Bizi takip edin
Abone olun
Bizi takip edin

2017 Türkiye Fair Play Ödülleri

  • 0 Yorum
  • 119 Görüntüleme

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) “İyiye, doğruya, güzele” sloganı ile bu yıl 36.’sını düzenlediği 2017 Türkiye Fair Play Ödül Töreni Olimpiyatevi’nde gerçekleşti.

Fair Play ruhuna uygun davranışları ile 22 kişi ve kuruluş ödüllendirilirken, törende ayrıca PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden milli sporcularımıza da Olimpiyat rozetleri takdim edildi.

Tören, günün sunuculuğunu üstlenen spor spikeri Emre Tilev’in açılış konuşmasını yapmak üzere Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı ve TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener’i kürsüye davet etmesiyle başladı. Uğur Erdener konuşmasında, “Yıl içinde pek çok üniversite ziyareti gerçekleştirerek geleceğin spor öğretmenleri, antrenörleri ve yöneticileri olacak öğrencilerle bir araya gelen ‘Fair Play Üniversiteler Kervanı’ ‘saygı’, ‘dostluk’, ‘mükemmeliyet’ ve ‘Fair Play’ gibi Olimpik değerlerin benimsenmesi ve spor kültürünün gerçek anlamda yerleşmesine katkı sağlıyor” dedi.

Uğur Erdener’in konuşmasının ardından kürsüye davet edilen TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar ise “Fair Play Üniversiteler Kervanı 50 şehirde üniversiteler, belediyeler, valilikler ile bir araya geldi. Tüm ülkede Fair Play kavramı ve Olimpik değerlerin tanıtılmasında çok önemli bir rol oynadı. Bu süreçte gönüllülük esasıyla, özverili bir şekilde çalışmalarını sürdüren TMOK ailesi ve Fair Play Komisyonu üyelerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Ödül törenine geçilmesinin ardından dünyaca ünlü halterci ve Naim Süleymanoğlu’nun spor kariyerindeki en büyük rakiplerinden Valerios Leonidis adına ödül alan Yunanistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Spyros Capralos ise “Spor tüm ulusların birliğini, kardeşliğini sağlayan, bir araya getiren bir araç. Sporda rekabet, iki rakibin dostluk ve arkadaşlığına dönüşür. Globalleşen dünyada Olimpiyat Oyunları insanları dil, din, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin bir araya getiren en önemli unsur haline geldi. Naim ve Valerios’un dostluğu bunun en somut örneğidir. Bugün bu ödülü Valerios adına almaktan dolayı büyük bir onur ve gurur duyuyorum” açıklamasında bulundu.

TMOK Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile TMOK Fair Play Komisyonu Üyelerinin ödüle layık görülen kişi ve kuruluşlara ödüllerini takdim etmesinin ardından tören sona erdi.

TMOK 2017 Fair Play Ödülleri’nin Kazananları

Sportif Fair Play Davranış Dalı

BÜYÜK ÖDÜL

Valerios LEONIDIS Antrenör - Eski Şampiyon Halterci

Rakibi Naim Süleymanoğlu’nun cenazesinde Türk Bayrağı’na sarılı tabutunu öperek erdemli davranış sergilemiştir.

ŞEREF DİPLOMASI

FENERBAHÇE VE GALATASARAY KADIN VOLEYBOL TAKIMLARI

Fenerbahçe ve Galatasaraylı kadın voleybolcular, final maçından sonra örnek davranış göstererek, birlikte fotoğraf çektirdiler. Final sonrası ezeli rakipler yenen ve yenilen takımlar hep birlikte dostluk görüntüsü sergilediler.

BATUHAN ERİKLİ Balıkesir Orientering Takımı Oyuncusu

Sakatlanan rakibini, yarışmayı bırakarak 1,5 km sırtında taşıdı.

KUTLAMA MEKTUBU

Devrim ŞAHİN Beşiktaş U10 Takımı futbolcusu

Mete Bozkurtlu Turnuvası’nda herkes şampiyonluğu kutlarken, o rakibi olan Altınordulu futbolcuları teselli etti.

TRABZON İMKB KIZ MESLEK LİSESİ FUTSAL TAKIMI

Takım antrenörü Coşkun Kör rakipleri kaza geçirince final maçına çıkmayıp ikincilik kupası ile yetindiler.

