Haber Detayı
2019-06-01 13:00
Eskrimde Yine “Skandal!”
“Skandal!”
Eskrimde Yine “Skandal!”

Son iki yılda birisi ferdi diğeri de takım olmak üzere 2 kez Avrupa Şampiyonluğu kürsüsüne çıkan Deniz Selin Üstündağ, Bulgaristan’da devam eden U23 Avrupa Şampiyonası’na, federasyonun kafile listesine adını koymayı unuttuğu için katılamadı.

İkincibeyin.com’da Neşet Özmen imzalı habere göre olası bir Avrupa Şampiyonluğu güme giden Deniz Selin Üstündağ, 2018’in sonunda Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen şampiyonada, 95 yıllık eskrimin Türkiye tarihinde İbrahim Ahmed Acar’dan sonra ikinci, kadınlar kategorisinde ise ilk kez Avrupa Şampiyonluğu kürsüsüne çıkan sporcumuz olmuştu.Üstündağ 2017 yılında da, 23 yaş altı Kadınlar Kılıç Takımı’nın sporcusu olarak, Avrupa Şampiyonluğunu kazanmıştı.

İşte böyle nitelikli bir sporcu olan ve gelecekte kendisinden daha büyük başarılar beklediğimiz Deniz Selin Üstündağ, U23 Avrupa Şampiyonası öncesi hazırlık amacıyla Moskova’daki GP turnuvasına yollanmıştı.

KAFİLE LİSTESİ 3 HAFTA ÖNCE AÇIKLANDI!

Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) kentinde düzenlenecek U23 Avrupa Şampiyonası’nın kafile listesi, Eskrim Federasyonu tarafından müsabakalardan 3 hafta önce kamuoyuna açıklandı.Şampiyonaya katılacak sporcuların isimleri, yine 3 hafta önce internet üzerinden Avrupa Konfederasyonu’na bildirildi ve kayıt işlemi sonlandırıldı. Ekteki iki listede görüleceği gibi, Federasyonun kamuoyuna açıkladığı kafile listesinde Deniz Selin Üstündağ takımın ilk elemanı olarak yer almasına karşın, diğer müsabaka listesinde sporcumuzun ismi “unutulduğu için” yer almadı!

Federasyon yetkililerinin, büyük olasılıkla daha önceki örneklerinde de olduğu gibi bu olayı da “yok” farz edip herhangi bir açıklama yapacaklarını sanmıyoruz. Ama bu “skandal” nasıl gerçekleşti, burada bir fikir jimnastiği yapmakta yarar var.

Filibe müsabakaları ile ilgili kayıt işleminin, kural gereği organizasyondan 3 hafta önce yapılmış ve bitmiş olması gerekiyor. Olağanüstü durumlar için de, yarışmadan bir gün öncesine dek, 500 Euro ceza ödeyerek listeye ek yapılabilme olanağı mevcut. Ama Üstündağ’ın ismi ilk bildirilen listede yer almadığı gibi, müsabakadan bir gün öncesine dek sporcunun listeye eklenmesi de, yönetici ve antrenörlerin vurdumduymazlığı nedeniyle fark edilip yapılmamış. Yani, federasyondaki onca insan 3 hafta boyunca kelimenin tam anlamıyla “uyumuş!”

Federasyon, “bu sporcumuz sakat olduğu için müsabaka listesinde yer almadı” gibi bir açıklama yapabilir mi diye düşündüğümüzde, bunun  mümkün olmadığı açık... Çünkü bu sporcumuz, Filibe’deki Avrupa Şampiyonası’na daha hazır hale gelsin düşüncesiyle, 3-5 gün önce Moskova’da müsabakaya katıldı. Velev ki Moskova’da son müsabakasında sakatlandı. O zaman benim sorum, sakatlanacağı 3 hafta öncesinden belli miydi de, asıl kayıt sırasında sporcumuzun ismi, Avrupa Konfederasyonu’na bildirilen listede yer almadı?

Bu skandalla ilgili olarak, eğer bizim düşünemediğimiz bir durum söz konusu ise bunun detaylı şekilde açıklamasını Eskrim Federasyonunun bize ve kamuoyuna en kısa sürede yapmasını diliyor ve bekliyoruz.

ÖRTBAS EDİLEN BİR BAŞKA SKANDAL !

