Haber Detayı
2021-03-16 03:46
Kadıköy’de neler oldu, neler olacak?

Kadıköy Life Dergisi, yayınlanan yeni sayısını Kadıköy Belediyesi’nin son iki yılına ayırdı. Bir anlamda, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Kadıköy Belediye Başkanı seçilen Şerdil Dara Odabaşı&rsquo...

Kadıköy’de neler oldu, neler olacak?

Kadıköy Life Dergisi, yayınlanan yeni sayısını Kadıköy Belediyesi’nin son iki yılına ayırdı. Bir anlamda, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Kadıköy Belediye Başkanı seçilen Şerdil Dara Odabaşı’nın faaliyetleri masaya yatırıldı. Bu zaten hem konseptimiz içinde olan hem de görev kabul ettiğimiz bir durumdu.

Dergiyi yayına hazırlarken hem belediye başkanına hem aralarında esnafların da bulunduğu Kadıköylülere sorular sorduk, cevaplar aldık. Yaşanmakta olan salgın sürecinin yarattığı moral bozukluğunun etkisiyle, memnuniyetlerini de olumsuz düşüncelerini de içtenlikle paylaştılar. Hepsi dergi sayfalarında…

 

Bağdat Caddesi yeniden gözde!

Bir zamanlar popülerliğini AVM’lere kaptıran birçok cadde, pandemi sürecinden itibaren yeniden gözde oldu. Bağdat Caddesi de bundan olumlu etkilenen caddeler arasında ilk sırada yer aldı. Bağdat Caddesi Derneği Kurucu Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz başta olmak üzere uzmanlar, Cadde’deki son durumu yorumladı.

 

Dönüşüm mü, güçlendirme mi?

Son yıllarda hayatımıza iyice yerleşen kentsel dönüşüm kavramı, neredeyse ülkemiz gündeminin ayrılmaz bir parçası hâline geldi. Böyle olması da son derece yerinde bir durum. Deprem kuşağında bulunmamız ve olası bir deprem ihtimaliyle karşı karşıya olmamız, binalarımızın yenilenerek daha sağlam ve güvenli biçimde inşa edilmesini gerektiriyor. Peki, şu veya bu nedenlerden dolayı binalarını kentsel dönüşüm veya kentsel yenileme uygulamasına geçiremeyenler ne yapmalı? İşte bu sorudan yola çıkarak sayfalarımıza davet ettiğimiz Kentsel Dönüşüm Uzmanı Tolga Şahlıoğlu, konu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

 

 

Erkan Doğanay, Osman Zeki Üngör’ü yazdı…

28 Şubat 1958 tarihinde, 78 yaşında Moda’daki evinde hayatını kaybeden Osman Zeki Üngör, Mehmet Akif’ten sonra cenaze töreninde askeri bir bando tarafından İstiklâl Marşı çalınan ikinci isim oldu. 100. yılında İstiklâl Marşı ve Kadıköy’den uğurlanan bestekârı Osman Zeki Üngör’ü, az bilinen yanlarıyla Erkan Doğanay yazdı.

 

Nebil Özgentürk: “Ülkemizde hâlâ baskılar, yasaklar var”…

Ülkemizde spor, siyaset, edebiyat ve daha birçok alanda tanıdığımız insanların yaşamlarını belgesel hâline getiren ve “Bir Yudum İnsan” programıyla hafızalarımızda yer edinen yazar, belgesel yapımcısı, yönetmen ve gazeteci Nebil Özgentürk, Kadıköy Life derginizin bu sayıda konuğu oldu. “Ülkemizde hâlâ baskılar, yasaklar var. Bir basın özgürlüğü yok” diyen Özgentürk, Alevi toplumunu anlatan bir belgeselin yanı sıra “Bilimin Hatıra Defteri” adında bir belgesel çalışması içinde olduğunu dile getirdi.

 

2021 yılına dair astrolojik tüyolar…

Türkiye’nin ilk ve tek “Dr.” unvanlı astrologu Şenay Devi, astrolojik faaliyetlerini akademik düzeyde de sürdüren bir isim… Batı, Çin ve Hint, üç ayrı astronom bilimi alanında eğitimleri bulunan Devi ile 2021 yılının dünyaya ve burçlara etkilerini konuştuk.

 

Meraklı Kedi ve Kadıköy Cinayetleri…

Çağatay Yaşmut’un Kadıköy Life okurları için kaleme aldığı Kadıköy Cinayetleri’nde bu defa “Meraklı Kedi” var: “Sarı kedi kapının önüne geldi, iki ayağının üzerine kalkarak patileriyle kapıya vurdu. Kapı yavaş yavaş açıldı. İki adam kediye bakıyordu. Ta ki o bakışlar kedinin küvetten sarkan kanlı kolun yanına gidinceye kadar devam etti.”

 

Hazer Amani: “Lezzetli ve özgün bir mutfağa sahibiz”…

Ünlü Şef Hazer Amani, anneannesinin defterindeki tariflerle başlayan şeflik öyküsünü arkadaşımız Serap Gürses’e anlattı. Avrupa’da ve dünyada turistlerin sadece iyi yemek yemek ve tadım deneyimleri yaşamak için ziyaret ettiği gastronomi şehirleri olduğuna vurgu yapan Amani; “Biz ülke olarak çok lezzetli yemeklere ve özgün bir mutfağa sahip olmamıza rağmen neden bunu başaramıyoruz? Mesela Gaziantep, bir San Sebastian olamaz mı? Bu soruya cevap bulmak gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Kadıköy Life dergisi’ne ulaşabileceğiniz adresler

Dijital olarak Turkcell Dergilik, Dijital Basın, Magzter ile dMags platformlarından okuyabileceğiniz Kadıköy Life Dergisi, ayrıca aşağıdaki adreslerde de siz değerli okurlarımızı bekliyor olacak: Remzi Kitabevi bütün şubeleri, Nezih Kitabevi bütün şubeleri, Mephisto Kitabevi, Gergedan Kitabevi, Tarihçi Kitabevi, Kitapon Kitabevi, BARKER Kırtasiye Göztepe, Ethem Efendi ve Cemil Topuzlu Şubeleri, Panel Kırtasiye, Yeldeğirmeni Murat Kırtasiye, Suadiye Gimtaş, Moda Eyfel Pastanesi, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir arasındaki tüm gazete satış noktaları, muhtarlıklar, benzin istasyonları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri.

Kadir TOPRAKKAYA

Etiketler: Kadıköy’de neler oldu, neler olacak, Kadıköy Life, Kadir Toprakkaya