Nil ÇOKGEZEN Satranç

8 yaşındaki satranç oyuncusu, 2017-2018 İstanbul Küçükler Satranç İl Birinciliği maçında hakemlerin görmediği kural dışı hamlesini hakemlere bildirerek maçı kaybetti.

Sportif Fair Play Kariyer Dalı

BÜYÜK ÖDÜL

Salih BORA Güreş

Spor hayatı boyunca adaletli, dürüst ve çalışkan bir sporcu oldu. Ülke sporuna 3 kez büyükler

dünya ikinciliği kazandırdı. Türk sporuna Hamza Yerlikaya, Şeref Eroğlu, Nazmi Avluca, Rıza Kayaalp gibi şampiyonlar yetiştirdi. Büyüklerde 2009 yılında şampiyon olan takımın antrenörlüğünü yaptı.

ŞEREF DİPLOMASI

AMPUTE FUTBOL TAKIMI Futbol

Ampute Futbol branşında Avrupa şampiyonu olarak branşa özgü başarılara bir yenisini daha ekledi. Bu başarısıyla engelli sporuna yönelik farkındalığa büyük katkı sağladı.

Olgun ATİLLA Bornova Belediye Başkanı

İzmir’in stat sorununun çözümüne katkı sunarak Göztepe ve Altınordu takımlarının bu statta oynamasının önünü açtı. İzmir Bornova semtinde spor alanındaki diğer çalışmalarının yanında Bornova’yı salon sporlarının merkezi haline getirdi. Ayrıca birçok sosyal sorumluluk projesi üreterek, topluma yararlı olmaya devam etti.

KUTLAMA MEKTUBU

Birsel Vardarlı DEMİRMEN Basketbol

’’Kadınlar Euroleague’de tüm zamanların asist kraliçesi listesinde 4. sırada yer aldı. 7 kez

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Şampiyonu (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013)

2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası Gümüş Madalya

2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası Bronz Madalya

2 kez Kadınlar Euroleague Gümüş Madalya (2013, 2014)

2 kez Türkiye Kupası Şampiyonu (2007, 2008)

Yasemin HORASAN Basketbol

Spor hayatı boyunca 328 kez milli formayı giyen Yasemin Horasan bu süre zarfında çok sayıda başarıya imza attı ve spor ahlakına uygun hareketler sergiledi. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil etmesinin yanı sıra 2011 Avrupa Şampiyonası Finali’nde mücadele eden ve 2005 Akdeniz Oyunları Şampiyonu olan milli takımımızda yer aldı.

Şemsi KESER Savunma Sporları

İstanbul Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksekokulu hocası Şemsi Keser, mücadele sporlarının 40 yıllık serüveninde çeşitli Uzakdoğu sporları Karate, Judo, Tekvando, Kung-Fu’nun ülkemizde tanınmaya başlamasında aktif rol oynadı. Sporcu polislerimizin hocası olan Keser, yıllardır polis okullarında genç polis adaylarına sporu sevdirmek ve lisanslı sporcu sayısını artırmak için emek vermektedir.

Sportif Fair Play Tanıtım Dalı

BÜYÜK ÖDÜL

Dr. Hülya BİNGÖL İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi

Fair Play tanıtım programları organize ederek, sporun önemli isimlerinin konuk edildiği

toplantılarda Fair Play’den bahseden konferanslar düzenlemektedir.

ŞEREF DİPLOMASI

ÇILGIN TÜRK YÜZÜCÜLERİ KAMİL RESA ALSARAN - R. VURAL TANDOĞAN

Kamil Resa Alsaran ve R. Vural Tandoğan organ bağışına dikkat çekmek ve nakil bekleyen hastaları hatırlatmak için, Büyük Okyanus’taki 37 km’lik Catalina Boğazı’nı 7 saati zifiri karanlıkta olmak üzere 13 saat 1 dakikada yüzerek geçtiler ve bunu başaran ilk Türk yüzücüler oldular. Köpek balıklarının tehlikesiyle dikkat çeken Catalina Boğazı’nda (Los Angeles - USA) kulaç atan Çılgın Türk Yüzücüler bu davranışlarıyla Türk Kalp Vakfı’na destek topladılar.

