Haber Detayı
2024-03-09 21:44
İdris Şahin’den İmamoğlu’na sarı kart…

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Şahin, İstanbul'daki yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

DEVA Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Şahin, önemli açıklamalarda bulu...

İdris Şahin’den İmamoğlu’na sarı kart…

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Şahin, İstanbul'daki yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

DEVA Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Şahin, önemli açıklamalarda bulundu.

Partinin İstanbul İl Başkanlığında gerçekleşen toplantıya, DEVA partisi Bahçelievler Belediye Başkan adayı Nalan Ilgın, DEVA Genel Başkan Yardımcısı Candan Karlıtepe, DEVA Partisi İBB adayı Av. İdris Şahin, DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Ali Hakan Ağaoğlu ve DEVA Partisi İstanbul Seçim Koordinatörü Fesih Zeki Mert katıldı.

DEVA Partisi İBB Başkan Adayı Şahin, İstanbul için en gerçekçi çözüm önerilerini kendilerinin sunduğunu bunun en gerçek kanıtının da, kendilerinden kopyalanan projelerin reklam kampanyalarında kullanıldığını, ayrıca hem muhalefetin, hem de iktidarın reklam harcamalarındaki adaletsizlikten söz etti.

 

 

Türkiye iki adama mahkûm değil

Seçim kampanyalarında harcanan paralara dikkat çeken ve İstanbul ikiden büyüktür diyen Şahin, "Ekrem İmamoğlu, üç ay önce 'İstanbul’da israfı bitirdik' diye bir kampanya yaptı. Bu kampanyada sayın İmamoğlu’nun harcadığı para 700 milyon lira. Bugün itibariyle yaptığı kampanyanın bedeli 1,5 milyar lira. Hükümetin yaptığı ise bunun 4 katı. Hükümet bu çirkinliklerin membağı, İlk yol göstericisi ve bu çirkinlikleri devam ettiren de hükümet. İstanbul ve Türkiye iki adama mahkum değil" dedi.

 

Konut finansman kurumu raporu

İlk önceliklerinin deprem ve kentsel dönüşüm olduğunu belirten Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Deprem geldikten sonra değil. Deprem gelmeden bunun önlemini almak lazım. Uzunca süredir ısrarla diyoruz ki bir konut finansman kurumu kurmamız lazım. Şu anda 60 tane farklı banka konut kredisi veriyor. Ama vatandaşa konut kredisi verirken canını dağılıyor. Hem satın aldığı gayrimenkule ipotek koyuyor. Hem çok yüksek oranda kredi faizi uyguluyor. Biz diyoruz ki ada bazlı olarak dönüşümü yapalım. Özellikle tarihi kent olarak tabir ettiğimiz İstanbul'da bir tek yeni inşaata müsaade etmemek kaydıyla var olanları konut finansman kurumu aracılığıyla destekleyerek kendi mülkünü ipotek olarak göstererek, uzun vadeli bir kredi kullandırarak, konutları yenilemeliyiz. İstanbul'un neresinde olursa olsun yeni yerleşim yeri açmak, yeni bir imar düzenlemesi yapmak kadar yanlış bir şey olamaz. Var olan yerde konut finansman kurumu aracılığıyla güçlü bir şekilde bu depreme dayanıksız olduğunu hissettiğimiz ve tespit ettiğimiz yerlerde yenileştirme faaliyetlerini gerçekleştirmek gerekiyor. Dünya piyasasında pek çok örneği var. Bu sistem devreye sokulacak. Deprem konutların yenilenmesi için bu finans modelini acilen işleme sokacağız.”

 

 

İstanbul’un ulaşım sorunu beş yılda çözülemez…

İstanbul’un en önemli ikinci sorunun trafik olduğunu belirten  Şahin çözüm yollarını şöyle sıraladı:, “İstanbul’da ulaşım sorununu ha demeyle beş yılda asla çözemezsiniz. Öncelikle mevcut nüfusu azaltmak gerekiyor. Kontrol altına almak gerekiyor ve buradaki insanımıza toplu taşıma geleneğini yerleştirmek gerekiyor. Eğitmemiz lazım ve trafiğe çıkan araçlarla alakalı arkadaşlarımız bunu uygulamayla sabit hale getirmişler ve örneklerini de paylaşıyorlar. Bugün trafikte Anadolu Yakası’ndan köprüye gelinceye kadar eğer 8 noktada bir trafik tıkanıklığı varsa bunun ikisi normal şartlarda tıkanıksa, 6 tanesi modeli eski araçların arıza yapmış olmasından kaynaklı olarak trafiğin tıkandığını tespit etmişler. Avrupa'da belirli bir yaştan sonra o araçları üçüncü dünya ülkelerine gönderiyorlar. Kendileri yeni model araçlarla trafiğe çıkıyorlar ve kendi trafiklerini kolay kolay aksatmıyorlar. Bunu uygulamada çok rahatlıkla İstanbul'da yapabiliriz ve kesinlikle mutlak surette şeritleri kullanırken tek araç, tek başına araç kullanan, üç kişiyle araç kullanan va toplu araç kullanan olarak bu şeritleri bölmemiz gerekiyor. Bunları yapmadığımız müddetçe toplu ulaşıma vatandaşı sevk edemeyiz”

 

 

İstanbul’u adaletle yönetecek kadrolara sahibiz

Şahin, belediyelerde liyakate önem vereceklerini söyleyerek şöyle devam etti:  “Biz İstanbul'u yönetebilecek kadrolara sahibiz. Ehliyetli ve liyakatli kadrolarımız var. İstanbul'un 39 ilçesinin 39’unda da adayımız var. Bunların içlerinde 9 tane kadın adayımız var. Türkiye genelinde de 563 adayımızın 82’si kadın. Oransal açıdan en yüksek kadın aday DEVA Partisi'nde. Biz meclis üyelerimizle, belediye başkan adaylarımızla İstanbul'a talip olduğumuzu ortaya koyduk. Ehliyetli, liyakatli kadrolarla tertemiz bir yönetim anlayışıyla İstanbul'a temiz bir yönetim vadediyoruz”.

 

Etiketler: İdris Şahin’den İmamoğlu’na sarı kart, İdris Şahin, Demokrasi ve Atılım Partisi, DEVA