Bu skandalın bir başka benzeri, yine bu federasyon döneminde Aralık 2017’de Macaristan’daki bir organizasyonda yaşanmıştı... Enver Yıldırım isimli sporcumuz, Uluslararası Federasyona bildirilen yarışma listesine onun yerine Özkan Yıldırım’ın isminin yazılmış olması nedeniyle, kafile ile birlikte müsabaka yerinde bulunmasına karşın yarışmaya katılamama durumu ile karşı karşıya kalmıştı... Ama kafiledeki yönetici ve antrenörler büyük bir riske girerek, daha açıkçası “sahtecilik yaparak”, salonda bulunmayan Özkan Yıldırım yerine Enver Yıldırım’ı piste çıkartmıştı! Bu sahteciliğin müsabaka anında ortaya çıkıp çıkmadığı, çıktıysa da  örtbas edilmesinin nasıl sağlandığı ise o dönem meçhul kalmıştı!

TAKIMIMIZ İÇİN YİNE “DİSKALİFİYE TEHLİKESİ” VAR!

Deniz Selin Üstündağ’ın isminin bizim tezimiz doğrultusunda “unutulduğu için” müsabaka listesinde yer almadığının bir diğer kanıtı da, listede sadece 3 sporcunun isminin bulunması...

Şöyle ki;  Bayan Kılıç Milli Takımı, Filibe’de takım müsabakalarına da katılacak... Takım müsabakasında 3 sporcu mücadele ediyor. Listede bir sporcu da, “yedek” olarak yer alıyor... Ama Avrupa Konfederasyonuna  bildirilen listede, takımda “yedek” olabilecek 4. sporcu ismi yer almıyor... Bu da, müsabakalar sırasından oluşacak bir sakatlık sonrası, takımı tamamlayacak yedek oyuncu olmadığı için, takımımızı Avrupa Şampiyonasından “diskalifiye edilme” durumuyla karşı karşıya bırakacak! Oysa Eskrim Federasyonu daha önce bunun acısını çok çekmiş, geçen yıl U23 Takım müsabakalarına da (nedendir bilinmez) sadece 3 sporcu ismi bildirilmiş, Deniz Selin Üstündağ o müsabakalar sırasında sakatlandığı için, yedek sporcu da olmadığından, takımımız “diskalifiye” edilmiş ve ülkemiz bir madalyadan olmuştu. İşte böyle bir “acı deneyim” yaşayan Federasyonun, takıma mutlaka 4. (yedek) sporcuyu da eklemesi gerekirdi.  Ama aslında takımı  kafile listesinde yer aldığı gibi 4 kişi olarak düşünen Eskrim Federasyonu, ekibin en güçlü ve madalya şansı en yüksek elemanı Deniz Selin Üstündağ’ı konfederasyona bildirilen listeye yazmayı unutunca, buna bağlı olarak da takım 3 kişi, yani “yedeksiz” kalmış oldu! Umarım ve dilerim takım bir sakatlık yaşamaz ve Türkiye, bir şampiyonada daha “diskalifiye” durumu ile karşı karşıya kalmaz.

KAÇAN AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUNUN HESABINI KİM VERECEK?

Şimdi buradan Eskrim Federasyonu’na birkaç sorum olacak:

Öncelikle, Deniz Selin Üstündağ’ın adının listede bulunmaması ile ilgili bizim düşünemediğimiz bir durum mu söz konusu? Eğer böyle bir durum  varsa, bunu bir an önce bize ve kamuoyuna lütfen açıklayınız... Ki biz de bilmeden bir hata yapmışsak, düzeltelim.

Yok eğer gerçekten bir “unutma” söz konusu ise bu vurdumduymazlığın suçlusu ya da suçluları kimlerdir?

Kaçan bir ve belki de (takımla birlikte) iki Avrupa Şampiyonluğu madalyasının cezasını kim çekecek?

Tabii her şeyden önemlisi, aylarca-yıllarca heyecanla Avrupa Şampiyonası gibi dev bir organizasyona hazırlanan, ter döken, gerektiğinde tahsilini geri plana itip bu yarışmalara hazırlanan Deniz Selin Üstündağ’ın boşa giden emekleri ne olacak?

Başta Federasyon Başkanı olmak üzere her kademedeki sorumlular olarak, Üstündağ’ın yüzüne acaba nasıl bakacaksınız?

Amirleriniz konumundaki Spor Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Spor Bakanı bu konuya el atacak mı diye hiç sormuyorum, zira onlar kendi dünyalarında yaşıyorlar ve politikanın çirkinliklerinden kurtulup, spora eğilmeye, sporcunun hakkını savunmaya ve bu ve benzeri skandalların sorumlularından hesap sormaya hiç vakit bulamıyorlar!

Bulamadıkları çok açık ve net... Çünkü eğer bulabilselerdi, bu Eskrim Federasyonu başkan ve yönetiminin, çoktan görevden alınmış olması gerekirdi!

Etiketler: Deniz Selin Ünlüdağ , Eskrim Federasyonu