İSTANBUL SOMA ASLANGÜCÜ SPOR KULÜBÜ

Savaş mağduru göçmen çocukların futbol yoluyla sosyal yaşama kazandırılması için projeler hayata geçirmiştir. Projede yer alan Suriyeli çocuklardan biri olan, Türkiye vatandaşlığına geçerek Adem Metin ismini alan çocuk, bu proje sayesinde U14 milli takımına kadar yükselmiştir. Kulüp Adem Metin gibi pek çok çocuğa maddi-manevi destek vermekte ve kariyer planlamalarını yapmaktadır.

KUTLAMA MEKTUBU

Ayhan KEP İBB Gençlik ve Spor Müdürü

Yaptığı çok sayıda çalışmalarla ülke sporuna, gençliğe, topluma önemli katkılarda bulunmuştur. İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Üyesi olan Kep, Türk sporuna, uluslararası ve yerel organizasyonlarda sunduğu katkılar ve adil oyun ruhuna sahip kişiliği ile öne çıkmıştır.

Osman PİŞİRİCİ Öğretmen/Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Kurucusu ve Başkanı

Makale, haber ve yazı dizileri, radyo programı, TV dizisi, kampanya, konferans gibi Fair Play’i tanıtıcı çalışmalarıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Fair Play anlayışını yaymak amacıyla projeler gerçekleştirmektedir.

TMOK Toplumsal Fair Play Ödülü

Kamber BAKKAL (Kamber BOZAN)

Üsküdar’daki bakkal dükkanının bir köşesine yaptığı kütüphane ile çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmaktadır. Kütüphaneden aldıkları kitabı okuyup özetini çıkaran çocuklara, bakkaldan istedikleri ürünü ücretsiz olarak vermektedir.

TMOK Fair Play Komisyonu faaliyetlerine katkılarından dolayı şükran plaketi sunulan isimler:

Nobel İlaç

Hacı Bekir Müessesesi

Opet A.Ş.

Nevzat Cangöz

Hüseyin Yıldırım

Bapçum Ailesi

UPS Spor

İzmir Bornova Belediyesi

İBB Spor İstanbul

Hasan Pulat

Etiketler : AMPUTE FUTBOL TAKIMI Birsel Vardarlı DEMİRMEN Devrim ŞAHİN Dr. Hülya BİNGÖL FENERBAHÇE VE GALATASARAY KADIN VOLEYBOL TAKIMLARI İSTANBUL SOMA ASLANGÜCÜ SPOR KULÜBÜ Kamber BOZAN KAMİL RESA ALSARAN - R. VURAL TANDOĞAN Nil ÇOKGEZEN Olgun ATİLLA Salih BORA Şemsi KESER TRABZON İMKB KIZ MESLEK LİSESİ FUTSAL TAKIMI TUHAN ERİKLİ Valerios Leonidis Yasemin Horasan

Kategoriler : Genel Manşet

Yorumlar

İlginizi Çekebilir
Anlayana tabi ki...
Tanımadığınız insanlar hakkında ön yargılı olur musunuz? Sizi bilemem… Kesinlikle ön yargılı olmamaya gayret ediyorum. Tartıp, ölçüp biçip sonra notumu zaman içinde vermeye özen gösteririm. Gerek meslek, gerekse özel yaşamımda bunun böyle olduğunu kendime inandırmışımdır. Bugün ‘süper’ dediğime de yarın ‘hayırsız’ deme şansını kendime yaratmamak için de, ince dokur, sık elerim. Derim ki; Sizin renginiz belli olsun, gerisini bukalemun olanlar düşünsün... ‘İzmir Spor Hareketi’ ikinci toplantısını Bornova Âşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda Buz Sporları Salonu’ndaki İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Hakan Orhunbilge’nin makam odasında yaptı. İzmir ASKF Başkanı Kadri Yatkın’ın katılmadığı toplantı, tek eksikle harika bir hava içinde, ‘İzmir Sporu’nda devrim yaratacak konuların masaya yatırılmasıyla tamamlandı. Gençler ile tecrübelilerin bir arada olduğu kurul, üç saat sonunda son derece mutluydu. Alınan kararların desteklenmesi halinde ‘İzmir Sporu’ için belki de devrim yaratacak, olağanüstü denecek, alışılmamış uygulamaların peş peşe zincirin halkalarına eklene eklene gelecek olması hepimizi heyecanlandırdı. İzmir Güreş İl Temsilciliğinden önce tanıma şansını yakalamıştım. Yıllara dayanan dostluğumuz bugüne dek ‘ağabey-kardeş’ gibi ilerledi…  Çoğu zaman baba şefkatiyle yaklaştığından olsa gerek, “Hüsnü Baba” diye hitap etmekte sakınca görmedim… Hüsnü Oral, o kadar sağlık problemleri, iş sıkıntıları, ameliyatlar, acılar görmesine karşın, ilerleyen yaşına rağmen yılmadan çalışmasını sürdürüyor… Beyninde oluşan “Ben İzmir aşığıyım. Hizmete tabutta bile devam ederim” düşüncesine saygı duymamak elde değil… Siyaset, spor, iş dünyası onun güzelliklerle süslediği hizmetlerinin dalgaları… Çok daha fazlası İzmir ve Türk Güreşinde unutulmayacak varlığı… Başarıların mimarı, minderlerin gizli silahı olarak perde arkasındaki gerçek kahramanlardan birisi… Bir de Şaban Ağabeyimiz var ki… “Gönüllere yer etmiş” doktordan çok insan… Hep takılırım; “Şaban ağabey seni neden belediye başkan adayı yapmıyorlar? İyilik yaptığın her kesimden oy alırsın. Silme götürür, makamı da doldurursun. Seni, dünya tanıyor ve seviyor…” Neden diyorum biliyor musunuz? Tek kelime ile ‘Hizmet Adamı’ olduğundan… Onun sevecenliği, insanlığa hizmet aşkı, Hipokrat yemini, antrenörler derneğinde yaptıkları ve en önemlisi de İzmir GSM’deki İlk ‘Sporcu Sağlık Merkezi’ Kurucu Başhekimi olarak saymakla yorulacağımız rakamlardaki insana ve sporcuya sağlık desteği,  şifa vermesi… Milli Takımlarda, milli sporcuların sakatlıklarını iyileştirmesi… En önemlisi de her zaman insanlık dersi vermesi… Derler ya; “10 Numara, 5 Yıldız…” Dr. Şaban Acarbay olur kendisi… Kaç kişi kaldı bugünlerde; bu sıfatı yakıştırabileceğimiz… Neyse… Konuyu başka yerlere çekmeyelim… Toplantıdan sonra Hüsnü Baba’ya “Belediyedeki genel sekreter yardımcısı Ertuğrul beyi tanıyor musun?” diye sorduğum sorunun yersiz olduğunu fark ettim ama iş işten geçmişti… Tanımaz olur muydu? Nitekim de “Evet” dedi… Sonra ekledi: “Neden sordun?”. Kendisini tanımıyorum. Hiç karşılaşmadık, konuşmadık. Ancak bir kez Yenigün Gazetesi’nin Ege Spor Life ile ortaklaşa düzenlediği “Amatörlerin Enleri” ödül töreninde gördüm. Şaban Acarbay ve Bahri Vreskala ile birlikte aynı sırada oturuyorduk. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ödülünü aldı, tam önümde oturuyormuş. Yerine geçerken göz göze geldik, “Tebrik ederim” dedim. Gülümsedi… Hepsi bu… Ama hakkında güzel şeyler duydum. Özellikle de sporcu kimliği beni sevindirdi. İyi bir dağcıymış… Hüsnü Baba lafı ağzıma tıkadı. “Sporda 2. adam. Üstelik sporu da biliyor” dediğinde. “O zaman içimizde neden olmasın? Dağcılık, doğa sporlar, yürüyüş… Yediden yetmiş yediye her kesimin yaptığı sporun temsilcisi olur. Hem de bürokrat” cevabını verdim… “Tanımadığınız adam” hakkında nasıl yorum yapabiliyoruz görüyor musunuz?.. Şuna inanın ön yargı çok, ama çok önemli… Bir de araştırmacı kimliğiniz olacak. İşte o zaman yanılma riskinizi azaltırsınız… Ertuğrul Tugay, daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı olarak görev yapmış. Beni ilgilendiren kısmı, İzmir, Muğla, Edirne, Uşak, Kayseri ve Trabzon'dan oluşturduğu yedi kişilik tırmanış ekibiyle 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes'in zirvesine ulaşması… Bu başarısıyla, Türkiye'nin 5. yüksek dağı olan ve ‘Anadolu bozkırının zirvesi’ olarak adlandırılan Erciyes Dağı zirvesinde ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bayrağını dalgalandırmış… Ne mutlu ki, böylesine gizli kalmış ve reklamını yapmayan sporcu bürokratlara sahibiz… “Değerli olan insanların gönülleri, dağların zirvesi gibidir, ulaşmaya kalkma erişemezsin! “ derler ama mütevazı olduğunu Hüsnü Baba söylediğinde içimden de, “Helal olsun” dediğimi itiraf etmeliyim. Dahası var… 2001 - 2012 yılları arasında Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Ertuğrul Tugay, Türkiye'de Ağrı Dağı dâhil dağcıların rotasında olan tüm dağlara tırmanıp, bu alanda ne kadar önemli bir kişi olduğunu belgelemiş. Sadece yurt içi mi? Kesinlikle hayır… Yurt dışında, İran, Gürcistan ve Rusya'da 5000 metre üzerinde; Tacikistan, Kırgızistan ve Çin'de ise 7000 metre üzerinde yüksek irtifa tırmanışları başarılarını pekiştirmeye yetip artıyor bile… Konfüçyüs’ün dediği gibi: “Büyük ve üstün insanın yükselmesi yukarıya doğrudur; düşük bir insanın yükselmesi ise aşağıya doğrudur. “ Doğru söze söylenecek pek fazla bir şey de olmaz, olmamalı da… Günümüzde “Çamur at izi kalsın” düşüncesinde olan o kadar çok kişiye rastlanıyor ki, inanılmaz... Onlar şu sözü unutmasınlar; “Birileri uçurumdan düşer yere çakılır. Diğerleri dudak arasına sıkışmış gülümsemeyle seyre bayılır… Uçurumdan düşenler tekrar zirveye ulaşır, diğerleri yerle bir olup gider...” Hz. Mevlana ne der bilir misiniz? “Velhasıl kelam, kalp herkeste var. Yürek denen başka bir şey.” Bu ülkenin yürekli, sporla başarısını pekiştiren, işini doğru yapan ve mütevazı insanlara o kadar çok ihtiyacı var ki…

