Haber Detayı
2021-04-01 22:19
Kadınlarımız müjde bekliyor…

Dünya hızla değişiyor ve biz ülke olarak bu değişimleri yakalamakta ya çok geç kalıyor, ya da gereği kadar yararlanamıyoruz. Örneğin, ülkemizde birçok amatör kadın futbol takımları var, feder...

Kadınlarımız müjde bekliyor…

Dünya hızla değişiyor ve biz ülke olarak bu değişimleri yakalamakta ya çok geç kalıyor, ya da gereği kadar yararlanamıyoruz. Örneğin, ülkemizde birçok amatör kadın futbol takımları var, federasyon tarafından kadın futbolculara lisans da verilmekte ancak henüz kadınlarımızın bir ligi yok.

İlk Ulusal Kadınlar Futbol Takımını kuran Beşiktaş kulübüdür. Bu konuda diğer büyük kulüplerimize çok iş düşmektedir. Başta Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor olmak üzere bütün kulüplerimiz kendi olanaklarıyla kadın futbol takımlarını kurmalılar.

Bugün ülkemizi  dünyada ve Avrupa’da  en çok temsil edenler de kadınlarımızdır. Voleybolda, basketbolda, karatede, hentbolde, boksta, güreşte, halterde, yüzmede, atletizmde, yelkende, uzakdoğu sporlarında ve diğer spor dallarında bizi her kulvarda başarıyla temsil ediyorlar.

2022 Tokyo Olimpiyatları’na katılma vizesi almış birçok kadın sporcumuz var. Buna karşın ülkemizde Kadınlar Futbol Ligi yok. Dünya Kadınlar Futbol Turnuvasını izlerken, “Neden bizim de Kadın Milli Futbol Takımımız yok, biz de bu turnuvada olabilirdik ve ülkemizin adını bütün dünyaya bir kere daha duyururduk” diye düşündüm.

İmkan buldukça seyredebildiğim kadın futbolcuları (kendi aralarında yaptıkları maçlarda) kadınların da erkeklere taş çıkaracak güzellikte futbol oynadıklarını gördüm ve geleceğin yıldızları olacaklarını gösteriyorlar.

Anadolu’da birçok bölgemizde kadın futbol takımları kurulmuş ve onlar kendi aralarında turnuvalar düzenliyorlar. Yetkililer tarafından kendilerine uzatılacak bir elle daha ileri hedeflere gideceklerini gösteriyorlar.

Kulüplerimiz bugün büyük mali sıkıntı içindeler ve buna ayıracak bütçeleri yoktur. Türkiye Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığınca oluşturulacak bir fon yardımıyla kulüplerimiz kadın futbol takımlarını kurar ve böylece bir lig formatı oluşturulabilir.

Ülkemizde o kadar yetenekli kadın futbolcularımız var ki, erkekler kadar becerikli ve aralarında yaptıkları maçlarda kalitelerini de gösteriyorlar. Kadın futbol takımlarını bir çatı altında toplayıp, bölgesel ligler kurulabilir. Bunun statüsünü federasyonca kurulmuş olan (Kadın Futbol Birimi) bu birim organizasyonlar düzenleyebilir.

Ülkemizde birçok yetenekli yerli hocalarımız var, onların yönetiminde yeniden yapılandırılıp, uluslararası organizasyonlara hazır hale getirilebilirler. Bu yeni yapılaşma birçok kişiye de yeni iş imkanları sağlayacaktır. Böylece, kadınlarımız statlarımıza ve sahalara nezaket ve zerafeti de getirecektir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun kulüplerimizi teşvik ederek, futbolumuzda yeni bir çığır açacğına inanıyorum.

Kadınlarımız, erkek futbolcular gibi astronomik ücretler değil, yaşamlarını sürdürebilecekleri makul rakamlara razı olmaktalar. Bugün varlığını sürdüren kadın futbol takımlarımız çok komik bütçe ve yardımlarla ayakta duruyorlar. Yetkililer tarafından küçük bir dokunuş onları şaha kaldıracaktır ve yurt çapında bir kadın futbolcu yarışı ve şöleni başlamış olacaktır.

Bu fırsatı kadınlarımıza vermek bir milli görev ve onlara olan güvenimizin bir kanıtı olacaktır.

Hoşçakalın, sağlıkla kalın…

Etiketler: