Haber Detayı
2021-03-02 09:57
İlke dünya rekoru kırdı…

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşen Modern Pentatlon Salon Şampiyonası’nın bayanlar kategorisinde yarışan milli pentatletimiz İlke Özyüksel,  yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atış...

İlke dünya rekoru kırdı…

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşen Modern Pentatlon Salon Şampiyonası’nın bayanlar kategorisinde yarışan milli pentatletimiz İlke Özyüksel,  yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atış yarışlarında 1400 puan toplayarak Macaristan Salon Şampiyonası’nda ikinci olmayı başardı. LaserRun’da olağanüstü bir performans gösteren sporcumuz, 11.20.29’luk derecesiyle yeni dünya rekoru kırdı.

 

 Dört bayan, üç erkek sporcu mücadele etti 

20 ülkeden 74 erkek 57 bayan sporcunun katıldığı şampiyona yapılan final müsabakalarıyla sona erdi. Şampiyonada ülkemizi temsilen dört bayan üç erkek sporcu mücadele etti.

Macaristan’da düzenlenen şampiyonada ülkemizi bayanlarda İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sesim Alpuğan ve Yaren Nur Polat; erkelerde ise Buğra Ünal, Arda Selçuk ve Canberk Hulusi Ekin temsil etti.Şampiyonanın ilk gününde 57 bayan sporcunun yarıştığı müsabakalarda sporcularımızdan ilke Özyüksel 1038 puanla kendi serisini 11’inci, Sesim Alpuğan ise 1005 puanla aynı seride 18’inci sırada tamamlayarak finale çıkma başarısı gösterdi. Bir diğer seride yarışan milli sporcularımızdan İpek Akşin 991 puan alırken, Yaren Nur Polat  ise 942 puan aldı ve puanları finali görmelerini sağlayamadı.

 

 Olağanüstü performanslar vardı 

74 erkek sporcunun yarıştığı müsabakalarda sporcularımızdan Buğra Ünal, 1155 puan alarak kendi serisinde dokuzuncu oldu ve finale çıkma başarısı gösterdi. Türkiye’yi temsil eden diğer sporcularımızdan Arda Selçuk, toplamda 1126 puan alırken, Canberk Hulusi Ekin ise 1073 puanla tamamlayarak şampiyonanın finallerinde yarışmaya hak kazanamadılar.

Şampiyonanın bayanlar finalindeki 36 sporcu arasında yer alan sporcularımızdan İlke Özyüksel, yüzme, eskrim, binicilik ve laserrun yarışlarında 1400 puan toplayarak şampiyonanın ikincisi oldu. Milli sporcumuz, LaserRun’da 11.20.29’luk derecesiyle olağanüstü bir performans gösterdi ve yeni dünya rekorunun sahibi oldu.

Ülkemizi bayanlar kategorisi finalinde temsil eden Sesim Alpuğan ise, 1253 puan topladı ve şampiyonayı 31’inci sırada tamamladı.

Etiketler: İlke Özyüksel, modern pentatlon, spor, Macaristan