Haber Detayı
2023-01-25 14:20
BİGG Spor Ödülleri sahiplerini buldu…

Teknoloji ile spor, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Spor ödüllerinde buluştu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor teknolo...

BİGG Spor Ödülleri sahiplerini buldu…

Teknoloji ile spor, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Spor ödüllerinde buluştu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor teknolojilerinde yenilikçiliğin önemine dikkat çekerek “Her alanda olduğu gibi sporda da teknoloji tabanlı girişimlerimize, yerli ve milli üretimimize özel bir ehemmiyet atfetmeliyiz” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da TÜBİTAK BİGG Spor kapsamında yakında spor teknolojileriyle ilgili yeni bir çağrıya çıkacaklarının müjdesini verdi.

 

Spora yenilikçi bakış

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan “Bilimsel Araştırma, Girişimcilik ve Gençlerde Bilimsel Farkındalığın Artırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü” kapsamında, sporla ilişkili tüm alanlarda yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi amacıyla BİGG Spor Ödülleri Yarışması düzenlendi.

 

7 branş 84 girişim

Yarışmaya, “Spor teknolojilerinde artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları”, “Sporda yapay zeka uygulamaları”, “Sporda giyilebilir teknolojiler”, “Bireysel ve takım takip-analiz sistemleri”, “Sporda antrenman, rehabilitasyon ve sağlık teknolojileri”, “İthal spor malzemelerinin yerlileştirilmesi” ile “Sporda yapay uzuv/protez teknolojileri” kategorilerinde toplam 84 teknolojik girişim başvurdu.

 

AKM’de ödül töreni

Yarışma sonucunda kazananların ödülleri AKM’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül töreni TÜBİTAK, Bilişim Vadisi, Teknopark İstanbul ile Artaş Grubu’nun katkılarıyla düzenlenirken, yarışmada derece giren ürünler, AKM Tiyatro sahnesi fuaye alanında sergilendi. Ziyaretçiler de burada ürünleri deneyimleme fırsatı buldu.

 

Çok sayıda davetli katıldı

Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AK Parti İstanbul Milletvekili Sare Aydın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, ünlü şef Somer Sivrioğlu, Türk Milli Basketbol Takımı Teknik Direktörü Ergin Ataman ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

Sporda da teknoloji

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada spor teknolojilerinde ne kadar yenilikçi olunabilirse, spor dünyasına ne kadar fazla özgün çözüm üretilebilirse, küresel spor ekonomisinde de Türkiye’nin gücünün o oranda artacağını belirtti. Kasapoğlu, “Bu nedenle her alanda olduğu gibi sporda da teknoloji tabanlı girişimlerimize, yerli ve milli üretimimize özel bir önem atfetmememiz gerekiyor” dedi.

 

Türkiye yüzyılı

Türkiye Yüzyılı’nda, her alanda olduğu gibi sporda da zirveye ulaşmayı hedeflediklerini anla-tan Bakan Kasapoğlu, “Takip eden değil, takip edilen bir gençlik dönemi başlıyor. İnanıyorum ki pırıl pırıl gençlerimiz azim ve kararlılıkla güçlü Türkiye idealine doğru emin adımlarla yürümeye devam edecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak biz de, bütün varlığımızla gençlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

 

2 bin gence 500 milyon lira

Bakan Varank da törende yaptığı konuşmada TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişimci Programı ile bugüne kadar 2 bini aşkın gence 500 milyon liranın üzerinde hibe verdiklerini ifade ederek, “Şimdi aynı başarıyı BİGG Spor programıyla da yakalamak istiyoruz” dedi.

 

Yeni çağrı müjdesi

Katılımcılarla bir müjdeyi paylaşmak istediğini ifade eden Bakan Varank, “BiGG Spor kapsa-mında spor teknolojileriyle ilgili yeni bir çağrıya daha çıkacağız. Burada da ilk çağrımıza benzer şekilde giyilebilir teknolojilerden, yapay zekâya, sensör teknolojilerinden, sağlığa farklı başlıklardaki başvuruları kabul edeceğiz. Türkiye Yüzyılında ülkemize değer katacak girişimcilerimizle, gençlerimizle güçlü ve büyük Türkiye hedefine doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz” diye konuştu.

