Haber Detayı
2022-04-04 02:35
Filede lig etabı sona erdi...

Voleybol Misli-Com Sultanlar Ligi ve AXA Sigorta Efeler Lig Etabı hafta sonu yapılan karşılaşmalarla sona erdi. Sultanlar Ligi’nde Vakıfbank, Efeler Ligi&rsquo...

Filede lig etabı sona erdi...

Voleybol Misli-Com Sultanlar Ligi ve AXA Sigorta Efeler Lig Etabı hafta sonu yapılan karşılaşmalarla sona erdi. Sultanlar Ligi’nde Vakıfbank, Efeler Ligi’nde de Halkbank lig etabını lider tamamladı. Lig etabını birinci sırada tamamlayan Vakıfbank ve Halkbank CEV Şampiyonlar Ligi’ne son sıradan katılmaya hak kazandı.

 

Sultanlar ve efelerde ikişer takım 1. Lig’e düştü

Sultanlar Ligi’nin 13. Sırasında yer alan Karayolları ve 14. Sırada yer alan Yeşilyurt 1. Lige düştü. Efeler Ligi’nde de 13. Sırada yer alan Bingöl Solhan Spor ile 14. Sırada yer alan Avşar Maden Suyu Afyon Belediye Yüntaş da 1. Lige düşen takımlar oldu. Türsad ve Hatay Spor Efeler Ligi’nin yeni takımları oldu.

 

İlk dört takım play-off’ta şampiyonluk mücadelesi verecek

Sultanlar ve Efeler Lig Etabı’nda ilk dört sırayı alan takımlar şampiyonluk mücadele verecek. Sultanlar Ligi’nde ilk dört sırayı alan Vakıfbank, Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet ve Türk Hava Yolları ile Efeler Ligi’nde de ilk dört sırayı alan Halkbank, Fenerbahçe HDI Sigorta, Ziraat Bankkart ve Arkas Spor statü gereği Şampiyonluk için karşılaşacaklar. Sultanlar ve Efeler Ligi’nde eşleşmeler şöyle oluştu:

 

Play-off 1. etap eşleşmeleri…

Sultanlar Ligi’nde 1. Vakıfbank’la 4. THY, 2. Eczacıbaşı Dynavit’le 3-Fenerbahçe Opet, Efeler Ligi’nde ise 1. Halkbank’la 4. Arkas Spor, 2. Fenerbahçe HDI Sigorta’yla da 3. Ziraat Bankkart eşleştiler. Takımlar bir kendi sahasında, bir rakip takım sahasında karşılaşacaklar. Puan eşitliği olduğu takdirde 3. Maç oynanır. Galip gelen takımlar beş maçlık final oynar. Üç karşılaşmayı kazanan şampiyon olur. Mağlup olan takımlar ise üçüncülük için üç maç üzerinden karşılaşırlar. İki mücadeleyi kazanan üçüncü, kaybeden de dördüncü olur.

 

Play-off 2. etap eşleşmkeleri

Lig Etabını 5, 6,7 ve 8. Sırada tamamlayan takımlar da Play-Off 2. Etap maçlarını oynarlar. Maçlar sonrası sıralama belirlenir. Sultanlar ve Efeler Ligi’nde eşleşmeler de şöyle oluştu: Sultanlar 5. Galatasaray HDI Sigorta- 8. Kuzeyboru, 6. PTT- 7. Aydın Büyükşehir Belediyesi,  Efelerde de 5. Spor Toto- 8. Cizre Belediyesi, 6. Galatasaray HDI Sigorta- 7. Bursa Büyükşehir Belediyesi eşleştiler. Takımlar üç maç üzerinde iki maçı kazanan tur atlar. Eşitlik halinde üçüncü maç oynanır. Galip gelen takımlar beşincilik, kaybeden takımlar 7.’lik için ikişer maç yaparlar.  Maçlar sonucunda sıralama belirlenir.

 

Lig etabının ardından dörder takım ligde kaldı

Lig Etabı sonrası Sultanlar ve Efeler Ligi’nde 9 ve 12. Sırada yer alan takımlar liglerinde kaldılar. Sultanlar Ligi’nde 9. Mert Grup Sigorta, 10. Bolu Belediyesi, 11. Sarıyer Belediyesi ve 12. Nilüfer Belediyesi, Efeler Ligi’nde de 9. Altekma, 10. Tokat Belediye Plevne, 11. Yeni Kızıltepe Spor ve 12. Sorgun Belediye liglerinde kalan takımlar oldular.

 

Avrupa’ya gidenleri sıralama belirleyecek

Avrupa Kupalarına katılım Şampiyonlar Ligi,CEV Kupa, Challenge Kupa ve Balkan Kupası’nda ülkemizi temsil edecek takımlar Play-Off 1. ve 2. Etap maçları sonucunda belirlenen sıralamaya göre yapılacak.

Etiketler: Tayyar Sümen, spor, voleybol, sporvitrini.com