Haber Detayı
2021-10-06 22:54
Filede milliler neler yaptı?

Sevgili canlar, uzun bir tatilin ardından yeniden voleybol maçların başlamasıyla ben de kolları sıvadım. Karşılaşmaları takip edip haberleri sizlere duyurmaya ve yorumlarımı da yazmaya çalışacağım.

<...

Filede milliler neler yaptı?

Sevgili canlar, uzun bir tatilin ardından yeniden voleybol maçların başlamasıyla ben de kolları sıvadım. Karşılaşmaları takip edip haberleri sizlere duyurmaya ve yorumlarımı da yazmaya çalışacağım.

Önce bu yıl milli takımlarımızın faaliyetlerinden söz etmek istiyorum. Her ne kadar siz voleybol severler çeşitli site, gazete ve televizyonlarda izlemiş olsanız da, takip edemeyenler için kısa bir hatırlatma yapmak istedim.

 

Sultanlar Milletler Kupası üçüncüsü

Sultanlar olarak anılan A Kadın Voleybol Milli Takımımız önce Milletler Liginde 15 maç yaptı. 11 maçı kazanırken, Dominik, Japonya, ABD ve Brazilya’ya aynı skorlarla 3-1 mağlup oldu. Milletler Ligini ABD ve Brazilya’nın ardından üçüncü sırada tamamladı. Japonya ise dördüncü oldu.

 

Olimpiyat oyunlarında beşinci olduk

A Millilerimiz Milletler Ligi sonrası Olimpiyat Oyunlarında ülkemizi temsil etti. Grupta ABD’ye 3-2 ve İtalya’ya 3-1 yenilerek grubu ABD ve İtalya’nın ardından 3. Sırada tamamladı. Grup sonrası yapılan karşılaşmalar sonucunda Olimpiyat oyunlarını ABD, Brazilya, Sırp ve Kore’nin ardından beşinci oldu.

 

Avrupa Şampiyonası’nda bronza uzandık

A Kadın Millilerimiz Milletler Ligi ve Olimpiyat Oyunları sonrası soluğu Avrupa Şampiyonası’nda aldı. 2003 ve 2017 yıllarında Avrupa ikincisi olan Sultanlar, bu yıl ise Avrupa Şampiyonası’nı üçüncü sırada bitirdi. Yarı Finale yükselen Sultanlar, Sırplara 3-1 yenilip finale kaçırdı. Üçüncülük maçında ise Hollanda’yı 3-0 yendi. Final maçında ise İtalya, Sırpları 3-1 mağlup etti. Şampiyonayı birinci olarak tamamladı. Sırplar ikinci, Türkiye üçüncü, Hollanda da şampiyonayı dördüncü sırada bitirdi.

 

Altyapı şampiyonalarında neler yaptık?

Sevgili dostlar alt yapı milli takımlarımızdan da kısaca bilgiler vermek istedim.

1-U 20 Kızlar Dünya şampiyonasında 10. sırada,

2-U 16 Kızlar Avrupa Şampiyonasında 4. sırada,

3-U 18 Kızlar Dünya Şampiyonasında 7. sırada,

4-U 19 Kızlar Balkan Şampiyonasında 2. sırada yer aldılar.

 

Efeler ikinci kez Avrupa Altın Ligi şampiyonu…

Bayanlar Milli takımlarımızdan sonra Efeler olarak anılan Erkek Milli takımlarımızı bu yıl aldığı dereceler de şöyle:

Erkek Milli takımımız bu sezon ilk olarak Avrupa Altın Ligi’nde ülkemizi temsil etti. İki etap halinde oynanan karşılaşmalar sonucunda 4’lü finale yükseldi. Efeler 4’lü finalin Yarı Finalinde Estonya ile eşleşti. Estonya’yı 3-2 yenen millilerimiz final oynama hakkını elde etti. Finalde de Ukraya’yı 3-1 yenen Millilerimiz ikinci kez Avrupa Altın Ligi şampiyonu olmanın büyük onurunu yaşadılar ve bizlere de yaşattılar. Sıralamada şöyle oldu: 1- Türkiye, 2- Ukrayna, 3- Estonya, 4- Belçika

 

Efeler Avrupa Şampiyonasında başarılı olamadı

Avrupa Altın Ligi’nde üst, üste iki kez şampiyon olan Erkek Milli Takımımız Avrupa Şampiyonasında aynı başarıyı gösteremedi. 16’lı finalde şampiyonaya veda etti.  Millilerimiz Kuzey Makedonya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası Eleme karşılaşmalarında Makedonya ve Bosna Hersek ile ikişer kez karşılaştı. Millilerimiz Bosna Hersek’i her iki maçta da 3-0, Makedonya’yı da 3-1’lik skorlarla grubu birinci tamamlayıp finallere katılma hakkını elde etti.

Ay-Yıldızlı takımımız Finlandiya’da yapılan final karşılaşmalarda Rusya ve İspanya’yı 3-1 ve Makedonya’yı da 3-0 mağlup etti. Hollanda’ya 3-1 ve Finlandiya’ya da 3-2 mağlup oldu. 16’lı Final Turu’na kaldı. 16’lı Tur’da Sırp’a 3-2 mağlup olup şampiyonaya veda etti.

U 18 Erkek Milli Takımımız ise Balkan Şampiyonasında 2. Olurken, Avrupa Şampiyonasında ise yedinci sırada yer aldı.

Sevgili dostlar milli takımlarımızın bu yılki yaptıkları maçlar ve kazandıkları dereceleri özet halinde sizlere yansıtmaya çalıştım. Başarılı mı olduk, başarısız mı olduk yorumu sizlere bırakıyorum.Liglerde buluşmak üzere sağlıkla, hoşça kalın.

Etiketler: sporvitrini.com, spor, Tayyar Sümen, voleybol, file