Haber Detayı
2019-09-19 13:00
Uluslararasi Turnuvada Bayrak Krizi
23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Veteran Masa Tenisi Derneği tarafından Antalya'da düzenlenecek olan 25.Uluslar arası Veteran Masa Tenisi Turnuvası öncesinde bayrak krizi yaşandı
Uluslararasi Turnuvada Bayrak Krizi

23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Veteran Masa Tenisi Derneği tarafından Antalya'da düzenlenecek olan 25.Uluslar arası Veteran Masa Tenisi Turnuvası öncesinde bayrak krizi yaşandı.

Toplam 38 ülkeden 464 sporcunun katılacağı Turnuvaya Dinç Türenay ve Fadıl Olguner, KKTC adına kayıt yaptırmasına rağmen, katılan ülke bayrakları arasında KKTC bayrağı yerine, Kıbrıs Rum Kesimi'nin bayrağı kullanıldı. Turnuvaya katılan sporcuların ülke bayraklarının yer aldığı çalışmanın fotoğrafı, organizasyon tarafından Turnuvanın resmi sosyal medya hesabından paylaşıldı. Organizasyon daha sonra söz konusu fotoğrafı kendi sayfasının kapak fotoğrafı olarak seçti. Bayraklar arasında KKTC bayrağı yerine sporcusu olmamasına rağmen Kıbrıs Rum Kesimi bayrağının yer alması KKTC'den ve Türkiye'den birçok spor severin tepkisine neden oldu.

Organizatör Dernek tarafından, her hangi bir açıklama ya da özür yazısı yayınlanmazken, paylaşımlar kısa sürede kaldırıldı. Turnuvaya KKTC'den katılacak olan Masa Tenisçi Fadıl Olguner, kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Turnuva kayıt listesinde kendisinin ve takım arkadaşı Dinç Türenay'ın isimlerinin yanında KKTC yazdığını, ayrıca maçların oynanacağı salonda bir KKTC bayrağı olacağını söyledi. Yapılan çalışmanın organizasyon tarafından değil, maçlara yurt dışından katılan bir sporcunun kendi inisiyatifi ile hazırlandığını açıklayan Olguner, Organizatör derneğin neden Kıbrıs Rum Kesimin bayrağı olan çalışmayı sayfasında paylaştığı ile ilgili bir açıklama yapmadı.

KKTC'li Masa Tenisi sporcuları Uluslar arası Federasyon'un KKTC'yi tanımaması nedeniyle, Uluslar arası Turnuvalara kendi bayraklarıyla değil, Türkiye bayrağı ve Türkiye adıyla maçlara katılabiliyorlar. Ancak Türkiye'de düzenlenen bir Uluslar arası Turnuvada KKTC bayrağının olmadığı bir çalışmanın resmi sosyal medya hesaplarında yayınlanması spor otoriteleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Etiketler: