Haber Detayı
2022-03-29 21:32
Shaquille ve Curry’ye Oscar onuru

Amerikan Basketbol Ligi NBA’in efsanesi Shaquille O'Neal ve Golden State Warriors'ın yıldızı Stephen Curry'nin yapımcısı olduğu ‘The Queen of Basketball’ en iyi kısa belgesel dalında Oscar ödül&uum...

Shaquille ve Curry’ye Oscar onuru

Amerikan Basketbol Ligi NBA’in efsanesi Shaquille O'Neal ve Golden State Warriors'ın yıldızı Stephen Curry'nin yapımcısı olduğu ‘The Queen of Basketball’ en iyi kısa belgesel dalında Oscar ödülüne layık görüldü kazandı.

94. Oscar Ödül töreninde en iyi kısa belgesel ödülünü kazanan ‘The Queen of Basketball’ (Basketbolun Kraliçesi) adlı yapıt, Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) yıldız oyuncuların kazandığı ikinci ödül oldu.

 

Ödüllü belgeselin yapımcısı O'Neal ve Curry

ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu'nda gerçekleşen törenle ödüle layık görülen kısa belgeselin baş yapımcıları arasında, Golden State Warriors'ın yıldızı Stephen Curry ile NBA'in efsane oyuncularından Shaquille O'Neal yer alıyor.

Bayan basketbolunun efsanesi Lusia Harris'in hayatını anlatıyor

Ligin eski efsane oyuncularından Larry Bird ve Oscar Robertson'ın görüşlerine yer verilen belgeselde, olimpiyat tarihinde kadınlarda ilk basketi atan ve NBA draftında seçilen tek bayan basketbolcu unvanlarının sahibi Lusia Harris'in hayat hikayesine odaklanılıyor.

Bu yıl 66 yaşında vefat eden ve adı "Basketball Hall of Fame"de (Şöhretler Müzesi) yer alan Harris'in başarılarına odaklanan belgeselin yönetmenliğini ise ABD'li Ben Proudfoot üstleniyor.

 

Kobe Bryant da Oscar almıştı

‘Basketbolun Kraliçesi’, Oscar'da NBA'li oyunculara ödül kazandıran ikinci yapıt oldu. 2020'de helikopter kazasında henüz 41 yaşındayken hayatını kaybeden NBA'in efsane basketbolcularından Kobe Bryant'ın kaleme aldığı ve Glen Keane'in yönettiği "Dear Basketball" (Sevgili Basketbol) adlı yapıt, 2018 yılında "en iyi kısa animasyon" ödülünü kazanmıştı.

Etiketler: spor, Amerikan Basketbol Ligi, NBA,Shaquille O'Neal, Golden State Warriors, Stephen Curry, The Queen of Basketball, Oscar