 

 

Kabine arkadaşının iki önerisini kabul etti

Bakan Varank, ödül töreni sonunda toplu fotoğraf çektirilirken Bakan Kasapoğlu’na BİGG programının yeni çağrısında destek üst limitinin 450 bin liraya çıkarılması talebini iletti. Bakan Varank ayrıca törende ödül alan işletmelere de verilecek olan 200 bin TL destek tutarının 300 bin TL’ye yükseltilmesi çağrısında bulundu. Davetlilerin alkışlarla desteklediği talepler, Bakan Kasapoğlu tarafından da kabul edildi.

 

Farkındalık yaratacak

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da törende yaptığı konuşmada “BİGG Spor Ödülleri Yarışması’nda  de sporla ilgili tüm alanlarda yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi, teknolojik girişimlerin desteklenmesi, spor teknolojileri hakkında farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

1 milyon liralık ödül

Teknoloji ile sporun buluştuğu gecede, ilk 5’e girenler toplamda 1 milyon lira ödülü ile BİGG Spor kupasının sahibi oldu. 6-10’uncu sırada yer alan yarışmacılar mansiyon ödülü, 11-20’inci sıralarda yer alan yarışmacılar da teşekkür belgesi almaya hak kazandı.

Ödül töreninde Bakan Kasapoğlu ve Varank’tan ödül alan işletmeler ve projeleri şöyle:

BİGG Spor Ödülleri

1 - Hercules Biyomedikal / Giyilebilir Elektromiyografi Sensörü ile Sporcu Performans Analiz Teknolojisi

2 - İVMES Spor Teknolojileri / Ataletsel Zıplama Yüksekliği ve Dış Yük Ölçümü Sağlayan Giyi-lebilir Teknoloji Sistemi

3 - Sensiball VR / Teknik ve Taktik Futbol Antrenmanlarında Sanal Gerçeklik Uygulamaları

4 - Navek Sportif Ürünler / Okçuluk Sporuna Yönelik Yüksek Atış Başarısı Sağlayan Tüm Yay Tiplerine Uyumlu Yerli Profesyonel Nişangah

5 -  Filament Technology / Kısa Mesafe Koşucuları için Karbon Fiber Takviyeli Kompozit Pro-tezlerin Geliştirilmesi

 

Mansiyon ödülleri

6 - Ayasis Yazılım / Mentalup Fitness For Kids

7 - Vagustim Sağlık Teknolojileri / Daha Hızlı ve İyi Bir Sportif Toparlanma ve Performans için Makine Öğrenmesi Destekli Dijital Sağlık Cihazı

8 - Comparisonator Yazılım / Comparisonator Veri Karşılaştırma Uygulaması

9 - Macerita Yazılım / Türkiye'nin 3 Boyutlu Doğa Haritası ve Doğa Sporu Öğrenme Platformu

10 - Prometsan Teknoloji / Spor Atlarında Nal Tasarımı ve Üretimin Yerlileştirilmesi

 

Teşekkür belgesi

11 - Rigel Teknoloji ve Yazılım / Sanal Gerçeklik ve Giyilebilir Teknoloji Yoluyla Akıllı Egzersiz Çözümü Geliştirilmesi

12 - Sarnikon Metal ve Elektronik / Led ve Kızılötesi Teknolojileri ile Saha Çiminin Maç Öncesi Bakımı ve Daha Hızlı Büyümesini Sağlayan Sistem

13 - Aivisiontech Elektronik / Aİ4SPORTS

14 - Amazoi Bilişim / Uzaktan Sanal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulaması

15 - Healthy Race Yazılım / Yarış Atları için Nabız, Solunum, Vücut Sıcaklığı Mesafe Yatkınlığı ve Pist Yatkınlığını Değerlendirecek Bir Elektronik Takip Cihazı

16 - Rapsodo Yazılım / Golf Oyunu için Mobil Atış İzleme Teknolojisi

17 - Exploria İleri Teknolojiler / FOOTBALLMATIC - Futbolcu Yoğun Eğitim ve Değerlendirme Makinesi Tesisi

 

Milli sporcuya protez ayak

Ödül alan Filament Technology firmasının yöneticisi Mert Tezkan, “Kısa Mesafe Koşucuları için Karbon Fiber Takviyeli Kompozit Protezlerin Geliştirilmesi” projesiyle ampute koşucular için protez ayak ürettiklerini söyledi. Milli Sporcu Nurullah Kart’ın bu ürünü yurt dışından çok pahalıya aldığını ifade etmesi üzerine yola çıktıklarını bildirerek “Türkiye’de bu protez ayaklar daha uygun maliyetlerle daha kısa sürelerde, kişiye özel üretilebilir mi düşüncesiyle yola çıkarak geliştirdiğimiz bir proje. TÜBİTAK desteğiyle kurulmuş bir firmayız” dedi.

