Haber Detayı
2024-05-29 21:01
Euro 2024’ün Alman ekonomisine etkisi sınırlı olacak...

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Denetim Kurulu Başkanı ve Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Iş...

Euro 2024’ün Alman ekonomisine etkisi sınırlı olacak...

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Denetim Kurulu Başkanı ve Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Işıner Güngör, gerçekleşecek olan Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Almanya ekonomisine etkileri üzerine açıklamada bulundu.

Almanya’da düzenlenecek olan Euro 2024’ün ekonomik etkileri üzerine açıklama yapan DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Denetim Kurulu Başkanı Işıner Güngör, “Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da resesyona yakın büyüme oranları ülkenin ekonomik performansını baskılıyor. 2024 yılında ülkenin % 0,3 düzeyinde büyümesi tahmin edilmekte. Beklentiler şampiyonanın tüketim çılgınlığına sebep olmayacağı yönündedir. Halkın tasarruf eğilimi kapsamında harcama kompozisyonunda değişiklikler olması öngörülmekte” dedi.

 

Yeni altyapı yatırımı yapılmadı

Ev sahibi ülkede şampiyonaya özgü geniş ölçekli yeni altyapı yatırımlarının yapılmadığını belirten Güngör, bu sebepten dolayı ekonomideki sektörler arasındaki çarpan mekanizmasının sınırlı kalabileceğini vurguladı. Euro 2024 ile birlikte konaklama, restoran, ulaştırma, içecek ve elektronik eşya sektörlerinde pozitif yönlü gelişmelerin hissedilebileceğine dikkat çekti.

Ayrıca turnuvanın Almanya’nın turizm gelirlerini artıracağı beklentisini paylaşan Güngör, “Alman ekonomi enstitülerinin yaptığı araştırmalara göre Avrupa Futbol Şampiyonası için yaklaşık 650.000 futbolseverin Almanya’ya gelmesi beklenmektedir. Gelen yabancı turistlerden 250 milyon Euro gelir elde edilmesi tahmin edilmektedir. Bunun yanında, uluslararası spor etkinlikleri ev sahibi ülkelerin dünyadaki imajını ve algısını her zaman güçlendirir. Euro 2024 ile birlikte Almanya başarılı bir global PR çalışmasına da imza atmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

14 Haziran’da Münih’te başlıyor

14 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan turnuvan

Etiketler: Euro 2024’ün Alman ekonomisine etkisi sınırlı olacak, Işıner Güngör, spor, futbol, Almanya, EURO 2024