü bu karar Şampiyonlar Ligi’nin 1992’deki kuruluşundan bu yana UEFA’nın alacağı en önemli karar olacak. Bunu en doğru şekilde yapmalıyız ve karar aşaması şeffaf olmalı” diyerek, UEFA’ya ciddi bir uyarı yaptı.

Avrupa Ligleri Başkanı, ayrıca bu kararı UEFA İcra Kurulu’nun değil, 55 ülkenin katılımı ile 20 Nisan’da toplanacak UEFA Genel Kurulu’nun vermesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Peki UEFA neyi planlıyor?

Şampiyonlar Ligi’nde reform yaparak takım sayısını 36’ya çıkartıp İsviçre Sistemi ile oynanacak maç sayısını arttırmayı planlayan UEFA, ek olarak doğrudan katılacak dört takımdan birinin ülke sıralamasında beşinci sırada olan ve play-off oynayan ligin (şu anda Fransa) lig üçüncüsüne vermeyi düşünürken, diğer üç takımın kulüp başarısına göre katılmasını öngörüyor. Bu da en başarılı takımlar ilk dört büyük ligden geldiği için kalan üç takımın o ülkelerden birinden olması anlamına geliyor.

Etiketler: