Haber Detayı
2021-07-23 17:04
Tokyo’da Olimpiyat ateşi yandı

Dünyanın en büyük spor organizasyonu pandemi gölgesinde de de olsa start aldı. 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan resm...

Tokyo’da Olimpiyat ateşi yandı

Dünyanın en büyük spor organizasyonu pandemi gölgesinde de de olsa start aldı. 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan resmi açılış töreniyle başladı.

İlk gün mücadelelerinde milli kürekçimiz Onat Kazaklı çeyrek finale yükseldi

Tokyo Körfezi'nde Sea Forest Waterway'de gerçekleşen kürek yarışlarında Türkiye'yi Onat Kazaklı temsil etti.

28 yaşındaki sporcumuz, erkekler tek çifte (M1X) eleme yarışında 7.20.11'lik derecesiyle kendi serisinde üçüncü sırayı aldı ve adını çeyrek finale yazdırdı.

Onat Kazaklı'nın çeyrek final müsabakası, 26 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşecek.

 

Ecem Anagöz sıralamada 19. oldu

Milli okçumuz Yasemin Ecem Anagöz, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda klasik yay kategorisi bireysel sıralama turunda 19. oldu.

Yumenoshima Park Okçuluk Alanı'nda düzenlenen müsabakalarda Yasemin Ecem, 652 puan toplayarak 19. sırada yer aldı. Milli sporcu, sıralama turunda 630 puan toplayarak 46. olan Kanadalı Stephanie Barrett ile eşleşti.

Yasemin Ecem Anagöz, Barrett ile eleme mücadelesine 27 Temmuz Salı günü çıkacak.

Bu arada, sıralama turunda mücadele eden Güney Koreli sporcu San An, 680 puanla olimpiyat rekoru kırdı. An San, Atlanta 1996'da Ukraynalı okçu Lina Herasymenko'nun 673 puanla kırdığı olimpiyat rekorunu geliştirdi.

 

Erkekler futbolda gruplarda ilk karşılaşmalar

Gruplarda bugün sekiz maç yapıldı. İkinci maçlar 25 Temmuz Pazar günü oynanacak.

 

İlk gün alınan sonuçları şöyle:

A Grubu:

Meksika – Fransa                   : 4-1

Japonya - Güney Afrika          : 1-0

 

B Grubu:

Yeni Zelanda - Güney Kore     : 1-0

Honduras – Romanya             : 0-1

 

C Grubu:

Mısır – İspanya                        : 0-0

Arjantin – Avustralya              : 0-2

 

D Grubu:

Fildişi Sahili - Suudi Arabistan         : 2-1

Brezilya – Almanya                : 4-2

 

108 sporcuyla Tokyo’dayız

Toplamda 206 ülkeden 11 binin üzerinde sporcunun ter akıtacağı organizasyonda, 50’si bayan, 58’i erkek olmak üzere toplamda 108 sporcuyla ve 18 branşta mücadele edeceğiz.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi 50'si kadın, 58'i erkek toplam 108 sporcu 18 branşta temsil ediyor.

Oyunlara atletizmde 25 sporcumuz madalya mücadelesi verecek. 9 güreşçimiz mindere çıkarken, yüzmede 11, yelkende ise 9 sporcuyla temsil edileceğiz. Karatede 8, boks ve judoda altışar, tekvando ile artistik cimnastikte ise beşer, atıcılıkta 4, bisiklet, halter ve okçulukta 2, badminton, eskrim, kürek ve modern pentatlonda da birer sporcumuz madalya mücadelesi verecek.

Takım sporlarında ise ülkemizi sadece A Milli Voleybol Takımımız temsil ediyor.

 

Türk bayrağını en genç sporcularımız taşıdı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın açılış seremonisinde Türk bayrağını, milli yüzücülerimiz Merve Tuncel ile Berke Saka taşıdı.

Organizasyonda 200 metre sırtüstünde havuza girecek 18 yaşındaki Berke Saka ile 400, 800, 1500 metre serbest stilde yüzecek 16 yaşındaki Merve Tuncel, açılış töreninde kafilenin en önünde yer aldı.

Önceki olimpiyatlarda tek kişi tarafından taşınan bayrak, bu yıl cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak adına bir erkek ve bir bayan sporcu tarafından taşındı.

Etiketler: