Haber Detayı
2021-06-06 19:43
F1 Azerbaycan GP'ni Perez kazandı

Formula 1'de sezonun altıncı yarışı olan Azerbaycan GP, ülkenin başkenti Bakü'nün caddelerindeki 6 kilometrelik pistte 51 tur üzerinden yapıldı. Sergio Perez, Red Bull ile ilk galibiyetini elde ederken Sebastian Vettel ikinci, Pierre Gasly üçüncü ...

F1 Azerbaycan GP'ni Perez kazandı

Formula 1'de sezonun altıncı yarışı olan Azerbaycan GP, ülkenin başkenti Bakü'nün caddelerindeki 6 kilometrelik pistte 51 tur üzerinden yapıldı. Sergio Perez, Red Bull ile ilk galibiyetini elde ederken Sebastian Vettel ikinci, Pierre Gasly üçüncü oldu.
Üçüncü sıradan başlayan ve Hamilton'un pitte zaman kaybetmesini iyi değerlendiren Max Verstappen liderliğe yükseldi ve uzun süre yarışı ilk sırada götürdü. Verstappen'in lastik patlatıp kaza yapması  sonrasında güvenlik aracı bir kez daha piste çıktı ve yarış kırmızı bayrakla durduruldu. Pistin temizlenmesinin ardından kalan iki tur için, pilotlar bir kez daha start düzlüğünde sıralandılar. Yarışın tekrar başlamasıyla birlikte ikinci sırada bulunan Lewis Hamilton, Sergio Perez'i geçerek liderliğe yükseldi. Ancak İngiliz pilot ilk virajda frenlerine hakim olamayarak pist dışına uçtu. Kalan iki turu sorunsuz tamamalayan Sergi Perez ilk zaferini elde etti. Sebastian Vettel ikinci, Pierre Gasly üçüncü oldu.
Monako’nun ardından Bakü’de de pole pozisyonunu alan Charles Leclerc, yerini koruyamadı ve yarışı 4.sırada tamamladı. 
Azerbaycan Grand Prix’sinin ardından pilotlar sıralamasında Hollandalı Max Verstappen 105 puanla liderliğini sürdürdü. Büyük Britanyalı Lewis Hamilton 101 puanla ikinci, Meksikalı Sergio Perez 69 puanla üçüncü, Büyük Britanyalı Lando Norris ise 66 puanla dördüncü sırada yer alıyor. Takımlar klasmanında Red Bull 174 puanla ilk sıradaki yerini korudu. Azerbaycan'dan puan alamayan Mercedes 148 puanla ikinci, Ferrari ise 94 puanla üçüncü durumda bulunuyor.

Formula 1’de sezonun 7. yarışı Fransa Grand Prix’si, 20 Haziran’da yapılacak.
 

Etiketler: Formula 1, Azerbaycan GP, Sergio Perez, Red Bull F1