Haber Detayı
2021-03-14 09:34
Porsche&Volkswagen F1’e giriyor!

Alman otomobil üreticisi Porsche & Volkswagen Grubu, Formula 1’e girmeyi hazırlanıyor. 2021 sezonu sonrası Formula 1'den ayrılacak olan Honda'nın yerini a...

Porsche&Volkswagen F1’e giriyor!

Alman otomobil üreticisi Porsche & Volkswagen Grubu, Formula 1’e girmeyi hazırlanıyor. 2021 sezonu sonrası Formula 1'den ayrılacak olan Honda'nın yerini almak isteyen Porsche & Volkswagen Grubu, konuyla ilgili BBC Sport'a açıklamalarda bulundu.

Formula 1'de 2021 sezonun sonrası ayrılacak olan Honda, yerini Porsche & Volkswagen Grubu'na bırakmaya hazırlanıyor.

2015 yılında McLaren F1’in motor tedarikçisi olarak Formula 1’e giren Japon marka Honda, 2021 sezonunun sonunda yarıştan çekileceğini duyurdu.

 

Honda elektrikleşmeye yoğunlaşacak

2019’da Red Bull ile üç yarış zaferi, 2020’de ise biri Red Bull biri AlphaTauri ile iki zafer daha olmak üzere beş zafere imza atan Honda motoru, sezon sonu Formula 1'den ayrılarak kaynaklarını yol araçlarındaki elektrikleşme harcayacağını açıkladı.

Honda yönetimi tarafından yapılan açıklamada “Honda’nın araştırma ve geliştirme alanındaki kurumsal kaynaklarını, karbonsuz teknolojilerin çekirdeği olacak yakıt hücreli araç (FCV) ve bataryalı EV (BEV) teknolojileri dahil olmak üzere gelecekteki güç ünitesi ve enerji teknolojileri alanlarına aktarması gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Alman üretici Porsche & Volkswagen Grubu, Formula 1'e ilk olarak Red Bull takımına motor tedarikçisi olarak girmeye hazırlanıyor.

 

Altı silindirlik bir motor geliştirildi

Motorsport.com'a konuşan Porsche'in motor sporları şefi Fritz Enzinger "Porsche, 2017 itibariyle FIA Üreticiler Komisyonu'nun üyesiydi ve 2021'den itibaren Formula 1'in gelecekteki stratejileriyle ilgili tartışmalarda ve toplantıda yer aldı. Bir tarafta bu çalışma grupları içerisinde yer aldık. Diğer tarafta çocuklar, WEC için paralel olarak altı silindirlik bir motor geliştirdi. Elbette eğer Formula 1 için kullanılacaksa, motorda neyin değişebileceğini düşündük." ifadelerini kullandı.

 

Takım olarak 2025 yılı düşünülüyor

Motor tedarikçiliğinin yanı sıra takım olarak da 2025 yılında Formula 1'e dahil olmayı düşünen Porsche & Volkswagen Grubu, pistlerde Porsche takım ismiyle yer alacağı iddia ediliyor.

Formula 1'den Porsche & Volkswagen Grubu'na açık kapı

Volkswagen'e ait Lamborghini'nin eski başkanı olan Formula 1'in yeni CEO'su Stefano Domenicali, yarışlara şu anda dahil olmayan üreticilerle görüşmelerde olduğunu açıklamıştı.

Domenicali, "Şu an için sessiz kalmayı tercih ediyorlar, ancak iyi haber şu ki, Formula 1 platformunu kullanarak fayda sağlayabilecekleri değerin ne olduğunu anlamaya gerçekten hevesli çok önemli şirketler var" ifadelerini kullandı.

Etiketler: Porsche & Volkswagen Grubu, Formula 1, motor sporları