Haber Detayı
2019-10-28 13:00
SİHİRİ UMUT BOZDU
Spor yazarlarının, Beşiktaş’ın Galatasaray’ı 1-0 yendiği derbi yorumları
SİHİRİ UMUT BOZDU

Spor yazarlarının, Beşiktaş’ın Galatasaray’ı 1-0 yendiği derbi yorumları.

ADNAN DİNÇER (CUMHURİYET) Çok anlamsız ve özgüven eksikliği içinde oynayan iki takımda da top, orta alanda gidip gelirken sihri Umut bozdu. İşin gerçeği pozisyonu çok az, birbirinden çekinen iki rakibin taktiksel verimi az bir derbi izledik. Orta alan oyuncuları arasındaki uyumsuzluk ve yaratıcılık saha dışında kalınca sadece mücadele ortaya konuldu. Bu arada iki takımdan da birçok oyuncunun çok formsuz ve yetersiz olduğu dikkat çekti. Bu sonuç şimdilik Siyah-Beyazlıların moral gücünü artırsa da gelecek için eksiklerinin olduğunu gösterdi. Uzun lig maratonunda bu derbinin sıralamaya etki yapacağı kesin. Bunu en iyi düşünmesi gereken de yöneticilerdir.

ŞANSAL BÜYÜKA (MİLLİYET) Beşiktaş’a “Hoş geldin” diyorum. Beşiktaş gibi oynamayı, Şenol Güneş’li yıllar gibi parlamayı, “Kolu kanadı kırık olsa bile Kartallar gibi yüksek uçmayı” hatırladığı ve hatırlattığı için... Beşiktaş özellikle ikinci yarıdaki “insanüstü” mücadelesi ile bu maçı kazanmasa “futbolun adaleti” bile isyan ederdi. Beşiktaş, çok zor şartlarına, yedeğin yedeği oyuncularıyla başlamasına rağmen, ilk yarının son yarım saati dışındaki oyunu, mücadelesi, hırsı ve isteği ile “Anasının ak sütü” gibi bu galibiyeti hak etti.

ERMAN TOROĞLU (SABAH) Fatih Terim, ‘Ocak ayında birilerini gönderip birilerini alacağım’ diyor. Hangi parayla kimi göndereceksin? G.Saray’ın geçen sezonun ikinci yarısı dahil ve bu sezon oynadığı kaç maçı var! Büyüteçle bakarsanız, belki iki tane cılız görüntüye rastlayabilirsiniz. Bunun hesabını verecek şahıslar da Terim ile başkan Cengiz’dir. Gelelim Beşiktaş’a... Kulübü maddi açıdan çok kötü bırakıp kaçan bir başkan, yeni gelen bir yönetim, idam sehpasında Abdullah Avcı ve karşılarında G.Saray...

ÖMER ÜRÜNDÜL (SABAH) Dün gece bana göre çok eleştirilen Abdullah Avcı doğruyu yaptı; öncelikle santrforda Umut tercihi ile... Sonra da Ljajic’i son 30 dakikaya saklayarak. Birçok eleştiriler yapılıyor, ‘Nasıl Ljajic oynamaz’ diye. Ama unutulmamalı ki fizik gücün yoksa yeteneğin hiçbir şey ifade etmez. Ben 3 ismin üzerinde durmak istiyorum. Rebocho, Roco ve Karius... Özellikle Rebocho ve Roco çok az görev yapmış olmalarına rağmen dün gece gösterdikleri performansları takdire layıktı...

AHMET ÇAKAR (SABAH) Yarım Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi takımı Galatasaray’ı yendi. Rahat mı yendi, tabii ki hayır ama ‘yenip hayata döndü’ diyebiliriz. Derbide asıl tartışılması gereken Galatasaray... Ne oynadıkları belli değil. Büyük umutlarla, büyük masrafla kurulmuş bir takım ama maç boyu neredeyse tek bir pozisyon yok. Bu kadroyu kuran Fatih Terim. Şampiyonlar Ligi’nde birçok şey kötü giderken Süper Lig de kötü gitmeye başladı.

GÜNTEKİN ONAY (HÜRRİYET) Maçı hiç tartışmasız şekilde hak ederek kazanan Beşiktaş ve Abdullah Avcı için bu derbi zaferi üç puandan çok daha fazlasıydı. Siyah Beyazlı oyuncular maçın öneminin bu kadar farkındayken Galatasaray’ın sezon başından beri süregelen tutuk ve isteksiz görüntüsü dün de devam etti. Sarı Kırmızılı ekip kağıt üstünde güçlü görünüyor ama dinamizm ve atletizm bu kadar eksikken bir de üzerine coşku da aşağılarda olunca kazanma şansı son derece azalıyor. Beşiktaş yeni bir sayfa açtı. Galatasaray, gitmeyen bazı şeyleri çok geç olmadan değiştirmek zorunda.

LEVENT TÜZEMEN (FOTOMAÇ) Başta Atiba olmak üzere tüm Beşiktaşlılar yüreğini ortaya koyarak oynadı ve her futbolcu iki kişilik koştu. Galatasaray’ın bu oyuncularla takım ruhunu yakalama şansı yok. Terim’in hala başarıya aç oyuncuları takıma monte etmemesi rekabeti öldürüyor.

ERCAN TANER (SÖZCÜ) Hukuk fakültesi öğrencisi Umut’un attığı gol derbiye büyük heyecan getirdi, tam 70 dakika sonra…Bu derbi, taktik mücadelesi. Stratejik hamlelerle anılacak bir maç değildi iki takım için, sadece kazanan oksijen maskesini atıp rahatlayacaktı, özetle Beşiktaş hayata döndü.

Etiketler: Adnan Dinçer , Beşiktaş , Galatasaray , Ercan Taner , Güntekin Onay , Levent Tüzemen , Ömer Üründül , Şansal Büyüka