Haber Detayı
2021-02-19 21:08
Yeni Malatayaspor sancılı...

Aslında Yeni Malatyaspor ve diğer iki takım Lig’den düşmesine rağmen pandemiden dolayı düşme kaldırılınca 2020-2021 Sezonu için başlarına talih kuşu konmuştu. 2016-2017 sezonunda çıktığı Süper Lig&rsquo...

Yeni Malatayaspor sancılı...

Aslında Yeni Malatyaspor ve diğer iki takım Lig’den düşmesine rağmen pandemiden dolayı düşme kaldırılınca 2020-2021 Sezonu için başlarına talih kuşu konmuştu. 2016-2017 sezonunda çıktığı Süper Lig’den 2019-2020 sezonunda düşmüşlerdi.

Futbol Federasyonu aldığı kararla ve 18 takımın da oybirliği ile 21 takımla oynanması karar verdiklerinde, Yeni Malatyaspor, HES Kablo Kayserispor ve MKE Ankaragücü takımları 2020-2021 sezonunda da Süper Lig’de oynama hakkına kavuştular. Bu futbol tarihinde bir ilkti.

Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek bu takımı Süper Lig’e çıkardığı gibi de, Süper Lig’den de aslında düşürmüştü.

Süper Lig’den düşüp de tekrar Süper Lig’e çıkmanın ne kadar zor olduğunu Samsunspor, Adanaspor, Adana Demirspor, Altay, Karşıya, Aydınspor, Vanspor, Diyarbakırspor, Bursaspor ve Orduspor takımları ve şehirleri iyi bilirler.

Alında kadro yapısına baktığınızda, Yeni Malatyaspor’un bu ligde ilk yedi takım arasında olması gerekir.

Ancak sıkıntı çok büyük…

Öyle büyük ki; Başkan Adil Gevrek aslında teknik direktör Hamza Hamzaoğlu’nu kovacak. Ama takım başarılı olunca kovamıyor. Keza Hamza Hamzaoğlu da başkanın kendisini istemediğini biliyor. İkisinin de artık birbirlerini istemediği gerçeğini herkes biliyor. Bu bilgi hem de Adil Başkanın dostları tarafından dillendiriliyor.

Hamza Hamzaoğlu ile problemi anlayamadım. Hamza Hamzaoğlu iyi bir hoca ve de iyi bir insan… Çalıştırdığı takımlardaki başarıları da ortada… Burada da kötü değil. Biz istatistiklere bakarız.  

Ortada bir gerçek var ki; Şehir de artık Adil Başkana olan desteğini çekmiş durumda.

Bunu bilen Adil Başkan geçtiğimiz hafta dört futbolcunun paralarını alamadıkları gerekçesiyle federasyona müracaat ettiklerini bir şekilde duyurdu. Buradaki amaç şehre gözdağı vermekti. Para vermezseniz desteklemezseniz bu takım küme düşer diyordu…

Ancak bu blöf tutmadı…

Şurası bir gerçek ki, Yeni Malatyaspor’u gerçekten kötü günler bekliyor. 

Yeni Malatyaspor aslında kadro bakımından birçok takımdan çok daha iyi ve kaliteli bir oyuncu grubuna sahip.

Lakin,ak takım üzerindeki olumsuz hava futbolculara da yansıyor. Futbol takımı başkanın futbolcuları ve hocanın getirdikleri diye ikiye ayrılmış durumda.

Hatta birkaç yöneticinin de görevinden istifa ettiğini biliyoruz.

Geçtiğimiz hafta Başkan Adil Gevrek’in yerel medyayı ağır bir şekilde suçlaması ise, tarafsız ve görevini yapan medya mensuplarının sert tepkisiyle karşı karşıya kalması işin boyutunu ortaya koymaya yetiyordu.

Malatya şehir olarak bir Süper Lig değil iki Süper Lig takımını kaldırabilecek potansiyele sahip durumda. Gerek Malatya’da, gerekse Malatya dışındaki iş adamlarının ne kadar bütçeli ve memleketlerinin tanıtımı için de gözlerini kırpmadan yardım edebileceklerini biliyorum. Ancak bu iş adamları da paraların nereye gittiğini kulübün ne kadar borcu olduğunu, kime ne verildiğini bilmek de hakları… “Ben parayı verip gerisine karışmam” demelerini beklemek onlara haksızlık olur. Şehrin üst akıl grubu da takımdan desteklerini çekmiş gözüküyor… Tabloya genelden baktığımızda, kaybedenin Malatya şehri olacağı kesin. Süper Lig takımının şehre ne kadar katkı sağladığını biraz olsun biz de biliyoruz. En iyisini yine de esnaf bilir.

Yeni Malatyaspor’a yazık olmaması için mutlaka bir çözüm bulunmalı…  Spor kulüpleri şirket değillerse dernekler kanunuyla yönetiliyor. Bildiğim kadarıyla Yeni Malatyaspor’da şirket değil. Ancak şu bir gerçek ki; Yeni Malatayaspor’da divan kurulu yok. İstifa etmiş. Dernekler kanununa göre, divan olmadan seçim yapılamaz. Ancak divan kurulu olmadan dernek yönetilemez. Burada İçişleri Bakanlığı yetkilerinin bir ihmali de söz konusu diyebiliriz. Anladığım kadarıyla Başkan Adil Gevrek’le şehirde kulübe destek verenlerin arasındaki sıkıntı büyük boyutta. Başkanla hoca arasında ikinci bir sıkıntı daha var. Hem de en önemlisi, yani maddi sıkıntı. Kulübün borcunun miktarını da net olarak bilen yok. Buraya kadar sıkıntıları ortaya koyduk.

Bundan sonrası futbolcu alacakları için önümüzdeki günlerde sıkıntılar baş göstermeye başlayacak. Para sıkıntısı ödenemez duruma geldiğinde başkan Adil Gevrek en kolay olanını yapıp ceketini alıp gidebilir. Ama ondan sonrası tufan olur.

Adil Başkan gitti diyelim. Seçim olması halinde başkanlık için aday bulabilirler mi. (?) Onu bilemem. Çükü borç miktarını bilen yok. Başkanlık için birkaç isim duydum. Ama onlar da, “Borç yükünün altına girmeyiz” diyorlarmış.

İsmi geçen başkan adaylarından birisiyle iki kez arkadaş ortamında tanıştık ve görüştük. Üçüncü kez görüşmedim. Bana anlattığı projeyi dinledikten sonra, bu işi hakkıyla yapacağına olan inancım tam oldu. Ufku çok geniş ve projesi hazır… Bu işi yapabileceğini, etüt çalışmalarını gördüm ki; Çok daha fazlasını yapabilir. Geniş düşünen dünyayı tanıyan çok önemli bir görevde bulunan bir isim. Yeri geldiğinde onu da açıklarım. Hiç kimse benim babamın oğlu değil. Ancak, büyük şirketler bu gibi insanları boşuna o makama getirmezler. Projelerinden birisini burada paylaşayım,. Malatyaspor kimseye dilenmeden, kendi imkanlarıyla ayakta durabilen, hatta futbolcu satabilecek yapıya kavuşacak. Tesis anlamında bölgenin en kapsamlı tesislerine sahip olabilecek projeleri var. Bu kişi inanıyorum ki; şehirle takımı da birleştirir ve başarı da kendiliğinden gelir…

Yeni Malatyaspor önümüzdeki maçlarda sıkıntı yaşamaya başladığında sıkıntı katlanarak büyüyecek. Umarım Malatya gibi bir şehir Süper Lig’de takımsız kalmaz.

Adil Başkana gelince inatlaşma hiçbir şeyi çözmez. Borç miktarını açıklayıp sonrasında ise seçim kararı alması herkese katkı sağlayacaktır. Aksi halde sıkıntının en büyüğünü Malatyalılar çeker. Karar Malatya’nın üst akıllarının, bize yalnızca yazmak düşer… 

Adil Başkanımı tanırım… İhlas Haber Ajansı Spor Müdürüyüm ama aynı zamanda TRT Spor’da program yapıyorum. İki kez TRT Spor’daki Ajans Saati programıma konuk ettim. Kimsenin düşmanı değilim. Benim işim habercilik.   

Şehir kenetlenirse Malatyaspor’un sıkıntısı biter. Kenetleyecek ismi bulmak gerek…

Sıkıntıları yüzeysel olarak geçtim. Başkanın şahsıma cevap vermesi halinde diğer sıkıntıları da kaynağıyla daha derinden açıklayacağım. Kaynak benim tarafımdan değil, bizzat kendi tarafından… Elbette benim tarafımdan da birkaç sağlam kaynağım var.

Hoşçakalın…

Etiketler: Mustafa Karagöl, Malatyaspor, spor, sporvitrini.com