Haber Detayı
2021-05-31 00:02
Anadolu Efes Avrupa Şampiyonu

Turkish Airlines Euroleague Final Four final mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, İspanyol ekibi Barcelona'yı 86...

Anadolu Efes Avrupa Şampiyonu

Turkish Airlines Euroleague Final Four final mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, İspanyol ekibi Barcelona'yı 86-81'lik skorla mağlup etti. Lacivert-beyazlılar bu sonuçla birlikte Turkish Airlines Euroleague’de 2020-2021 sezonunu şampiyon olarak tamamladı.
Turkish Airlines Euroleague'deki ilk şampiyonluğunu kazanan Anadolu Efes, 2000, 2001 ve 2019 yıllarında da Final Four'a yükselmişti. Temsilcimiz, 2019 yılında Vitoria-Gasteiz'de düzenlenen organizasyonun finalinde CSKA Moskova'ya 91-83 mağlup olarak turnuvayı ikinci sırada tamamlamıştı. Lacivert-beyazlılar 2000 ve 2001 yıllarında ise üçüncü olmuştu. 

Almanya’nın Köln şehrindeki Lanxess Arena'da organize edilen Turkish Airlines Euroleague Final Four final maçının ilk çeyreğinde Barcelona, Davies ve Higgins'in sayılarıyla Efes molasına 17-13 önde girdi. İspanyol takımı Anadolu Efes'in kısalarını durdurunca, ilk bölümde uzunlardan sayı bulmak zorunda kaldı. Sertaç 8, Singleton 2 sayı atarak farkın açılmasına izin vermedi. Mola dönüşünde Anadolu Efes sadece Micic ile 2 sayı bulabilirken, Kuric'in sayılarıyla Barceolana ilk periyodu 22-15 önde tamamladı. İlk periyotun son iki hücumundan Dunston ve Simon ile sayı üretemeyen Anadolu Efes, ikinci periyotun başında da Pleiss, Larkin, Micic ile sayılar kaçırmaya devam etti. Barcelona Bolmaro ile 3 sayı bulunca fark 10 sayıya çıktı. 25-15.
Oyuna 10 sayılık katkı ile başlayan Davies'in iki faul alıp kenara gelmesiyle, Barca sayı üretmekte zorlanmaya başladı. Bu bölümde Larkin, Simon, Pleiss sayılarıyla farkı bire indirdi. 29-30. Anadolu Efes'in alan savunmasına dönmesiyle Barcelona'nınskor gücü iyice düşerken, Micic, Larkin, Sertaç ve Moerman'ın  sayılarıyla Anadolu Efes ilk yarıyı 39-36 önde tamamladı. Andolu Efes ilk yarıda 8 atıştan sadece Pleiss ile bir üçlük buldu. Larkin ve Mici'in oyunu hızlandırmasıyla, Barcelona, temsilcimizi faul yaparak durdurmaya çalıştı. İlk yarıda sporcularımız 22 serbest atıştan 18'ini sayı ile sonuçlandırdılar.
İkinci yarı ile birlikte Micic'in üst üste sayıları gelmeye başladı.  Sırp oyuncuya Larkin ve Dunston da katkı sağlayınca Anadolu Efes üçüncü periyodu 65-58 önde kapattı. Bu bölümde İspanyol ekibi Kuric ve Higgins ile ayakta kalmaya çalıştı.
Son periyota Barca Mikotic ve Bolmaro'nun sayılarıyla başlayınca farkı 3'e indirdi. 65-62. Barceola'nın maç başından bu yana devam eden hücum ribauntlarını toplama geleneği Mirotic'in 15.Hücum ribauntu ile devam edip devamında Davies ve Mirotic'in pota altı basketiyle noktalandı. Anadolu Efes Sertaç ve Larkin'in turnikesiyle cevap verince skora denge geldi. 69-69.
Son 5 dakikaya girilirken, Micic'in üçlüğü Anadolu Efes'e hayat verdi. Ardından Larkin'in turnikesi sonrası kazanılan basket faul temsilcimizi rahatlattı. Singleton'un çok zor pozisyonda elinden çıkartıp basket olan atışı ve sonrasında savunma ribauntunu alıp, Micic'in turnike ile sayıya gitmesi ile Anadolu Efes skoru 79-74 yaptı. Son 2 dakika 34 saniyede Micic'in turnikesi, Larkin'in ve Micic'in serbest atışlardan 3/4 yapması ile skor 84-78 oldu. Barça, Davies ile bir üçlük, Kursic ile bir atış kaçırıken Davies'in 2 sayısı ile umudunu son 13 saniyeye taşıdı. Barça Molası sonrası Dunston, Kuric'e 3 sayılık atışta faul yapınca Slovak oyuncu 3 atışı da sayıya çevirdi ve skor 84-81 oldu. Kalan sürede Anadolu Efes topu Micic ile buluşturup 5 saniye topu oyunda tutmayı başardı. Micic kendisine yapılan faul sonrası iki serbest atışı da sayı yapınca skor 86-81 oldu. Higging'in üçlük atışı girmeyince Anadolu Efes maçı 86-81 kazanarak  Turkish Airlines Euroleague’de 2020-2021 sezonunu şampiyon olarak tamamladı.

Temsilcimizde Vasilije Micic 25, Shane Larkin 21 ve Sertaç Şanlı 12, Moerman ve Dunston 6, Pleiss 5, Simon ve Singleton 4, Beaubois 3 sayıyla oynarken, Barcelona’da ise Cory Higgins 23, Davies 17 sayı kaydetti. Vasilije Micic ise Final Four MVP'si seçildi. 

HABER: MURAT İLTER

Etiketler: basketbol, Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague Final Four