Haber Detayı
2023-06-13 11:07
Atalarspor, "Mağdur edildik"

Esame listesinde yazılı futbolcu yerine farklı bir futbolcuyu oynattığı için iki karşılaşmada hükmen yenik ilan edilen Kartal temsilcisi Atalarspor, kendilerinin mağdur edildiğini söyledi.

Atalarspor,

Esame listesinde yazılı futbolcu yerine farklı bir futbolcuyu oynattığı için iki karşılaşmada hükmen yenik ilan edilen Kartal temsilcisi Atalarspor, kendilerinin mağdur edildiğini söyledi.

İstanbul 2.Amatör Lig 17.grupta mücadele eden ve esame listesinde yazılı İbrahim Eren Öz isimli futbolcu yerine farklı bir futbolcuyu oynattığının tespit edilmesi üzerine TFF Tertip Komitesi kararı ile Harb-iş Spor ve Koşuyoluspor maçlarında hükmen mağlup ilan edilen Atalarspor'un Genel Kaptanı Yavuz Yavuz, Sporvitrini.com'a yaptığı açıklamada yaşanan olaylarla ilgili bilgi verdi.

Konuyla ilgili olarak bir bilgi kirliliği olduğunun altını çizen Atalarspor Genel kaptanı Yavuz Yavuz, ''Atalar Spor Kulübü olarak 2022-2023 sezonunda İstanbul 2. Amatör Lig 17. Grupta mücadele ediyoruz. Sezon başında kulübümüzce birçok transfer yapılmış olup, başarılı olabilmek adına yönetim, hocalarımız ve futbolcularımızca çok ciddi emekler harcanmıştır. Eray Bakışgan adındaki futbolcu transferin bitmesine üç gün kala kulübümüze geldi. Kendisini bize  İbrahim Eren Öz adıyla tanıttı. İlk başta bizden para istedi. Ancak biz kabul etmedik. O da parasız oynayabileceğini söyledi. Lisansının çıkması için kulübümüze evraklarını verdi. İbrahim Eren Öz adına düzenlenmiş  kimliğin fotokopisini çekip bize verdi. Biz de Eray Bakışgan fotoğrafıyla, bize verdiği kimliğin fotokopisini Federasyona vererek resmi lisans çıktık. A takım yaş kategorimizde yer alan yaklaşık 30 futbolcumuza, tüm yöneticilerimize ve antrenörlerimize kendisini İbrahim Eren Öz olarak tanıttı. Hatta özellikle Eren isminin kullanılmasını kendisi talep etti'' diye konuştu.

 

Durumu öğrenir öğrenmez suç duyurusunda bulunduk              

 

Futbolcunun gerçek kimliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte, hiç vakit kaybetmeden İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarına vurgu yapan Atalarspor Genel kaptanı Yavuz Yavuz, ''Biz 11.04.2023 tarihinde almış olduğumuz duyum üzerine kendisini İbrahim Eren Öz olarak tanıtan kişinin gerçekte Eray Bakışgan olduğu bilgisine ulaştık. Bunun üzerine kulübümüzden yetkili arkadaş kendisini aradı ve olayın ne olduğunu öğrenmeye çalıştı. Sonuç olarak Eray Bakışgan sahte evrak düzenlediğini kabul etti. Bunun üzerine kulüp başkanımız Ali Osman Boran tarafından, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Olay artık yargıya intikal etmiştir. Yasal işlem sürmektedir. Atalarspor'un Harb-iş spor ile oynadığı maçta genç takım antrenörü Eray Bakışgan'ı teşhis edip bu kişinin İbrahim Eren Öz olmadığını fark etmiş. Kulübünün yapmış olduğu itiraz sonucunda 18 Nisan günü yayınlanan TFF 2. Amatör Lig Tertip Komitesi kararıyla 5 Nisan günü oynanan Harb-iş spor ve 8 Nisan günü oynanan Koşuyolu maçlarında kulübümüz hükmen yenik ilan edildi'' diye konuştu.

 

Kimliğin aslı istenseydi bunlar yaşanmayacaktı

 

Federasyonun lisans çıkartılırken, futbolcunun kimliğinin aslını istemediğine dikkat çeken Atalarspor Genel kaptanı Yavuz Yavuz, ''Futbolcular her sene lisanslarını iki kere vizeletme hakkı var. Üçüncüyü vizeletemiyor.  O yüzden böyle bir şey yapmaya kalkmış. Biz şu anda mağdur durumdayız. Biz futbolcuyu başkasının lisansıyla oynatmadık. Bize vermiş olduğu evraklarla Federasyon tarafından verilen resmi lisansla oynattık. Federasyon lisans çıkartılırken, futbolcunun kimliğinin aslını istemiş olsa, bu durum yaşanmayacaktı. Lisans çıkartılırken, uygulamada transfer işlemleri için federasyonca tarafımızdan ek-13 denilen bir belge düzenlenmesi, kişinin kimlik fotokopisi ve resimleri istenir. Tarafımızca da federasyonun bizden istediği belgeler şüpheliden istenmiş, şüpheli başkasına ait olduğunu bilmediğimiz, kendisine ait sandığımız kimlik fotokopisi ile kendisine ait resimleri tarafımıza vermiştir. Kimlik fotokopisindeki bilgiler İbrahim Eren Öz’e ait olup, resim ise Eray Bakışgan’a aittir. Federasyona sunulan ek-13 evrağında futbolcunun lisans numarası, kimlik bilgileri, futbolcu taahhütnamesi, sağlık beyanı ve yeni kulüp onayı bulunur. Federasyona gönderilen ek 13 evrağındaki kimlik bilgileri, Eray Bakışgan’ın verdiği bilgiler ile doldurulmuş ve futbolcu taahhütnamesi ve sağlık beyanı kısımları kendisince imzalamıştır. Bu imzalar ıslak imza olup, bu belge TFF İstanbul İl temsilciliğine sunulmuştur. Ancak sonradan ortaya çıkmıştır ki Eray Bakışgan başkasının kimlik bilgilerini kullanarak kendisine lisans çıkartmıştır. Atmış olduğu imzalarda İbrahim Eren Öz yazmaktadır. Başkasının kimlik bilgilerini kendi kimlik bilgileri olarak imzalamış ve kendi resmi ile bu kimlik bilgilerinin federasyona iletilmesini sağlayarak sahte bir lisans çıkartılmasını sağlamıştır'' dedi.

 

Sahte sosyal medya hesabı bile var

 

Söz konusu futbolcunun aynı zamanda sosyal medya hesaplarında da kendisini İbrahim Eren Öz olarak tanıttığını söyleyen Atalarspor Genel kaptanı Yavuz Yavuz, ''Bunun haricinde Maltepe'de bir çok kulüp kendisini İbrahim Eren Öz olarak tanıyor. Misal, Maltepe 1453 kulübü bunlardan birisi. Hatta oradaki arkadaşlardan bana 'İbrahim Eren'in sizdeki performansı nasıl? İyi oynuyor mu?' diye soranlar oldu. Onlara da tamamen kendisini İbrahim Eren Öz olarak tanıtmış. Son olarak tekrar yinelemek istiyorum. Biz sahte oyuncu oynatmadık. Federasyonun bize verdiği resmi lisansla oynattık. Şüphelinin işlemiş olduğu suç nedeni ile kulübümüz sıkıntıya girmiştir'' diye konuştu.  

 

Etiketler: Atalarspor, Atalarspor'un Genel Kaptanı Yavuz Yavuz, İstanbul 2.Amatör Lig, Amatör futbol, Atalarspor