Haber Detayı
2023-01-04 19:13
Santarelli’den ilk açıklamalar...

A Milli Kadın Voleybol Takımımızın başantrenörü olarak göreve getirilen İtalyan teknik adam Daniele Santarelli basın toplantısında konuştu...

Santarelli’den ilk açıklamalar...

A Milli Kadın Voleybol Takımımızın başantrenörü olarak göreve getirilen İtalyan teknik adam Daniele Santarelli basın toplantısında konuştu...

Les Ottomans Hotel’de yapıaln basın toplantısında ilk olarak söze başlayan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, "Voleybolun ne kadar güzel işler yaptığını ve ülkenin gururu olmaya devam ettiğine şahitlik ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden kısa süre sonra Kadın Milli Takımımız'da teknik ekipte değişikliğe gittik.

Beş yıl görev yapan teknik ekibimizle karşılıklı konuşarak yollarımızı ayırdık. Kim gelecek diye soruluyordu. Son dünya şampiyonu Sırbistan Milli Takımı'nda, son ev sahipliği yaptığımız Antalya'da Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda Imoco Volley'in koçluğunu yapan Danielle Santarelli ile anlaştık” dedi.

 

Sırbistan’la iki yıllık kontratı vardı

Ülkemizin ne kadar güzel organizasyonlar yaptığını, hedefinin, hayalinin ve heycanın çok üst noktada olduğunu vurgulayan Başkan Üstündağ sözlerine şöyle devam etti; “Bu vesileyle yönetim kurulu arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum. İyi bir ekip olduk ve bu takımı başarıya götürmek için çok ciddi çaba sarf ettik. Santarelli'nin Sırbistan ile iki yıllık kontratı vardı. Bu 2 yıllık kontratında hayali ve hedefinin bizden çok daha üst noktada olduğunu gördük. Kendisinin de heyecanla bazı hayallerini Türkiye ile gerçekleştireceğini gördük.

Kendisine Türk Milli Takımı'nın koçu olarak prensip anlaşmasına vardık. Yakınen takip ediyoruz. Türkiye son Dünya Şampiyonu olan bir koçu getirdi. Bu da bana destek veren yönetimimin başarısıdır. Ünal Aysal abiye teşekkür ediyorum. Burada bize ev sahipliği yapıyor. Bir teşekkür de Sırbistan Federasyonu'na. 3 ay içinde Sırbistan Federasyon Başkanı, Spor Bakanı olarak görev yapıyor. Bize çok kolaylık sağladılar. Santarelli'yi de çok sevdiklerini belirttiler. 2 yıllık kontratı olmasına rağmen Sırbistan Bakanlığı ve Federasyon Başkanlığı Türkiye'ye olan bakış açıları ve ülkeler arası diyaloğumuz sayesinde bize çok yardımcı oldular. En ufak bir tazminat talebi olmadan bize yardımcı oldular. Teşekkür ediyorum kendilerine.

Türkiye'nin hedeflerinin ve hayallerinin çok büyük olduğunu ve bunları gerçekleştirecek dünyanın en büyük antrenörünü takımın başına getirdiğimizi ve bunun huzuru ve mutluluğu içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. İnşallah son yaşadığı dünya şampiyonluklarını ülkemize de yaşatır diyorum. Hoş geldin diyorum, işinin kolay olmadığını söylüyorum".

 

Santarelli: “Bir gün Türkiye'de çalışacağımı biliyordum”

Mehmet Akif  Üstündağ'ın ardından söz alan Daniele Santarelli, “Benim için çok özel bir gün. Son yılda hayatımda olanlar tümüyle hayatımı değiştirdi. Öncelikle sayın başkanımın da dediği gibi Sırbistan Federasyonu'na teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bana Sırbistan'da dünyanın en iyi milli takımında antrenörlük yapma şansı verdiler ve dünyanın en iyi oyuncularıyla çalışma şansı buldum. Fakat sayın başkanın beni ne kadar çok istediğini bana anlattı. Teşekkür ediyorum. Bir gün Türkiye'de çalışacağımı biliyordum. Benim için yeni bir hedef ve yeni bir zorluk. Bunun için doğru zaman olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“Şu an doğru yerde olduğumu hissediyorum"

Türkiye ve İtalya’nın dünyada voleybol adına en doğru ve en iyi ülkeler olduğuna vurgu yapan Santanelli sözlerini şöyle tamamladı; “Şu anda işimi yapmak için doğru yerde olduğumu hissediyorum. Çok şanslıyım, voleybolu bu iki ülkede sürdürüyorum. Başkan bana proje ve gelecek hakkındaki düşüncelerinden bahsetti. Türkiye'de voleybolun ne kadar sevildiğini bildiğim ve bu fırsatın verildiği için çok mutlu oldum. Birlikte bu projeyi gerçekleştireceğimiz için çok mutluyum. Yaptığım işle, gösterdiklerimle iyi bir antrenör olduğuma ve milli takım için iyi işler yapacağıma sizleri ikna edeceğim. Aslında çok basit bir kişiyim. Yapmam gereken iş bir mikrofonun önünde değil, antrenmanda ve maçta sizlere göstereceğim. Ben işimi çok iyi yapabileceğime inanıyorum. Burada üst düzey oyuncular var. Harika kulüpler var. Çok sayıda alternatif ve imkan var. Bu sebeple üzerimdeki baskı yüksek ve fazla olacaktır. Çünkü siz olmasanız da inanın ki üzerimdeki baskı çok fazla. Ben zaten baskıyı kendi üzerimde kuruyorum. Şu anda burada Türk Milli Takımı ve Türkiye için belki de bu zamana kadar bir şampiyonluk kazanılmadı. Burada çok fazla potansiyel olduğunu düşünüyorum. Bunu ortaya çıkarmak için şu anda doğru yerde olduğumu biliyorum. Umuyorum ki bunu birlikte yapabiliriz. Bugün için herkese teşekkür ediyorum. Aslında bugünün bitmesini hiç istemiyorum. Ama tabii ki gerçekler var, yarın dönmem gerekiyor. Şimdi kulübüme dönüp, işimi yapacağım. Fakat işler bitince yeniden buraya döneceğim. Bu yıl çok önemli üç turnuva var. Bunun bilincindeyim”.

Etiketler: Daniele Santarelli, voleybol, spor, Mehmet Akif Üstündağ