Haber Detayı
2024-06-04 20:34
On çocuktan beşi düzenli spor yapıyor…

Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak ve çocukları spora teşvik etmek amacıyla, 2014 yılında başlattığı Yıldız Anneler Proj...

On çocuktan beşi düzenli spor yapıyor…

Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak ve çocukları spora teşvik etmek amacıyla, 2014 yılında başlattığı Yıldız Anneler Projesi’nin 10. yılında P&G Türkiye, destek verdiği sporcu ve anne sayısını 47’ye yükseltirken, verdiği ilhamla ülkemizde spor yapan çocuk sayısının artmasına da katkıda bulundu. Proje dahilinde her beş yılda bir gerçekleştirilen Spor Kültürü Araştırması’na göre; 2014’te düzenli spor yapan çocuk sayısı her on çocukta ikiydi. 2019’da bu sayı üçe ve 2024’te ise beş çocuğa ulaştı.

Araştırma, sporu bir meslek olarak seçmesini isteyen ebeveynlerin sayısının ise beş yıl öncesine oranla yüzde 18 artarak, yüzde 55’e yükseldiğini de ortaya koydu.

 

 

‘Yıldız Anneler’ kitabıyla geleceğe taşınacak…

Sporun bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişime verdiği katkıdan yola çıkarak çocukların ve gençlerin daha fazla spor yapmasını sağlamak amacıyla 2014 yılında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile Olimpik Anneler Projesi’ni başlatan P&G, projenin 10. yılını özel bir davetle kutladı. ‘Yıldız Anneler 10. Yılında Paris 2024 Yolunda’ temalı davet, P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ile olimpik ve paralimpik sporcular ve annelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaların paylaşıldığı toplantıda milli sporcumuz Buse Naz Çakıroğlu ve annesi Duygu Çakıroğlu ile paralimpik sporcumuz Abdullah Öztürk ve annesi İkbal Öztürk’ün konuşmacı olarak yer aldığı Yıldız Anneler Paneli de gerçekleştirildi. Gazeteci- Yazar Ömür Kurt’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, sporun yaygınlaşmasında annelerin rolü ve projenin çocukları ile gençlerin gelişimine verdiği katkı ele alındı. Paris 2024 Olimpik ve Paralimpik Yaz Oyunları öncesinde, Olimpik Anneler projesi ile başlayan ve Yıldız Anneler olarak devam eden projenin hikayesinin ‘Yıldız Anneler’ kitabıyla geleceğe taşınacağının müjdesi de verildi.

 

 

Tankut Turnaoğlu: “İlham olması en büyük dileğimiz”

Olimpiyatlara sayılı günler kala Yıldız Anneler Projesi’nin sporcuları ve anneleriyle bir araya gelerek on yıldır gerçekleştirdikleri çalışmaları paylaşan P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu son derece önemli açıklamalarda bulundu.

Turnaoğlu, ülkemizi Olimpiyat oyunlarında temsil edecek 37, Paralimpik Oyunları’nda ise mücadele verecek on milli sporcunun Yıldız Anneler programı oyuncusu olmasından duydukları gururun altını çizerek, “Bu zorlu yolda çocuklarını hiç yalnız bırakmayan annelerimizi de destekliyoruz. Sporcularımızın verdikleri mücadeleyle, aldıkları başarılarla, diğer anne ve çocuklara, gençlere ilham olması da en büyük dileğimiz” dedi.

 

 

Paris 2024 yolunda 47 sporcu ve annesine destek

Olimpiyat sponsoru olarak P&G’nin ülkemiz özelinde 2014 yılında bu özel projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, “Yıldız Anneler projemizle spor kültürünü yaygınlaştırmak, Türkiye’de daha fazla çocuğun düzenli spor yapmasını sağlamak ve böylece hem daha özgüvenli, sosyal, başarılı ve sağlıklı bireyler yetiştirmek hem de olimpiyatlarda başarılarımızı annelere rehberlik ederek artırmayı hedefledik. Tam on yıldır yürüttüğümüz bu programımızla eğitim ve ekipman desteğinin yanı sıra olimpiyatlara katılan sporcularımıza ve annelerine de destek veriyoruz. Bir süre önce Yıldız Anneler projemiz altında sporda eşitliğe ve kapsayıcılığa katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile iş birliği yaparak on paralimpik sporcu ve annesini desteklemeye başladık. Böylece bu yıl, Paris 2024 yolunda desteklediğimiz sporcu ve anne sayısı 47’ye ulaştı. Ülkemizi Olimpiyatlar’da temsil edecek 37, Paralimpik Oyunları’nda mücadele edecek 10 milli sporcunun Yıldız Anneler programı oyuncusu olmasının gururunu yaşarken bu zorlu yolda çocuklarını hiç yalnız bırakmayan annelerimizi de destekliyoruz. Sporcularımızın verdikleri mücadeleyle, aldıkları başarılarla diğer annelere ve çocuklara, gençlere ilham olması en büyük dileğimiz. Desteklediğimiz 14’ü kadın 29 sporcu, ülke olarak toplam 13 madalya kazandığımız Tokyo Olimpiyatları’ndan 8 madalya ile dönmüştü. Paris 2024’te Olimpiyat başarılarımızın artarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

 

 

Düzenli spor yapma oranı her on çocukta beş çocuğa yükseldi

Projeyi hayata geçirmeden önce yol haritalarını belirlemek için yaptıkları ve her beş yılda bir gerçekleştirdikleri Spor Kültürü Araştırması’nı yaş, bölge ve cinsiyet kırılımında Türkiye’nin tüm bölgelerini temsil edecek şekilde 600 kişiyle yüz yüze görüşerek yenilediklerini vurguladı. Projeyle kat edilen yolu gözlemlediklerini belirten Turnaoğlu, “2014’te yaptırdığımız araştırma, spor kültürünün geliştirilmesine olan ihtiyacı ve bu yolda annelere büyük rol düştüğünü ortaya koymuştu. Araştırmayı ilk yaptırdığımızda on çocuktan sadece ikisinin düzenli spor yaptığını gördük. 2019’da bu sayı on çocuktan üç çocuğa çıktı. 2024’te ise artık on çocuktan beşi düzenli spor yapıyor. Spor yapan kız çocuklarının oranı yüzde 27 artarken, spor yapan erkek çocukların oranı yüzde 15 arttı. Kız çocukları arasında en popüler düzenli sporlar sırasıyla atletizm, voleybol, spor salonları ve dans iken erkeklerde sırasıyla futbol, atletizm, basketbol ve su sporları oldu. Çocuklarının sporu bir meslek olarak seçmesini isteyen ebeveynlerin sayısı 5 yıl öncesine oranla yüzde 18 artarak, yüzde 55’e ulaştı. Tüm bunlar bize Yıldız Anneler projesinin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyor” bilgisini verdi. 

 

Yıldız Anneler kitap oluyor

Yaptığı konuşmada kısa bir süre sonra çıkacak olan Yıldız Anneler kitabının müjdesini de veren Tankut Turnaoğlu, davet kapsamında gerçekleştirilen panelin de moderatörlüğünü üstlenen Ömer Kurt tarafından kaleme alınan bu özel çalışmayı “Yıldız Annelerin, çocuklarının milli sporcu olması yolundaki emeklerine bir saygı duruşu” olarak tanımladı.

Etiketler: On çocuktan beşi düzenli spor yapıyor, P&G, Yıldız Anneler Projesi, Tankut Turnaoğlu, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, TMPK