Süper Lig Puan Durumu


TakımPuan
1.aytemi̇z alanyaspor 16
2.fenerbahçe a.ş. 14
3.galatasaray a.ş. 10
4.fati̇h karagümrük a.ş. 8
5.çaykur ri̇zespor a.ş. 8
6.kasimpaşa a.ş. 8
7.fraport-tav antalyaspor 8
8.yeni̇ malatyaspor 8
9.göztepe a.ş. 7
10.büyükşehi̇r beledi̇ye erzurumspor 7
11.medi̇pol başakşehi̇r fk 7
12.beşi̇ktaş a.ş. 7
13.gazi̇antep futbol kulübü a.ş. 7
14.demi̇r grup si̇vasspor 7
15.atakaş hatayspor 7
16.i̇tti̇fak holdi̇ng konyaspor 6
17.hes kablo kayseri̇spor 6
18.trabzonspor a.ş. 5
19.yukatel deni̇zli̇spor 5
20.gençlerbi̇rli̇ği̇ 4
21.mke ankaragücü 1

Title

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

www.sporvitrini.com © 2010 - Tüm Hakları Saklıdır.

"www.sporvitrini.com" Basın Ahlak İlkelerine uymaya söz vermiştir ve bütün hakları saklıdır. Spor haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na uygun olarak yayınlanmaktadır. ‘www.sporvitrini.com’da yayınlanan tüm haberler ve makaleler, kaynak gösterilmek ve ‘www.sporvitrini.com’un ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. ‘www.sporvitrini.com’ da yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. www.sporvitrini.com sayfalarında yer alan ve ayrı bir sayfada açılan harici linklerin sorumluluğunu almaz.sporvitrini.com web sitesinde yer alan tüm sayısal veriler, istatistikler ve tahminler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri olup; ilgili konu hakkında sporvitrini.com'un genel görüşünü yansıtmaz. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan,eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı sporvitrini.com sorumlu tutulamaz.

Tasarım ve Programlama: Erdem FIRAT & Hicabi ERDEM