Haber Detayı
2021-10-30 20:46
Tahkim'den KKTC'ye tarihi darbe!...

4 Kasım 2021 günü Ankara'da yapılacak olan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu 5.Olağan Genel Kurulu öncesinde, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu aldığı karar ile KKTC takımlarının oy haklarını iptal etti.
Bursaspor Delegesi Cemil Ünlü...

Tahkim'den KKTC'ye tarihi darbe!...

4 Kasım 2021 günü Ankara'da yapılacak olan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu 5.Olağan Genel Kurulu öncesinde, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu aldığı karar ile KKTC takımlarının oy haklarını iptal etti.
Bursaspor Delegesi Cemil Ünlü'nün, Federasyon Genel kurulda KKTC kulüplerinin ''Türkiye'de Tescillerinin olmadığı için'' delegelerinin oy haklarının iptal edilmesi yönünde yaptığı itiraz Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu tarafından görüşülerek kabul edildi. Böylece Erkekler Süper Liginde yer almış Girne Amerikan Üniversitesi ile Erkekler 1.Lig ve Kadınlar 2.liginde takımları olan Arucad Anka Spor'un toplam 5 delegesi, TMTF Delege Listesinden çıkartıldı.
Oysa önceki yıllarda Türkiye liglerinde yer alan KKTC takımları, TMTF Genel Kurullarında delege olarak oy kullanmışlardı.

 

Tahkimin aldığı karar ne anlama geliyor?

Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu’nun KKTC takımlarının Masa Tenisi Federasyonu Genel Kurulu'na üye olamayacakları ve delegeleriyle temsil edilemeyecekleri yönündeki kararı, KKTC’nin Türkiye’de Masa Tenisi Liglerinde uzun yıllardan buyana oynadıkları ve temsil edildiği Masa Tenisi branşında ülkemiz sınırları içinde önünü kapamış oldu.

Masa Tenisi Federasyonu Ana Statüsüne göre liglerde yer alan kulüplerin temsil hakkı mevcuttur .Federasyonun geçmişte yapılan genel kurullarında KKTC kulüpleri hep temsil edilmişlerdi.

Spor Genel Müdürlüğü Sicil Lisans Yönetmeliğine göre, Türkiye Liglerinde tescili olmayan kulüp ve sporcular yer alamaz. Tahkim Kurulunun aldığı karar, emsal niteliğinde olduğu için, bundan sonra hiçbir KKTC takımı ya da sporcusu Türkiye Liglerinde ve Türkiye Şampiyonlarında yer alamayacak, genel kurullarda temsil edilemeyecek.

 

Ancak konuk olarak yer alabilecekler!

Federasyon ancak KKTC takımlarını klasman dışı konuk takım ya da konuk sporcu olarak çağırabilecek. Ancak aldıkları sonuçlar geçerli sayılmayacak. Ligler de şampiyon olamayacak, yaptıkları müsabakalar tescil edilmeyecek. Şampiyonalarda dereceye giremeyecekler.

Eğer Federasyon aksi bir karar verir, KKTC takımlarını normal statüde oynatmaya devam ederse, bu durumda, herhangi bir spor kulübü ya da yöneticisi, Bursaspor Delegesi Cemil Ünlü'nün genel kurulda temsil edilmelerine itiraz edip KKTC kulüplerinin üyelerini iptal ettirdiği gibi Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulunun aldığı kararı emsal göstererek, yürütmeyi durdurma kararı aldırabilecek, lig ya da şampiyona sonunda yapacağı itiraz ile KKTC takımı ya da sporcularının oynadıkları tüm maçlardan hükmen yenik sayılmalarını talep edebilecektir.

 

Diğer branşlara da emsal olacak

İlgili Mahkeme (Bölge İdare Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi ya da Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu) ise Tahkim Kurulunun aldığı kararı emsal göstererek KKTC takımlarının veya sporcularının tüm müsabakalarında Hükmen mağlup ilan edecektir.

Ayrıca alınan bu karar emsal ve kesin bir karar olduğu için başka branşlarda da KKTC kulüplerinin temsili ve yer alması engellenecektir.

 HABER: Murat İLTER 

Etiketler: masa tenisi, spor, KKTC, tahkimkurulu