Haber Detayı
2021-05-02 01:09
Ragbi Lig’de Avustralya’ya kaybettik

Avustralya’da bulunan Sidney Kriket Stadyumu tarihi bir maça tanıklık etti. Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin kara, hava ve deniz birliklerinden seçile...

Ragbi Lig’de Avustralya’ya kaybettik

Avustralya’da bulunan Sidney Kriket Stadyumu tarihi bir maça tanıklık etti. Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin kara, hava ve deniz birliklerinden seçilen oyunculardan kurulu Avustralya Ordusu Ragbi Lig Takımı, Avustralya’da ikamet eden Türk asıllı oyunculardan kurulu Türkiye Ragbi Lig Milli Takımı ile karşılaştı.

Her yıl 25 Nisan’da gerçekleşen ve NRL (Avustralya Ulusal Ragbi Ligi) takımlarının gelenekselleşen bir maçta karşılaştığı Anzak Günü Kupası bu sene Sydney Roosters ve St. George Illawarra takımları arasında oynandı. Maçtan galip ayrılan taraf 34-10’luk skor ile Roosters olurken, bu maçtan önce dolu tribünler önünde herkesin heyecanla beklediği bir başka maç daha gerçekleşti.

Covid-19 kısıtlamaları ve tedbirleri çerçevesinde Milli Takım’ın oyuncu kadrosu sadece Avustralya’da ikamet etmekte olan Türk asıllı oyunculardan seçildi.

 

 

Kaybetsek de…

Takımımızın koçluğunu Scott Hartas üstlenirken, Arda Dalçık sahada kaptan olarak yer aldı. Büyük kısmı Avustralya Ordusu’nun hakimiyetinde geçen maçın ilk yarısı 14-0 rakibimizin üstünlüğüyle tamamlanırken maç 46-0 (9 try) sonuçlandı.

Her ne kadar, Türkiye Milli Takımı sahadan umduğu sonuçla ayrılamamış olsa da maç sonrası açıklamalarda, Arda Dalçık bu maçın önemini ve neyi temsil ettiğini en iyi şekilde özetledi: “Anzak Günü veya bizim için Çanakkale Savaşı anmalarında ülkemizi temsil etmiş olmak, mirasımız ve kültürel kimliğimiz için büyük önem arz ediyor”.

Bundan yalnızca beş sene önce, 2016 yılında İstanbul’da kurulmuş olan Türkiye Ragbi Lig Derneği, kısa sürece büyük başarılara imza attı ve atmaya devam ediyor. Beş takımın katıldığı bir ligle başlayıp kısa sürede Balkan Kupası’na şampiyonlarını gönderen, Sırbistan’da dokuzlu turnuvada Milli Takım ile altın madalyayıkazanan, Gelişmekte Olan Uluslar Dünya Kupası’nda başarılı bir performans sergileyen, uzun süredir bu sporu oynayan ülkelerle başa baş mücadele eden ve son olarak da Anzak Günü Kupası’nda, dünyada ragbi lig sporunun merkezlerinden olan Avustralya’da tarihi bir maça çıkan Türkiye Ragbi Ligi yeni projelerle bu sporu ülkede yaygınlaştırmak için çalışmalara devam ediyor.

 

Türkiye Milli TakımıTakım Kadrosu:

1-Griffin Millington, 2-Halil İbrahim Eyiden, 3-Arda Dalcık, 4-Jai Veli, 5-Kenan Tarpis, 6-Yusuf İbrahim, 7-Bilal Yaziki, 8-Enes Erten, 9-Alper Karabork, 10-Volkan Işık, 11-Adem Başkonyalı, 12-Sergen Işık, 13-Ali Zaman, 14-Adem Yıldırım, 15-Muhammed Şanlı, 16-Volkan Yılmaz, 17-Fatih Çetinay, 18-Deni Salih Şefki, 19-İsmail Şen, 20-Ahmet Taysun, 21-Atilla Şahin, 22-Tamerhan Işık

Koç : Scott Hartas

Kaptan : Arda Dalçık

Etiketler: Ragbi Lig, spor, Avustralya