Haber Detayı
2021-03-03 13:48
Helal olsun Kazım. Yanındayız…

İngiltere’de sosyal medya üzerinden ırkçı saldırıya maruz kalan milli futbolcumuz Colin Kazım-Richards, cevabını yine aynı mecradan yaptığı son derece anlamlı ...

Helal olsun Kazım. Yanındayız…

İngiltere’de sosyal medya üzerinden ırkçı saldırıya maruz kalan milli futbolcumuz Colin Kazım-Richards, cevabını yine aynı mecradan yaptığı son derece anlamlı bir paylaşımla verdi. Derby County’de oynayan golcü oyuncuya kulübü de destek oldu.

Ağırlıklı olarak İngiltere’de görülen ve bir türlü engellenemeyen ırkçı tacizlerin son kurbanı Colin Kazım-Richards oldu. Kariyerine Championship ekiplerinden Derby County'de devam eden milli futbolcuya, bazı kişiler siyahi ve Pakistanlılar için kullanılan aşağılama sıfatı olan ‘Paki’ sözcüğüyle sataştı. Türk oyuncu durumdan çok etkilenen çocuklarının, “Neden” diye sorması ve bu olayı kendilerine açıklayamaması nedeniyle son derece üzgün olduğunu belirtti.

 

 Destek yağdı 

Sosyal medya hesabından Milli Takım’ın kendisine destek amaçlı paylaşımını retweet eden Kazım üzerine de “Türk olmaktan ve Ay Yıldızlı bayrağımdan her zaman gurur duydum ve duymaya da devam edeceğim” diye yazdı. 34 yaşındaki forvetin bu paylaşımı sosyal medyada Türk futbolseverlerin büyük beğenisini topladı.

 

 Derby County: Tiksinti duyuyoruz! 

Derby County kulübü ise, Colin Kazım’a destek olmaya devam edileceği vurgulanan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Yaşananlardan tiksinti duyuyoruz. Sporda veya toplum içinde ırkçılığa yer yoktur. Derby County, ayrımcılık ve ön yargılı hareketlere yönelik sıfır tolerans politikası yürütmektedir.

 

 Senin yanındayız Kazım 

Irkçılık içerikli mesajlar, yaptırımların uygulanması amacıyla ilgili makamlara gönderildi. Sosyal medyada ırkçılık, ne yazık ki her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Bireyler, hesaplarının ardına kolayca saklanabiliyor. Bu durum, böyle gitmemeli. Her zaman yanındayız Kazım."

 

 Fenerbahçe, Galatasaray ve Bursaspor’da oynamıştı 

Son dönemde attığı gollerle takımının başarısında önemli pay sahibi olan Colin Kazım Richards bu sezon transfer olduğu Derby’de 25 maça çıkıp 7 gol atmayı başardı. 2007 ile 2011 yılları arasında Fenerbahçe forması giymiş, özellikle Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea’ye attığı harika golle hafızalara kazınmıştı. Sarı lacivertlilerde 104 maça çıkıp 11 gol atan forvet oyuncusu buradan geçtiği Galatasaray’da da 2 sezon kalıp 35 maçta 7 kez fileleri havalandırdı.

Ardından kısa süren Bursaspor macerası (21 maç 2 gol) yaşayan Kazım, Türk Milli Takımı’nda 37 karşılaşmada forma giyip 2 gol kaydetti.

Colin Kazım-Richards, Karayipler’den Antigua ve Barbudalı bir baba ve Kıbrıs Türkü bir annenin çocuğu olarak İngiltere'de dünyaya gelmişti.

Etiketler: Derby County, Colin Kazım-Richards, futbol spor, no to racısm, ırkçılık