Haber Detayı
2021-08-11 10:04
Yüksek Atlamada gözden kaçan detay!...

Tokyo 2020 Erkekler yüksek atlamada altı yüksekliği de ilk haklarında geçen İtalyan Gianmarco Tamberi ile Katarlı Essa Mutaz Barshim, Olimpiyat Şampiyonluğu için 2.39'u geçmeleri gerekiyor...

Yüksek Atlamada gözden kaçan detay!...

Tokyo 2020 Erkekler yüksek atlamada altı yüksekliği de ilk haklarında geçen İtalyan Gianmarco Tamberi ile Katarlı Essa Mutaz Barshim, Olimpiyat Şampiyonluğu için 2.39'u geçmeleri gerekiyordu. Ancak iki sporcuda üç hakkında bu yüksekliği geçemedi. Kurala göre eğer sporcular aynı yüksekliği atlarsa, daha önceki atlayışlarına bakılır ve bu atlayışlarda kim hatasız veya daha az hata ile geçmişe o birinci ilan edilir.  Ancak iki atlette 2.24'den 2.37'ye kadar tüm yükseklikleri ilk haklarında geçtikleri için birbirlerine avantajları bulunmuyordu. Böyle bir durumda eskiden birinciyi baraj atlayışları belirlerdi. Ama yeni kurala göre baş hakemin sporculara, baraj atlayışı yapmayı isteyip, istemediklerini sorması gerekiyordu. Müsabakanın baş hakemi de her iki atleti yanına çağırıp, devam edip, etmeyeceklerini sordu. Katarlı Essa Mutaz Barshim, baraj atlayışı yapmazlarsa, ikisinin de Altın alıp, alamayacağını sordu. Aldığı olumlu yanıt üzerine, iki atlet de atlama yapmak istemedi ve IOC iki atlete de Altın madalya verdi. Gümüş madalyanın verilmediği erkekler yüksek atlamada Bronz madalyayı ise 2.37'yi geçtiği halde, 2.35'i pas geçtiği için Belaruslu Neasekau aldı.

HABER TÜM ULUSAL BASINDA ÇIKTI AMA ...

Bu haber tüm Ulusal Medya'da değişik şekillerde yayınlandı. Ancak gözden kaçan bir detay vardı. O da İtalyan Gianmarco Tamberi ile Katarlı Essa Mutaz Barshim'e devam edip, etmeyeceklerini soran baş hakem Türk baş hakemi Can Korkmazoğlu'ydu. 

Tokyo 2020 Atletizm yarışmaları ITO (International Technical Officials) listesine giren Korkmazoğlu, Olimpiyat Oyunları tarihinde atletizm branşında ITO seviyesinde görev verilen ilk Türk hakem oldu.  Can Korkmazoğlu, Tokyo 2020'de baş hakemlik yapan on isimden birisi olarak başarıyla görev yaptı.
Türk atletizm hakemliğinin başarılı temsilcisi Korkmazoğlu, daha önce 2003 Paris, 2007 Osaka, 2017 Londra ve 2019 Doha'daki IAAF Dünya Şampiyonalarında görev yapmıştı. 

HABER: MURAT İLTER

 

Etiketler: Tokyo 2020, atletizm, yüksek atlama, Can Korkmazoğlu