Haber Detayı
2022-03-04 09:45
Fileden dört kupa bekliyoruz…

Sevgili voleybol ve spor dostları pandemi ve ev taşıma durumları nedeniyle uzun bir süre sizlerden ayrı kaldım. Benim ve ailemin sağlığı iyi. Bundan sonra arayı açmamaya çalışacağım. Bu yazımd...

Fileden dört kupa bekliyoruz…

Sevgili voleybol ve spor dostları pandemi ve ev taşıma durumları nedeniyle uzun bir süre sizlerden ayrı kaldım. Benim ve ailemin sağlığı iyi. Bundan sonra arayı açmamaya çalışacağım. Bu yazımda bayan ve erkek takımlarımızın CEV Avrupa kupalarındaki durumlarında söz edeceğim. Şu anda 12 takımla katıldığımız CEV kupalarında yola devam eden bir erkek ve 3 bayan takımımız ile kupalara veda eden 8 takımdan bahsedeceğim. Şampiyonalara devam eden Fenerbahçe Opet, Vakıfbank, Eczacıbaşı Dynavit ve Halkbank’tan oluşan dört temsilcimizden dört kupa bekliyoruz.

 

İki takım finalde, ikisi de çeyrek finalde

Altı bayan ve altı da erkek olmak üzere 12 takımla katıldığımız CEV Avrupa kupalarında bazı takımlarımız şampiyonaya veda ederken üçü bayan ve biri de erkek olmak üzere dört takımla şampiyonayı kovalıyoruz. Erkekler Challenge Kupası’nda Halkbank, Bayanlar CEV Kupası’nda da Eczacıbaşı Dynavit finale kaldı. CEV Şampiyonlar Ligi’nde de Vakıfbank ve Fenerbahçe Opet, grupları lider tamamlayıp çeyrek finale yükseldi.

 

Eczacıbayı Dynavit finale yükseldi

CEV Bayanlar Kupa’daki temsilcimiz Eczacıbaşı Dynavit 32 takımlı 16’lı turda Sırp temsilcisi Zeleznicar Lajkovaç'ı her iki maçta da 3-0’lk skorlarla yenip 8’li finale yükseldi. Turuncu –Beyazlılar 16 takımlı 8’li finalde de Solovenya temsilcisi Calci Kamnik ile karşılaştı. Rakibini her 2 maçta da 3-0’lık skorlarla geçti. Çeyrek finalin yolunu tuttu.

 

Eczacıbaşı’nın rakibi Allianz MTV Stutgard

Üst, üste iki turu geçen Eczacıbaşı Çeyrek finalde de Rusya’nın Uralochka NTMK takımını deplasmanda 3-0 mağlup etti. İstanbul’da iki set alıp turu geçen Eczacıbaşı gençlerle maçı 3-2 kaybetti. Yarı finale yükseldi. Yarı finalde de Romanya temsilcisi CSM Voley Alba Blaj’ın rakibi oldu. Her iki maçı da 3-0’lık skorlarla kazanan Eczacıbaşı kupanın finalisti oldu. Finalde Alman temsilcisi Allianz MTV Stutgard ile oynayacak. İlk maç içerde 15 Mart, rövanş ise 22 Mart’ta Almanya’da yapılacak.

 

Halkbank da CEV Challenge Kupası’nda finalde

Eczacıbaşı Dynavit’ten sonra CEV Challenge Kupasında da Halkbank finale yükselen ikinci takımımız oldu. Türkiye AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 21 maçta 21 galibiyet alan Halkbank, CEV Challenge Kupası’nda da yaptığı 7 maçı 3-0, yarı finaldeki son maçı da 3-2 kazanıp finalin yolunu tutup, finalde Fransa temsilcisi Narbonne Volley’in rakibi oldu. Halkbank finalin ilk maçını 15 Mart 2022 Salı günü Ankara’da rövanşı da 22 Mart 2022 Salı günü Fransa’da oynayacak.

 

Halkbank finale nasıl geldi?

Halkbank önce eleme grubunda Bulgaristan temsilcisi Marek Union Lvkoni’yi iki maçta da 3-0’lık skorlarla eledi. 16’lı finale yükseldi. 16’lı finalde de Hırvat’ın Ok Bosna Sarajevo’yu 3-0 ve 3-0’lık skorlarla geçti. 8’li finale çıktı. 8’li finalde Estonya’nın Talınn Tecnikol ile her iki maçı da Ankara’da oynadı. 2 maçı da 3-0 kazanan Halkbank yarı finalin yolunu tuttu. Yarı finalde Yunanistan ile karşılaştı. İlk maçı Ankara’da 3-0 kazanan Halkbank Yunanistan’da oynan rövanşı da 3-2 kazanıp ilk finalist oldu. Finalde de Fransa’nın Narbonne Volley takımı ile şampiyonluk için karşılaşacak.

 

Fenerbahçe Opetve Vakıfbank çeyrek finalde

CEV kupalarında defalarca çeşitli dereceler elde eden takımlarımızdan Vakıfbank ve Fenerbahçe Opet, CEV Şampiyonlar Ligi’nde gruplarını lider tamamlayıp çeyrek finale yükseldiler. Fenerbahçe Opet D Grubu’nda Beziers Volley (FR), Dinamo Ak Bars Kazan (RUS) ve VC Maritza Plovdıv (BUL) takımlarıyla yaptığı ikişer maçı da kazanıp, grubu 17 puanla lider tamamlayıp, çeyrek finale yükseldi. Fenerbahçe Opet, Şampiyonlar Ligi çeyrek final eşleşmesinde, Rusya’nın Lokomotiv Kaliningrad takımı ile eşleşmişti.

 

Fenerbahçe Opet doğrudan yarı finale çıktı

CEV, yaptığı açıklamada Rusya ve Belarus takımlarının Avrupa Kupaları’ndan men edildiğini açıkladı. Böylece Fenerbahçe çeyrek final maçını oynamadan yarı finale yükseldi. Temsilcimiz, CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde ise VakıfBank – Developres Rzeszow eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak.

 

Vakıfbank’ın rakibi de belli oldu

Diğer temsilcimiz Vakıfbank da B Grup’ta ASPTT Mulhouse VB (FR), LP Salo (FİN) ve Vero Volley Monza (İTA)   takımlarıyla yaptığı altı maçı da kazandı. Rakiplerine sadece tek set verip, grubu 18 puanla lider tamamladı. Çeyrek finale yükselen ikinci takımımız oldu. Çeyrek finaldeki temsilcimizin rakibi de belli oldu. Vakıfbank’ın çeyrek finaldeki rakibi, Polonya’nın Developres Rzeszow takımı. İlk maç Polonya’da 8 Mart 2022 Salı günü

Rövanş ise, 16 Mart 2022 Çarşamba günü İstanbul’da. Maçlar çift maçlı eleme usulü oynanacak.

 

Sekiz takımımız Avrupa’ya veda etti

12 takımla başladığımız CEV Avrupa kupalarına dört takımla devam ederken sekiz takımımız kupalara veda etti. Bayanlar Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda Türk Hava Yolları, Erkekler Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda Ziraat Bankkart, E Grubu’nda da Fenerbahçe HDI Sigorta da gruplarında üçüncü olarak şampiyonaya veda etti.  

 

Erkekler CEV Kupası’nda üç takımımız da başarılı olamadı

Erkekler CEV Kupa’daki temsilcilerimizden Galatasaray HDI Sigorta 16’lı finali geçerken sekizli finalde ÇEK Cez Karlovarsko’ya 3-0 ve 3-1 yenilerek elendi. Bu kupadaki diğer iki temsilcilerimizden Arkas 16’lı finali geçti. Arkas sekizli finalde diğer temsilcimiz Spor Toto ile eşleşti. Arkas ilk maçı 3-2 kazandı. Rövanşı 3-1 kaybetti. Şampiyonadan elendi. Spor Toto turu geçti. Spor Toto sekiz takımlı çeyrek finalde İtalya’nın Vero Volly Monza’ya 3-0’lık skorlarla yenilip şampiyonaya veda etti.

 

Bayanlar Challenge Kupası’nda yokuz

Erkekler Challenge Kupası’nda Halkbank finale kalırken, Bayanlardaki temsilcilerimizden Nilüfer Belediyesi Aydın Büyükşehir Belediyesi de başarılı olamadılar. Nilüfer Belediyesi 16’lı Final Turu’nda TK Kaunas VDU (LTU) ilk maçta 3-1 ve iknci maçta da 3-0 yenerek 8’li finale yükseldi. 8‘li finalde İspanya’nın CV Tenerife Lalaguna ile eşleşti. Laguna 3-2 ve 3-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.   

Challenge Kupası’ndaki diğer takımımız da 16’lı, 8’li ve çeyrek finalleri geçti yarı finale yükseldi. Yarı finalde İtalya’nın Savino Del Bene Skandicci takımıyla eşleşti. Aydın’da oynanan ilk maçı 3-2 kaybeden Aydın Büyükşehir Belediyesi İtalya’da oynanan rövanşı da 3-0 kaybedip elendi.

Etiketler: Tayyar Sümen, spor, voleybol, sporvitrini.com