Golfçülere istatistiksel çözümler

“Golf Oyunu için Mobil Atış İzleme Teknolojisi” ile ödül alan Rapsodo Yazılım’dan Ayşe Yılmaz, golfçülerin pratik kabiliyetlerini geliştirmek için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Aynı işletmeden Yiğit Sevin de projeyi şu sözlerle anlattı:

“Mobil uygulamada cihazdan gelen veriyi hesaplayarak topun gerçek dünyada nereye düştüğünü harita üzerinde ve video üzerinde görüntüleniyor. Böylece oyuncu kendi vuruş istatistiklerini görüyor.  Dolayısıyla zayıf yönlerini ortaya çıkartıp bunlar üzerinde daha çok pratik yapabiliyor.”

 

Mete Gazoz’un yerli nişangâhı

Olimpiyat Şampiyonu Okçu Mete Gazoz’un yayında kullandığı yerli nişangâhı üreten Navek Sportif’in yöneticisi Recep Demirkan, “Mete Gazoz’un olimpiyatlarda kullandığı, KOSGEB projemizle desteklenen bir projeydi, o projemizi devam ettirdik. Avrupa, Dünya ve Türkiye Şampiyonaları’nda kullanılan çeşitli başarılara imza atan bir proje. Ben de eski milli sporcuyum, yaşadığımız sıkıntılardan dolayı biz zaten bu işe başladık, ekip de milli takım ekibimiz, yaklaşık 45 kişilik bir ekibiz. Bunun gururunu tarif edemeyiz” dedi.

 

Savunma sanayisinden spor sanayisine

İvmes Spor Teknolojilerinden Cenk Yıldırım, sporcu performans ölçüm sistemleri ürettiklerini anlatarak “Bunun birkaç yöntemi var. Birinci yöntemimiz sensörler vücuda bağlayarak ip atlama, sıçrama gibi ölçümler yapıyor. İkinci cihaz bacak arkası kaslarının testini yapıyor. Bu testler daha çok futbolcuların sakatlık riskini, sakatlıktan döndükten sonraki iyileşme süreçlerinin ölçümünü yapıyor 3. cihazımız da sıçrama yüksekliği, bacak asimetrisi gibi testleri yapı-yor. Piyasada belli başlı yabancı sensörler var. Biz bu sensörlerin benzerlerini savunma sanayisi ve uzay havacılık sektöründe kullanıyoruz. Oradaki tecrübemizi spor sektörüne aktarıp insanlığa faydalı olmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Topa vurduğu noktayı hissettiriyor

Sanal ortamda futbolcuların bilişsel becerilerini test edip futbolcunun eksik yönlerine uygun antrenman önerilerinde bulunabilen bir teknoloji geliştiren Sensiball VR’den Ali Onur Cerrah, “Dünyada öncü firma olma özelliğine sahip, patentli bir teknolojimiz var. Bu teknolojimiz de sanal ortamda topun değdiği noktayı futbolcunun heptik geri bildirimle hissetmesini sağlıyor. Bu bağlamda geliştirdiğimiz bilimsel senaryolarla futbolculara bilişsel, teknik, nöron psikolojik becerilerini test edip uygun antrenman önerilerinde bulunabiliyoruz.” dedi.

 

Spor ve teknolojiye akademik bakış

Gün boyunca AKM Yeşilçam Sineması’nda alanlarında uzman konuşmacıların katılımıyla üç ayaklı bir panel düzenlendi.  "Engelsiz Teknolojiler, Zirve Spor Performansı", “Madalyonun Diğer Yüzü: Finansal Yatırım Alanı Olarak Spor Teknolojisi” ve “Sporda Dijital Dönüşüme Ayak Uydurmak” başlıklı oturumlarda spor ve teknoloji ilişkisi farklı bakış açılarıyla ele alındı.

Etiketler: Atatürk Kültür Merkezi, AKM, Bireysel Genç Girişimci, BİGG, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BIGG ödülleri