Haber Detayı
2021-09-13 21:13
Tek çare Yılmaz Vural…

Görsel ve yazılı basında Türk Milli Takımının Hollanda’ya 6-1 gibi bir skorla hezimete uğraması üzerine teknik direktör Şenol Güneş’in istifa etmesi gerektiğini tüm spor adamları dile getirdi. Ne yazık ki bizim ülkemizde, başarırsız olanlar iç...

Tek çare Yılmaz Vural…

Görsel ve yazılı basında Türk Milli Takımının Hollanda’ya 6-1 gibi bir skorla hezimete uğraması üzerine teknik direktör Şenol Güneş’in istifa etmesi gerektiğini tüm spor adamları dile getirdi. Ne yazık ki bizim ülkemizde, başarırsız olanlar için istifa diye bir müessese bulunmuyor. 
Türkiye’nin tüm dünyaya rezil olduğu bir maçtan sonra onurlu kişiler görevi bırakır ve  bu görevi daha iyi yapacak kişilere devreder. Ancak, ülkemizde bu böyle olmuyor. Herkes kendi çıkarına bakıyor, ülke kimsenin umurunda değil ki...
Medyada çıkan haberlere göre Federasyon ile Şenol Güneş karşılıklı anlaşarak Milli Takımı bıraktığını açıklıyor. Ancak, bir yıllık ücretini almak şartıyla bunu kabul etmiş. Bu nasıl bir mantık, bu nasıl bir vatanseverlik,  bu paralar senin benim paralarımız. Lakin, alan da veren de memnun görünüyor. Bu bir yıllık paranın on milyon olduğu söyleniyor. Bu kadar büyük parayı har vurup harman savuran federasyondan hesap sorulmalıdır diye düşünüyorum.
Kulüplere ve amatör sporculara cimri davranan, kendi kolladığı kişilere çuval dolusu parayı hiç vicdanları sızlamadan veren bu federasyondan Kulüpler Birliği hesap sormalı ve bundan sonra gelecek hocalarla da en fazla bir yıllık sözleşme yapmalıdır. Başka bir maddeyle de bu sözleşmenin, başarısızlık halinde, federasyon tarafından tek taraflı fesih etme maddesi konulmalıdır.
Bazı basın organlarında Şenol Güneş’in gidişini ‘Milli takımda güneş battı’ sözleriyle duyurdular,  zaten güneş doğmamıştı ki batsın. Yerli ve milli futbolcularına bu milli görevi vereceğine yurtdışındaki futbolculara, bu imkanı tanıması bana göre hezimetin temelini oluşturuyor. 
Şenol Güneş iyi bir hoca olabilir. Herkes hala 20 yıl önce Milli takımımızı dünya üçüncüsü yaptı diye bu hocada ısrar etme yanlışlığına düştü. Şenol hocanın oyuncu seçimi, oyun taktiği ve yerli ve Milli oyuncularımıza şans vermemesi, yalnızca yabancı uyruklu  Türk futbolcularını  tercih etmesi yanlıştı. Toplama bir takım ancak buraya kadar gider. Bundan sonrası hüsran. Avrupa’nın çeşitli liglerinde top koşturan bu futbolcular sakatlanmamak için hiçbir ikili mücadeleye girmiyorlar. Önünden geçen topa sakatlanmamak için müdahale etmiyorlar. Hal böyle olunca hezimetler kaçınılmaz oluyor.
Şenol hocanın eleştirilere tahammül edememesi ve “Bana yalvardılar” diyebilecek kadar talihsiz bir açıklama yapması, buna yetkililerden hiçbir tepki gelmemesi, Türk futbolundaki çürümüşlüğü gözler önüne sermiyor mu?
Eğer federasyon Türkiye’de milli takımımıza başka bir hoca bulamıyorsa ve Şenol Güneş’e yalvarıyorlarsa o makamlarda ne işiniz var. Türkiye Futbol Federasyonunun bütün kurullarıyla birlikte istifa etmesi gerekir.
Türk Milli Takımı bu kadar sahipsiz mi, anlamak mümkün değil. Şenol Güneş’in bu tavrı diğer hocalara da hakarettir. Bu açıklama kendisinden başka Milli takımı çalıştıracak hocanın olmadığını  ima etmektedir. Sayın hocam, hiç kimse vazgeçilmez değildir, biraz üslubunuza dikkat ediniz. Siz esas haksız olarak, çalışmadan aldığınız milyonlarla ilgili düşünmeniz gerekir düşüncesindeyim.

TFF yetkililerine…
Daha önce yazdığım ve önerilerde bulunduğum gibi, Türk futbolunun en kültürlü, geniş futbol birikimine sahip hocası olan Yılmaz Vural derhal milli takımın başına getirilmeli, yardımcıları da ülkemizin yetiştirdiği genç, modern futbolu bilen, bilgili yerli hocalarımızdan oluşturulmalı. Bu durum, hem Türk futbolu, hem de Türk futbolcusuna çok şeyler kazanacaktır.
Yılmaz Vural hoca vatansever ve Türk futbolcusunu iyi tanıyan kişiliğiyle, gönülleriyle savaşacak yerli ve milli oyunculardan oluşturacağı Türk Milli Takımıyla, çok kısa zamanda sesini tüm dünyaya duyuracaktır kanısındayım.
Bu arada bir şeyi de hatırlatmak isterim, Yılmaz Vural hocanın parayla pulla hiç işi olmaz, gönlü vatan sevgisiyle dolu Yılmaz hocanın uzatın önüne sözleşmeyi hiç tereddüt etmeden imzalayacaktır. Yeter ki siz bu imkanı Yılmaz hocaya tanıyın.
Hoşçakalın, sağlıklı kalın…
 

Etiketler: sporvitrini.com, Namık Kemal Aydın, Şenol Güneş. Milli takım, futbol, spor

Yorumlar
Kategorideki Diğer Haberler