Haber Detayı
2021-07-11 21:18
Dağ etabını ABD'li sporcu Sepp Kuss kazandı

 

Fransa Bisiklet Turu'nun Ceret ile Andorra la Vella arasındaki 191,3 kilometrelik 15. etabında Jumbo-Visma takımının ABD'li sporcusu Sepp Kuss, 5 saat 12 dakika 6 saniyelik derecesiyle birinciliğe u...

Dağ etabını ABD'li sporcu Sepp Kuss kazandı

 

Fransa Bisiklet Turu'nun Ceret ile Andorra la Vella arasındaki 191,3 kilometrelik 15. etabında Jumbo-Visma takımının ABD'li sporcusu Sepp Kuss, 5 saat 12 dakika 6 saniyelik derecesiyle birinciliğe ulaştı. Etabı, Movistar ekibinden İspanyol sporcusu Alejandro Valverde ikinci, Bahrain Victorious takımının Hollandalı bisikletçisi Wouter Poels üçüncü sırada tamamladı.
Sepp Kuss, Tyler Farrar'ın 2011'de Redon'daki Fransa Bisiklet Turu'ndaki son Amerikalı etap galibiyetinin ardından 10 yıllık suskunluğa son verdi. Jumbo-Visma'lı bisikletçi 41 yaşındaki İspanyol Alejandro Valverde'nin önünde tek başına zaferi kaznadı. Dağlar klasmanının yeni Kralı ise Wout Poels oldu.

Genel klasman ve Mayo klasmanları

Genel klasmanda 62 saat 7 dakika 18 saniyelik süreye ulaşan geçen yılın şampiyonu Sloven bisikletçi Tadej Pogacar sarı mayoyu korudu. Pogacar aynı zamanda Genç Bisikletçi Beyaz Mayosunu da en yakın rakibinin 5 dakşka 32 saniye farkla ilk sırada bulunuyor. Genel Klasmanda Kolombiyalı Rigoberto Uran, 5 dakika 18 san,ye farkla ikinci, Danimarkalı Vingegaard 5 dakika 32 saniye farkla üçüncü durumda bulunuyor. Yeşil Mayo klasmanında Britanyalı Mark Cavendish 279 puanla ik sırada bulunuyor. Avustralyalı Michael Matthael 207 puanla ikinci, Belçikalı Jasper Philipsen üçüncü durumda yer alıyor. Dağlar klasmanı Kırmızı puantiyeli Mayoda Hollandalı Wout Poel 74 puanla zirvede duruyor. Kanadalı Michael Woods 66 puanla üçüncü, Kolombiyalı Nairo Quintana 64 puanla üçüncüğ sırada bulunuyor. Takım klasmanında Bahreyn ekibi ilk sırada yer alıyor. EF Education Nippo ikinci,  AG2R Citroen ise üçüncü sırada yer alıyor. Organizasyona 12 Temmuz Pazartesi dinlenme arası verilecek. 13 Temmuz Salı günü ise Pas de la Case -Saint-Gaudens arasındaki 169 kilometrelik 16. etap ile devam edilecek. Tur, 21 etap sonunda 18 Temmuz Pazar günü Fransa'nın başkenti Paris'te son bulacak.

149 bisikletçi 15. etabın startını aldı

 Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), col de Llauro'ya kategorize edilmemiş tırmanışta 3.5 km'de pelotondan ayrılan ilk kişi oldu. Yedi sporcu daha gruptan koptu. 32 sporcu 35. km'de bir grup oluşturdu. Puantiyeli forma için büyük savaş yaşanmaya başladı. Dağ etabı kapılarındaki kategori puanlarını almak için tırmanışçılar üst üste ataklar yaparak puanları topladı. Pogacar, van Aert, Poels, Woods ve Quintana grubun önünde yer aldılar. Sarı Mayosuyla Pogacar, kaçış denemelerinin tamamına cevap vererek, rakiplerinin kopmasına izin vermedi. Quintana Col de Beixalis'e çıkışın başlangıcında Jumbo-Visma takımının ABD'li sporcusu Sepp Kuss kaçışa başlayarak öne atıldı. Tokyo 2020 Olimpiyatlarında koşacak olan 41 yaşındaki Valverde, Kuss'u takip etmek için kaçışa cevap verdi. Tırmanışın ardından inişe geçildi. Sepp Kuss, Valverde ile arasındaki 15 saniyelik farkı inişte 30 saniyey çıkartmaya başardı. Sarı mayo grubunda ise Ben O'Connor'ın iki girişimini taklit eden Jonas Vingegaard, iki kez güçlü bir şekilde saldırsa da Pogacar'ı geride bırakamadılar. Rigoberto Uran, Vingegaard ve Carapaz, tırmanışın bitişine doğru bir kez daha kaçma gürüşümünde bulunduysa da Sarı Mayolu genel klasman lideri Pogacar buna da cevap vermeyi başardı. Andorra la Vella'ya tek başına giren  Sepp Kuss, son virajları da sorunsuz dönerek etap zaferine imzasını attı.

HABER: MURAT İLTER

Etiketler: