Haber Detayı
2024-07-07 19:20
Kırkpınar’da başpehlivan Yusuf Can Zeybek…

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık, finalde Mustafa Taş’ı yenen Yusuf Can Zeybek’in oldu. Art arda ikinci kez şampiyon ola...

Kırkpınar’da başpehlivan Yusuf Can Zeybek…

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık, finalde Mustafa Taş’ı yenen Yusuf Can Zeybek’in oldu. Art arda ikinci kez şampiyon olan Yusuf Can Zeybek, turlarda Kürşat Korkmaz, Yıldıray Akın, Mustafa Arslan, Hüseyin Gümüşalan'ı yenerek finale geldi.

2022 yılı Kırkpınar başpehlivanı Rakibi Mustafa Taş ise, Turan Balaban, Orhan Okulu, Enes Doğan, Serhat Gökmen'i geçerek finale geldi.

Çayırın genç pehlivanlarından 30 yaşındaki Antalyalı ‘Yorulmaz Pehlivan’ olarak anılan Yusuf Can Zeybek, 2021 yılından bu yana başpehlivan olarak güreşiyor. Fizik ve kondisyonuyla kısa sürede dikkati çeken Yusuf Can Zeybek, güreş otoriterlerinin favori isimleri arasında yer almayı başardı. Rakiplerinin güreşlerini analiz edip ona göre oyun kurmasıyla bilinen Yusuf Can Zeybek, geçen yılın şampiyonu olarak bu yıl seriyi sürdürmek için final güreşine çıktı.

 

Çayırın efendisi Mustafa Taş

Antalya'da ikamet eden Sinoplu 27 yaşındaki ‘Çayırın efendisi’ lakaplı Mustafa Taş da, 2022 yılında çıktığı baş boyundaki performansıyla dikkati üzerine çekmiş, bu boydaki ilk senesinde güreştiği Kırkpınar'da ikincilikle tanışmıştı. Cengizhan Şimşek'in aldığı ceza nedeniyle sıralamanın kayması üzerine, 2022 yılında Kırkpınar Başpehlivan unvanını alan Mustafa Taş, geçen yıl çayıra seriyi devam ettirmek için çıkmış, ikinci turda Yusuf Can Zeybek'e yenilmişti. Mustafa Taş ise bu güreşin rövanşı için yağlandı.

Başcazgır Şükrü Kayabaş'ın son kez çıktığı Kırkpınar Er Meydanı’nda verdirdiği salavatla başlayan final mücadelesi zaman zaman tribünlerin tezahüratlarıyla daha da bir hareketlendi. 

 

 

Protokol tribününde önemli isimler vardı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne Valisi Yunus Sezer, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, er meydanına inerek başpehlivanlara başarı diledi, grup daha sonra müsabakayı izlemek için protokol tribününe geçti.

 

Zeybek rakibini sürüp çangalla indirdi ve kazandı

Başcazgır Şükrü Kayabaş'ın son kez çıktığı Kırkpınar Er Meydanı’nda verdirdiği salavat sonrası peşreve çıkan başpehlivanları tribünler coşkuyla selamladı.

Son derece dengeli geçen karşılaşmanın puanlama sürecinde, 52. dakikasında Mustafa Taş'ın kasnak ve paçasından yakalayan Yusuf Can Zeybek, rakibini sürerek dengesini bozdu ve attığı çangalla mücadeleyi kazandı.

Etiketler: Kırkpınar’da başpehlivan Yusuf Can Zeybek, Kırkpınar Er Meydanı, güreş, yağlı güreş, spor